گروهی از مهاجران در دنمارک. عکس از پیکچر الیانس
گروهی از مهاجران در دنمارک. عکس از پیکچر الیانس

مقام‌های دنمارک می‌گویند که به دلیل «بهبود وضعیت امنیتی در افغانستان»، احتمال دارد اخراج پناهجویان افغان به کشور شان را از سر بگیرند. دنمارک مانند تعداد دیگری از کشورهای اروپایی، در نیمه ماه اگست سال گذشته، هنگامی که طالبان دوباره در افغانستان به فقدرت رسیدند، اخراج پناهجویان افغان به این کشور را متوقف کرده بود.

به گزارش روزنامه لوموند، بعد از توقف اخراج پناهجویان افغان به کشور شان از سوی دنمارک در ماه اگست سال گذشته، بیش از یک صد درخواست تجدید نظر در انتظار بررسی از سوی کمیسیون پناهندگی قرار دارند.

بعد از آن که در ماه دسمبر کمیسیون پناهندگی اعلام کرد بررسی درخواست‌‌های پناهجویان افغان را از سر خواهد گرفت، روز ۱۱ فبروری، این کمیسیون تصمیم خود در مورد دو پناهجوی رد شده افغان را علنی ساخت.

در یکی از این موارد، کمیسیون به یک پناهجوی رد شده «حفاظت انفرادی» اعطا کرد اما درخواست پناهجوی دوم را با این استدلال که «دلایل شخصی برای دریافت پناهندگی» نداشته رد کرد و گفت که او «میتواند، حتی بازور، به افغانستان اخراج گردد.»

بیشتر بخوانید: دنمارک: مهاجران باید کار کنند تا کمک‌های اجتماعی به آنها داده شود

ظاهراً کمیسیون پناهندگی دنمارک با تکیه بر گزارشهای منتشر شده از سوی اداره مهاجرت دنمارک، آژانس پناهندگی اروپا یا سازمان عفو بین المللی استدلال می‌کند که «از زمان به قدرت رسیدن طالبان، وضعیت امنیتی عمومی در افغانستان بهبود یافته، درگیری‌های داخلی به پایان رسیده و وضعیت دیگر به گونه‌ای نیست که یک فرد به دلیل حضورش در افغانستان با خطر واقعی سرکوب و تخطی [از حقوق بشر] روبرو گردد...»

کمیسیون پناهندگی اگرچه می‌پذیرد که تعدادی از افغان‌ها، عمداً کسانی که با غربی‌ها همکار بوده‌اند، می‌توانند تحت«فشار» قرار بگیرند اما وجود هرگونه « سرکوب سیستماتیک» را رد می‌کند.

کمیسیون با این حال تاکید می‌کند که وضعیت در افغانستان «نا مطمئن و تغییر یابنده» است و در بررسی وضعیت افرادی که به صورت خاصی مورد تهدید قرار دارند، باید توجه ویژه صورت گیرد.»

لوموند نوشته است که تصمیم کمیسیون پناهندگی دنمارک از سوی محافل سیاسی این کشور با واکنش‌هایی متفاوتی روبرو شده است.

روزا لوند، یک نماینده حزب اتحاد که در دولت ائتلافی سهیم است گفت که «حتی کور هم می‌داند که افغانستان امن نیست.»

یک سخنگوی حزب راست افراطی مردم دنمارک، برعکس خواهان گفتگو با طالبان شده تا از این طریق زمینه اخراج و بازگشت پناهندگان افغان به افغانستان فراهم گردد.

باید گفت که بدون توافق با طالبان، دنمارک نمی‌تواند مهاجران افغان را از این کشور اخراج کند و در این صورت مجبور خواهد شد آنان را در مراکز توقیف اداری نگهداری کند.

این در حالیست که وزارت خارجه دنمارک اطمینان داده است که تا کنون «هیچگونه توافق بازگرداندان [مهاجران افغان] با طالبان امضا نشده» و «در حال حاضر دنمارک یا اتحادیه اروپا هیچگونه برنامه ای برای به رسمیت شناختن» طالبان ندارند.

در تابستان سال گذشته، وقتی طالبان در افغانستان به قدرت رسیدند، دنمارک ۹۰۷ شهروند افغان را در این کشور پذیرفت. شش ماه بعدتر، بیش از سه چهارم این افراد هنوز منتظرند تا درخواست‌های پناهندگی شان بررسی گردد. 

در همین زمینه: دنمارک اخراج پناهجویان رد شده افغان را متوقف کرد

 

در همین زمینه