زندان پلجرخی در کابل
زندان پلجرخی در کابل

یک مرد ۷۶ ساله افغان که در دهه ۱۹۸۰ مسئولیت زندان پلچرخی کابل را به عهده داشت، در داده گاه بین المللی لاهه محاکمه شد. این مرد به ارتکاب جنایات جنگی متهم است. در این رابطه ۲۵تن شهادت داده اند.

این مرد مسن به نام عبدال «ر» در سال ۲۰۰۱ به هالند آمد و بعداً تابعیت این کشور را گرفت. او در سال ۲۰۱۹ دستگیر شد.

سارنوال ها می گویند که او از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۰ رئیس زندان پلچرخی در شرق کابل بود؛ جایی که مخالفان رژیم بدون محاکمه عادلانه در "شرایط وحشتناک" نگهداری می شدند.

محاکمه بین المللی لاهه در هالند آخرین مرجع با صلاحیت برای تحقق تلاشهادرکشورهای اروپایی است تا متهامان را به دلیل جنایات در کشورهای درگیرمنازعه، از جمله سوریه و افغانستان، بازخواست کنند.

میریم بلوم یکتن ازسارنوالان به خبرگزاری فرانسه گفت: «این محاکمه درباره مردی است که به اعتقاد ما مرتکب جنایات جنگی در کابل شده است. ما گمان می کنیم که او به عنوان فرمانده و رئیس امورسیاسی در زندانی کار می کرد که در آن آزادی شخصی زندانیان را به طور خودسرانه سلب کرده و با آنها رفتار غیرانسانی داشت.»

این پدر چهار فرزند که با ویلچر در دادگاه حاضر شد گفت که قربانی یک پرونده هویت اشتباه شده است. او از پاسخگویی به سؤالات خودداری کرد و گفت که احساس ناخوشی می کند و می خواهد به زندان بازگردد. وی در جریان محکمه گفت: «من آن فردی نیستم که شما به دنبالش هستید. من چیزی به خاطر ندارم، حتی نام خودم را.«

سارنوالان گفتند که پولیس در سال ۲۰۱۲ پس از آن که وبلاگ ها گزارش دادند که فرمانده سابق پلچرخی دولت تحت حمایت شوروی احتمالاً در هالند زندگی می کند، تحقیقات را آغاز کرد.

بلوم گفت: «بالاخره ما ردپای او را پیدا کردیم. سرویس سارنوالی به این نظر است که او اینجا (در هالند) با نام جعلی بود وباش دارد.»

در همین ارتباط مقامات هالندی با ۲۵ شاهد در کشورهای مختلف صحبت کردند. بلوم باور دارد که او همان فردی است که مرتکب جنایت شده است.

زندان پلچرخی که به دلیل شرایط وخیم حاکم در این زندان، یک زندان بدنام به شمار می رود. این زندان در دهه های اخیراز سوی حکومت های قبلی افغانستان برای نگهداری زندانیان مورد استفاده قرار داشت و هنوز هم زندانی های زیادی در این زندان به سر می بردند.

دادگاه بین المللی لاهه درهالند با اصل "صلاحیت قضایی جهانی" این امکان را فراهم کرده است که افراد مرتکب به جنایات شدید از جمله؛ جنایات جنگی، حتی اگر در کشور دیگری شده باشند، محاکمه شوند.

پرونده های مربوط به درگیری های سوریه، از جمله محاکمه اخیر یک داکتر پناهجوی سوریایی درآلمان که متهم به شکنجه زندانیان در کشورش است، نیز در این محکمه مورد بررسی قرار گرفته است.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه