عکس از آرشیف/ هجوم پناهجویان از قلمرو بلاروس به پولند در ماه های اخیر سال ۲۰۲۱  

Photo:  Leonid Scheglov/Reuters
عکس از آرشیف/ هجوم پناهجویان از قلمرو بلاروس به پولند در ماه های اخیر سال ۲۰۲۱ Photo: Leonid Scheglov/Reuters

پس از اوج گیری تنش بر سر معضل مهاجرت از مسیر مرزهای خارجی اتحادیه اروپا با بلاروس، اکنون پولند از تصمیم نصب کمره های نظارتی در مرز خود با منطقه کالینینگراد روسیه خبر داده است.

در ادامه تشدید تنش ها بر سر معضل مهاجرت های غیر قانونی از مرز بلاروس به خاک پولند، این کشور قصد دارد تا مرزهایی خود با شهرکالیننگراد را با کمره های نظارتی و ردیاب های حرکی مجهز نماید.

این شهر یکی از واحد های فدرال روسیه می باشد. این درحالی‌ است که عبور غیرقانونی مهاجران از مرز بلاروس کاهش یافته است.

یک سخنگوی گارد محافظت از مرز پولند، روز پنجشنبه به خبرگزاری "پی ای پی" گفت: «این سیگنال هایی اند که هنگام عبور افراد یا وسایل نقلیه به گونه غیرقانونی از مرز، ایجاد گردیده و منتشر می‌شوند.»

مرتبط: مهاجرت از طریق بلاروس: پولند مقرره های ویژه اتحادیه اروپا را رد می‌کند

 در اخیر ماه جنوری، پولند روند ساخت و ساز دایمی موانع در مرز با بلاروس را آغاز کرد. پولند تصمیم دارد که با ایجاد این موانع مرزی که ارتفاع آن به ۵.۵ متر می‌رسد، بخش هایی از مرز زمینی ۴۱۸ کیلومتری خود را محافظت کند.

از تابستان سال گذشته به این طرف، مهاجران تلاش می‌کنند که با عبور از بلاروس وارد پولند شوند و سپس سفر خود را به کشورهای غرب اتحادیه اروپا ادامه بدهند.

بیشتر بخوانید:پولند احداث حصار مرزی دائمی در مرز با بلاروس را آغاز کرد

اتحادیه اروپا، الکساندر لوکاشینکو زمامدار بلاروس را متهم می‌کند که گویا، مهاجران از کشورهای در حال منازعه را به گونه هدفمندانه به کشورش راه می‌دهد تا آنان بتوانند به سفرشان به این اتحادیه ادامه بدهند.

در ماه های اخیر رقم مهاجرانی که از مسیر بلاروس وارد پولند می‌شوند، به گونه چشمگیری کاهش یافته است. با آنهم نیروهای محافظت از مرز پولند، روز پنجشبنه گزارش داده اند که آنان در یک روز گذشته، ده مورد تلاش برای عبور غیرقانونی در مرز را ثبت کرده اند.

 

در همین زمینه