در این کمپ در نزدیکی دانکرک حداقل ۲۵۰ مهاجر زندگی می‌کنند. عکس از مهدی شبیل برای مهاجر نیوز
در این کمپ در نزدیکی دانکرک حداقل ۲۵۰ مهاجر زندگی می‌کنند. عکس از مهدی شبیل برای مهاجر نیوز

حدود ده هفته پس از غرق شدن کشتی‌ای که منجر به کشته شدن ۲۷ مهاجر در کانال مانش شد، موسسات خیریه و سازمان‌های نجات نگران هستند که ممکن است رویداد مشابهی در هر زمانی رخ خواهند داد. اما با وجود شرایط بد جوی ، کسانیکه که در کمپ گراند سنت در نزدیکی دانکرک زندگی می‌کنند، همچنان سعی می‌کنند با قایق‌های کوچک از کانال مانش عبور کنند. بیشتر در گزارشی از مهاجر نیوز.

هنگامی که در دهم فبرودری کشتی بادی کوچک پناهجویان را آب فرا گرفت، گروه ۳۶ نفری پناهجویان سوار بر این کشتی با وحشت دچار شدند. آنها از زمان سوار شدن بر کشتی از منطقه لفرینکوک، واقع در شرق دانکرک، پیشرفت زیادی نکرده بودند و چراغ های شهر بندری فرانسه هنوز قابل مشاهده بود. شرایط بارانی و امواج متلاطم آنها را متوجه این واقعیت می‌کرد که در تلاش برای عبور از کانال مانش، آب و هوا در کنار آنها نیست. 

نادیه، شهروند شانزده‌ساله اریتریایی، یک روز بعد از این رویداد در مصاحبه با مهاجرنیوز می‌گوید: «ده دقیقه پس از اینکه ما از ساحل خارج شدیم آب وارد کشتی شد». 

این زن جوان که یک ژاکت آبی پوشیده است، با گروهی از دوستان ایتیریایی خود دور آتشی که در کمپ مهاجران اریتریایی در نزدیکی دانکرک افروخته‌اند گفتگو می‌کند. اندکی دورتر، برخی از لباس‌هایی را که در هنگام عبور ناموفق خود از مانش پوشیده بودند، در آفتاب گذاشته‌اند تا خشک شود.

بارکود، یک ایتیریایی هفده ساله که از خدمت سربازی در کشورش فرار کرده است، می‌گوید: «تلفنم را برداشتم و بلافاصله با ۱۱۲ یا شماره خدمات عاجل تماس گرفتم. ما هنوز ساحل نزدیک بودیم و ارتباط تلفنی خوب بود. مردم انگلیسی هم می‌فهمیدند». 

این گروه اندکی بعد توسط مرزبانان فرانسوی دستگیر شدند و به دانکرک منتقل شدند. آنها چند ساعت بعد به مکان بودباش خود بازگشتند. سیستم شبکه نجات که دائماً در خط ساحلی شمالی فرانسه در حالت آماده‌باش قرار دارد، در آن موقعیت مثل همیشه به خوبی کار می‌کرد. ک


کفش‌های مهاجران در کمپ گراند سنت. ده فبروری ۲۰۲۲. عکس از مهدی شبیل برای مهاجر نیوز

کفش‌های مهاجران در کمپ گراند سنت. ده فبروری ۲۰۲۲. عکس از مهدی شبیل برای مهاجر نیوز

«فاجعه‌ای در انتظار وقوع است» 

هیچ کس در منطقه فراموش نکرده است که یک مهاجر جوان دیگر در حدود ساعت ۲:۳۰ صبح روز ۲۴ نوامبر تلاش کرد از طریق تلفن همراه خود با خدمات نجات تماس بگیرد. کشتی کوچک او سرانجام در نیمه‌های شب در نزدیکی مرز دریایی بین فرانسه و انگلیس واژگون شد. 

۲۷ تن از پناهجویانی که در این کشتی بودند با واژگون شدن کشی در کانال مانش غرق شدند. این مرگبارترین رویدادی است که تا امروز در این مسیر اتفاق افتاده است. در این رابطه هنوز هم تحقیقات جریان دارد. دو بازمانده این رویداد گفتند که انگلیس‌ها به آنها گفته‌اند که با فرانسوی‌ها تماس بگیرند، در حالی که فرانسوی‌ها گفتند که مسئولیت آن بر عهده انگلیس‌ها است. 

آلن لداگوینل، رئیس SNSM دانکرک، گروهی از داوطلبان مسئول نجات دریایی، به مهاجر نیوز می‌گوید: «ما نمی‌دانیم در آن شب وحشتناک چه اشتباهی رخ داد. عملیات‌های نجات ما در چهار ماه گذشته به دلیل افزایش شمار قایق‌های پناهجویان شش برابر شده است.» 

این حادثه غم‌انگیز تیم رضاکاران را نیز تکان داده است - گروهی متشکل از متخصصان ذوب فلزات، جراحان، حسابداران - که هر زمان آماده پاسخگویی به تماس تلفنی در نیمه‌شب برای نجات پناهجویان هستند. 

آلن لداگوینل تصویری از یک دختر کوچک کردی را با چهره خندان که تیمش نجات داده بود در تلفن همراه خود به ما نشان می‌دهد. چند هفته بعد، او با تمام خانواده اش در رویداد ۲۴ نوامبر در همان کشتی غرق شدند. 

کشتی‌ای که برای نجات مهاجران به کار می‌رود. عکس از مهدی شبیل
کشتی‌ای که برای نجات مهاجران به کار می‌رود. عکس از مهدی شبیل

کشتی‌های بی‌کیفیت 

این کمک‌رسان کهنه‌کار قایق‌هایی را که قاچاقچیان برای عبور از شرایط چالش‌برانگیز کانال استفاده می‌کنند، «جنایت‌آمیز» توصیف می‌کند، زیرا این کشتی‌ها به قدری بی‌کیفیت اند که تنها پس از چند دقیقه در دریا می‌توانند از هم جدا شوند. 

آلن لداگوینل می‌گوید: «به طور کلی، این یک کشتی بادی بزرگ است که طراحی بدی دارد و توسط شرکت‌های چینی از طریق انترنت به فروش می‌رسد... من از آن برای عبور از بندر استفاده نمی‌کنم!» 

او داستان از نجات یک پناهجو را به یاد می‌آورد که در شب هژدهم دسامبر در شمال دانکرک اتفاق افتاده بود. 

‌«بیست و چهار مرد در دریا بودند، در آبی با دمای ۷ درجه؛ در این شرایط، بهترین‌ها می‌توانند نیم ساعت زنده بمانند، اما بیشتر مردم تنها در چند دقیقه از بین می‌روند. سه کمک‌رسان در تیم من باید دور هم جمع می‌شدند تا قدرت بیرون کشیدن یک پناهجو از دریا را پیدا کنند.» 

آلن لداگوینل می‌گوید: «اگر تیم کمک‌رسان من پانزده دقیقه دیرتر می‌رسید، ۲۴ تن کشته می‌شدند.» 


رد کمپ گراند سنت آب روان وجود ندارد. عکس از مهدی شبیل

رد کمپ گراند سنت آب روان وجود ندارد. عکس از مهدی شبیل

بدتر شدن شرایط صحی 

به کمپ گراند سنت برمی‌گردیم، تهیه چنین گزارش‌های وحشتناکی برای متوقف ساختن مردم از تلاش برای عبور از کانال با کشتی‌های کوچک کافی نیست. مانند کاله در نزدیکی این منطقه، این حس گسترده در میان مهاجران وجود دارد که در اروپا برای آنها گزینه‌های زندگی کردن تمام شده است و رسیدن به بریتانیا تنها و آخرین راه برای زندگی بهتر است. 

به گفته چندین سازمان غیردولتی، شرایط نامناسب در گراند سنت سبب می‌شود که مهاجران مجبور شوند بدون توجه به خطرات آن‌جا را ترک کنند. 

آنا ریشل، از گروه حقوقی یوتوپیا ۵۶، به مهاجرنیوز می‌گوید: 

«این کمپ بین مسیر راه آهن و بزرگراه موقعیت دارد، آب وجود ندارد و مردم نمی‌توانند حمام کنند. شرایط بد صحی پناهجویان را وادار می‌کند تا هرچه سریعتر این کمپ را ترک کنند احتمالاَ تراژدی غرق شدن کشتی دیگری در راه است.» 

علی، یک کرد عراقی که یک روز قبل از رویداد ۲۴ نوامبر به همراه خانواده خود به گراند سنت رسید، گفت: «ما می‌دانیم که قایق‌ها هرگز امن نیستند.» 

علی می‌گوید: «من همیشه به ساحل می‌روم تا ببینم که آیا خیلی خطرناک است یا نه.» 

در آخرین تلاش او شرایط آب و هوا خیلی بد بود و امواج، باران و باد از دریا به سمت خشکی می‌وزید. با این حال، تنها رسیدن به هنگام یک پولیس فرانسه بود که از تلاش وی و دیگران برای عبور از کانال جلوگیری کرد. 

علی می‌گوید: «پولیس کشتی را پیدا کرد و با چاقوی خود آن را سوراخ کرد تا نتوانیم آن‌جا را ترک کنیم.» این هفتمین تلاش او بود که بی‌نتیجه پایان یافت.

 

در همین زمینه