محی الدین ساحو، پناهجوی سوریایی نابینا/منبع: Screenshot from video report
BR (Bayerischer Rundfunk)
محی الدین ساحو، پناهجوی سوریایی نابینا/منبع: Screenshot from video report BR (Bayerischer Rundfunk)

محی الدین ساحو، پناهجوی نابینای سوریایی که قرار بود به اسپانیا اخراج شود، از یک صومعه در بایرن خارج شد. او در آن جا پناهندگی کلیسایی دریافت کرده بود.

خانواده سرپرست او در روتنبورگ ایالت بایرن، روز یکشنبه اعلام کرد، اداره فدرال آلمان برای مهاجرت و پناهجویان (بامف) در نامه ای که به تاریخ ۱۴ فبروری نوشته شده، اعلام کرد که مهلت تعیین شده براساس پیمان دابلین به پایان رسیده است و حالا می شود پروسه درخواست پناهندگی او را در آلمان به جریان انداخت. در ادامه این نامه آمده است، این پناهجوی سوریایی دیگر به اسپانیا اخراج نخواهد شد.

گفته می شود که پس از گفتگو با نهاد مرکزی امور شهروندان خارجی در دگن دورف، این مرد جوان دوباره به خانه بازگشته است.

براساس گزارش ها او اکنون در انتظار دریافت اجازه اقامت و پاسخ مثبت به درخواست پناهندگی اش در آلمان است. محی الدین ساحو که ۲۸ سال دارد، از سه سال پیش به این سو برای کسب اجازه اقامت در آلمان مبارزه می کند.

شکایت او بر علیه حکم اخراج در ماه جولای سال ۲۰۲۱ در برابر محکمه اداری رگنسبورگ با شکست مواجه شده بود. این مرد جوان سوریایی در پی این فیصله به کلیسا پناه برد.

در سال ۲۰۱۹ قرار بود که حکم اخراج محی الدین ساحو برای نخستین بار به اجرا دربیاید. اما هاینریش بدفورد اشتروم، اسقف ایالتی و «ماتئو» که یک انجمن پناهندگی در کلیسا است، از او طرفداری کردند.

در آن زمان جامعه کلیسایی آزاد پروتستانت در روتنبورگ به او برای نخستین بار در کلیسا پناهندگی داد. 

اخبار مربوط به این مرد سوریایی نابینا سروصدای زیادی در آلمان به راه انداخته بود. محی الدین ساحو در دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان شهر مونشن در رشته زبان انگلیسی تحصیل می کند و در این ارتباط روش هایی برای یادگیری زبان های خارجی برای افراد نابینا و یا دارای اختلال بینایی ایجاد می کند.

هنگامی که دوباره اعلام شد، او ممکن است اخراج شود، ۱۵ پروفیسور و دانشجو به سیاستمداران فدرال و ایالتی آلمان روی آورده و خواهان دادن حق اقامت به این پناهجوی نابینای سوریایی شدند.

 

در همین زمینه