در گذشته حملات زیادی با مواد آتش زا بر سرپناه های پناهجویان در سراسر آلمان انجام شد/ COPYRIGHT: Picture alliance / dpa / B. Schoelzchen
در گذشته حملات زیادی با مواد آتش زا بر سرپناه های پناهجویان در سراسر آلمان انجام شد/ COPYRIGHT: Picture alliance / dpa / B. Schoelzchen

نهادهای دولتی آلمان در سال گذشته بر اساس گزارش یک رسانه، بیش از ۱۲۵۰ جرم با انگیزه های راستگرایانه برعلیه پناهجویان و سرپناه های محل زندگی شان ثبت کردند. این رقم از زمان آغاز ثبت سیستماتیک اینگونه جرائم در سال ۲۰۱۴ به پایین ترین سطح رسیده است.

براساس گزارش روزنامه آلمانی «نویه اوسنابروکر سایتونگ» (شماره روز سه شنبه) چنین حملاتی در سراسر کشور مجموعا مسیر شدیدا نزولی دارند. این روزنامه گزارش را با ارجاع به پاسخ وزارت داخله آلمان فدرال به سوال جناح چپ در پارلمان تهیه کرده است.

براین اساس در سال گذشته به خصوص به خاطر محدودیت هایی که در پی همه گیری کرونا تصویب شده بود، میزان چنین جرائمی به وضوح کاهش یافت و نسبت به سال ۲۰۲۰ یک چهارم کمتر شد.

براین اساس نهادهای دولتی آلمان در سال ۲۰۲۰، ۱۶۹۰ حمله به پناهجویان و سرپناه های شان ثبت کردند. در سال ۲۰۱۹ میزان چنین حملاتی به ۱۷۴۹ مورد می رسید. در سال ۲۰۱۶ میزان این حملات در پی بحران مهاجرت با بیش از ۳۵۰۰ مورد به اوج خود رسید. 

میزان جرائم خشونت آمیز با ۲۱۶ مورد در سال گذشته مشابه سال ۲۰۲۰ بود. در آن زمان ۲۴۶ جرم خشونت آمیز ثبت شد.

گفته می شود در این موارد مجرمان از مواد منفجره، مواد آتش زا و یا از سلاح هایی استفاده کردند که در برخی موارد به جراحات خطرناک منجر شده است.

به گفته وزارت داخله آلمان فدرال در سال ۲۰۲۱ نیز بیشتر این حملات مستقیما برعلیه پناهجویان و بیرون از محوطه کمپ های شان انجام شده است. (۱۱۸۴ حمله). در جریان این حملات ۱۵۳ تن زخمی شدند. هدف ۷۰ حمله دیگر کمپ های پناهجویان بودند. 

افزون براین نهادهای دولتی در سال گذشته نیز مجموعا ۲۰ حمله بر سازمان های امدادگر و امدادگران داوطلب آن ها ثبت کردند.

کلارا بونگر، سخنگوی جناح حزب چپ در امور پناهندگی اعلام کرد: «ما هیچ وقت نباید به این عادت کنیم که به پناهجویان توهین شود، آن ها تحقیر شوند یا هدف حمله قرار گیرند و زخمی شوند. هیچ حمله نژادپرستانه ای قابل توجیه نیست.» او از حکومت فدرال و ایالات آلمان خواهان تهیه طرح های مناسب برای محافظت از پناهجویان شد. 

 

در همین زمینه