نظارت نیرو های ترکی در مرز بین ایران و ترکیه، اگست ۲۰۲۱.  عکس: پکچر الیانس
نظارت نیرو های ترکی در مرز بین ایران و ترکیه، اگست ۲۰۲۱. عکس: پکچر الیانس

آزا، دختر جوان افغان پس از یک سفر هفت ماهه از افغانستان به ترکیه با پای پیاده فرار نمود. اکنون در کشور ناروی به سر می برد و به دنبال پناهندگی است.

روزنامه حریت در ترکیه روز دوشنبه گزارش داد که این دختر ۱۶ ساله افغان پس از عبور از ایران به ولایت وان در شرق ترکیه توسط پلیس مرزی بازداشت شد اما پس از مدتی به کمک محمد امین بلمز فرماندار این ولایت و همسرش به کشور ناروی رسید.

قدم زدن در سرما، گذراندن شب در هوای سرد و حتی مورد تجاوز و تهدید به مرگ از جمله مشکلاتی است که این دختر جوان در راه ترکیه با آن مواجه شده است.

آزا که پس از طی مسافت ۴٠٠٠ کیلومتر به ناروی رسیده است، گفت که اکنون به امید یک زندگی بهتر به این کشور پناهنده شده است.

این دختر افغان به رسانه ها گفت که در افغانستان احساس خطر می کرد. بنابر این سفر دشوار مهاجرت را انتخاب کرد.

آزا تنها مهاجر افغان نیست که از این مسیرهای خطرناک خود را به اروپا رسانده است، بلکه هزاران جوان افغان نیز به همین سرنوشت دچار شده و تلاش می کنند از طریق ایران و ترکیه به صورت غیرقانونی خود را به اروپا برسانند.

در همین مورد: پولیس ترکیه بیش از ۷۰۰ مهاجر غیرقانونی از جمله افغان‌ها را دستگیر کرد

پس از ورود طالبان، تعداد مهاجرانی که افغانستان را ترک کی کنند افزایش یافته است. برخی از افغان ها تلاش می کنند به طور غیرقانونی از مرز عبور کنند.

قابل یاد آوری است در سال ۲۰۲۱ تنها در ولایت وان ترکیه، در مجموع ۱۴۳۰۰ مهاجر و ۵۰۰ قاچاقبر که به صورت غیرقانونی وارد ترکیه شده بودند دستگیر شدند.

ترکیه برای جلوگیری از هجوم مهاجران از ایران تدابیر شدیدتری را در نظر داشته و دیوار مرزی نیز ساخته است. مقامات ترکیه قبلا گفته بودند که کشور ترکیه ظرفیت بیشتر پذیرش مهاجران افغان را ندارد.

 

در همین زمینه