مهاجران در اردوگاه موریا در یونان. عکس: گیتی ایمج
مهاجران در اردوگاه موریا در یونان. عکس: گیتی ایمج

فیلیپو گراندی، کمیسرعالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز دوشنبه گفت که از افزایش حوادث خشونت آمیز و نقض حقوق بشر در مرزهای مختلف اروپا نگران است. به گفته او مبادا سرکوب و خشونت فیزیکی در اروپا به یک «قاعده» و امر عادی تبدیل شود.

فیلیپو گراندی کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در بیانیه ای روز دوشنبه ٢١ فبروری گفت: «آنچه در مرزهای اروپا اتفاق می افتد از نظر قانونی و اخلاقی غیرقابل قبول است و باید متوقف شود.» وی همچنان اقدامات کشورهای اروپایی علیه مهاجران، به ویژه هدف قرار دادن مهاجران توسط مرزبانانی که اقدام به اخراج غیرقانونی و اعمال خشونت فیزیکی علیه مهاجران می کنند، را محکوم کرد.

وی با ابراز نگرانی گفت که مبادا این شیوه های اسفناک و خشونت در برابر مهاجران عادی شده و به یک قاعده تبدیل شود.»

نماینده کمیساریای عالی به ویژه به یونان اشاره کرد که مرتباً به عقب راندن غیرقانونی مهاجران در خشکه و دریا متهم است. از آغاز سال ٢٠٢٠، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گزارشی از ٥۴٠ مورد عقب راندن غیررسمی مهاجران در یونان را ثبت کرده است.

سازمان غیردولتی ایژن گزارشی را نشر کرده است که در سال ٢٠٢١ حدود ٦٢٩ مورد عقب راندن غیرقانونی مهاجران در دریای اژه ثبت شده است.

نوتیس میتاراخیس، وزیر امور مهاجرت یونا پس از اظهارات آژانس سازمان ملل متحد تعجب خود را ابراز کرد و گفت: «این که تبلیغات و اطلاعات نادرست ترکیه در مورد مهاجرت غیرقانونی به طور مکرر و به اشتباه به عنوان واقعیت تلقی می شود، بسیار ناراحت کننده است.» وی افزود: «مقامات ملی مستقل در کشور در حال بررسی تمامی ادعاهای مربوط به تخلفات هستند و ما فعالانه خواهان ارائه شواهد هستیم.»

«مردم برهنه شدند و به طرز وحشیانه ای عقب رانده شدند»

هفته گذشته، چندین رسانه اروپایی تحقیقاتی را منتشر کردند که در آن پرونده بازگرداندن سه مهاجر که به تازگی به جزیره ساموس آمده بودند، ردیابی شد. به گفته رسانه ها، گارد ساحلی یونان در سپتمبر گذشته سه نفر را بدون قایق یا واسکت نجات مورد ضرب و شتم قرار داده و سپس به دریا انداخت.

دو تن از آنها در پی این اخراج غیرقانونی غرق شدند. مرد دیگری نیز از اواخر جنوری به همین دلیل ناپدید شده است.

به گفته این رسانه ها، انداختن مهاجران به دریا در حال حاضر یک "رویه معمول" از سوی مقامات یونانی است.

فیلیپو گراندی گفت: «این اقدامات وحشتناک است و به طور مکرر در مرزهای زمینی از آن گزارش داده می شود. افرادی شاهد اند که برهنه شده اند و به طرز وحشیانه ای در شرایط سخت آب و هوای سرد عقب رانده شده اند.» در جولای سال گذشته ١٢ مهاجر در منطقه ادرنه ترکیه کاملا برهنه دستگیر شدند. این اقدامات تکان دهنده است، اما با این حال نسبتاً یک امر رایج شده است.

در اوایل ماه فبروری جسد ١٩ مهاجر که بر اثر سرما جان باختند، در ترکیه و نزدیک به مرز یونان پیدا شد. آتن و انقره یکدیگر را مسئول این فجایع می دانند.

تماس های مکرر برای پایان دادن به این شیوه ها

تنها یونان متهم به شیوه های نادرست در برابر مهاجران نیست. فیلیپو گراندی در مورد مجارستان، لهستان و کرواسی نیز گفته است: «حوادث نگران‌کننده‌ای در اروپای مرکزی و جنوب شرقی، در مرز با کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز گزارش شده است.»

فیلیپو گراندی خاطرنشان می کند که با وجود درخواست های مکرر برای پایان دادن به این اقدامات، خشونت ها در مرزهای اروپا متوقف نمی شود. وی متاسف است که به استثنای چند مورد، حتا کشورهای اروپایی در زمینه تحقیق نکرده اند. در نهایت، کمیساریای عالی سازمان ملل با اظهار تاسف می گوید که برخی از دولت های اروپایی بیشتر مشغول ایجاد دیوارها و حصارها برای جلوگیری از ادامه سفر مهاجران هستند.

در سال های اخیر دیوارهای با سیم خاردار در مرزهای لهستان، لیتوانیا، یونان، سلوانیا، مجارستان و اتریش نصب شده است.

سازمان ملل تاکید می‌کند که بسیاری از اقداماتی معیاری برای عدم اخراج تاثیرکه هنگام فرار مردم از جنگ یا آزار و اذیت در کشورشان اثر بازدارندگی کمی دارند.

 

در همین زمینه