رقم درخواست پناهندگی در سال گذشته میلادی، در آلمان کاهش داشته است
رقم درخواست پناهندگی در سال گذشته میلادی، در آلمان کاهش داشته است

نزدیک به ۳۰ هزار پناهجوی افغان به شمول شمار زیادی از جوانان در آلمان منتظر رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی شان هستند. از سوی دیگر، میزان قبولی پناهجویان افغان در آلمان افزایش چشمگیر یافته است.

روزنامه‌های متعلق به گروه‌ رسانه‌ای «فونکه» آلمان روز پنج شنبه براساس معلومات وزارت داخله این کشور گزارش دادند که در اخیر ماه جنوری امسال تقاضای پناهندگی ۲۹ هزار و ۳۳۶ پناهجوی افغان زیر کار بوده است که دو سوم یعنی ۱۹ هزار و ۷۴۹ تن آن‌ها را مردان تشکیل می‌دهند.

در این گزارش آمده است که ۱۲ هزار و ۱۶۵ تن از این پناهجویان را افراد بین سنین ۱۸ تا ۴۰ ساله تشکیل می‌دهند. این معلومات را وزارت داخله آلمان به درخواست جناح پارلمانی حزب چپ‌ها ارائه داده است.

در این میان، میزان قبولی پناهجویان افغان بعد از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان افزایش چشمگیر یافته است. بنا بر آمار اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف) در ماه جنوری میزان قبولی پناهجویان افغان تقریباً ۹۹ درصد بوده است.

وزارت داخله آلمان فدرال در مورد افزایش میزان قبولی پناهجویان افغان گفته است که دوسیه‌های زیر کار اولویت‌بندی شده اند و به درخواست‌های خانواده‌ها و افراد «آسیب‌پذیر» اولویت داده شده است.

مرتبط: حزب چپ‌های آلمان: وزیر داخله مجوز برنامه های پذیرش ایالتی را برای افغان ها ارائه کند

اما فراکسیون پارلمانی حزب چپ‌ها نگران است که دلیل این میزان بالای قبولی پناهجویان افغان ناشی از به تعویق انداختن رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی مردان جوان باشد. کلارا بونگر، نماینده حزب چپ‌ها در پارلمان آلمان در این پرسشنامه می‌خواست از حکومت آلمان معلومات بگیرد که آیا بازگشت دادن مردان جوان و سالم به افغانستان را هنوز هم مناسب و منطقی می‌بیند.

پروژه ای زیر نام "ادغام از طریق ورزش" به هدف نزدیک ساختن پناهجویان کشورهای مختلف و ادغام موفق آنان در جامعه آلمان، در ایالت تورینگن روی دست گرفته شده بود. این پروژه فرصت خوبی را به وجود آورده است. پناهجویان و شهروندان آلمانی توانسته اند با راه اندازی برنامه های مشترک شناخت بهتری از یکدیگر داشته باشند.

تا پایان ماه جون سال روان ۲۰۲۱ در آلمان جمعاً ۴۷۲۳۱ تقاضای پناهندگی ارائه شده اند که بیشترین رقم در سطح اتحادیه اروپاست
تا پایان ماه جون سال روان ۲۰۲۱ در آلمان جمعاً ۴۷۲۳۱ تقاضای پناهندگی ارائه شده اند که بیشترین رقم در سطح اتحادیه اروپاست

وزارت خارجه آلمان در پاسخ به این پرسش گفته است که اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف) هر درخواست پناهندگی را به صورت انفرادی بررسی می‌کند که آیا مستحق حفاظت هست یا نه.

به گفته او، «این می‌تواند علاوه بر این باعث شود که مردان تنها، سالم و جوان از کسب حفاظت برخوردار نشوند.» همزمان حکومت فدرال اطمینان داد که آلمان تعهدش نسبت به مردم افغانستان را ادامه می‌دهد و به خصوص برای پذیرش کسانی که به دلیل همکاری قبلی با جمهوری فدرال آلمان در معرض خطر هستند، تلاش خواهد کرد.

آلمان: تعداد درخواست های پناهندگی پناهجویان از یونان رو به افزایش است

یونگر از این روش حکومت فدرال آلمان انتقاد کرده و گفته است: «این که در آلمان از حمایت مردان جوان افغان در برابر اخراج خودداری می‌شود، با توجه به وضعیت فاجعه‌آمیز افغانستان، افتضاح می‌باشد.»

این نماینده حزب چپ‌ها گفته است که بازگشت دادن هر کسی به افغانستان در شرایط کنونی «غیرمسئولانه» است. علاوه بر این، او گفته است که به تعویق انداختن رسیدگی به درخواست‌های افغان‌های جوان بر ادغام آن‌ها در جامعه تاثیر منفی دارد.

(KNA)pa/af

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه