افراد در حال فرار به مرز میان اوکراین و هنگری. عکس: رویترز
افراد در حال فرار به مرز میان اوکراین و هنگری. عکس: رویترز

پس از حمله روسیه به اوکراین، اکنون کشورهای پیشرو اروپایی آمادگی خود را برای موج جدید مهاجران اوکراینی اعلام کرده است. از سوی دیگر برخی از افغان ها که پس از سقوط کابل به دست طالبان به اوکراین اعزام شده بودند حالا در جستجوی کشور دیگری هستند.

سازمان ملل متحد هشدار داده است که جنگ روسیه با اوکراین می تواند منجر به آواره شدن میلیون ها نفر و موج جدیدی از مهاجرت شود.

در حالی که اوکراین به روز پنجشنبه ٢۴ فبروری توسط روسیه بمباران شده است، همسایگان این کشور که اعضای اتحادیه اروپا هستند، خود را برای هجوم احتمالی پناهجویان آماده می کنند.

 چند کشور همسایه اوکراین آماده پذیرش مهاجران اوکراینی هستند. عکس: ستیدیو گرافیک اف ام ام
چند کشور همسایه اوکراین آماده پذیرش مهاجران اوکراینی هستند. عکس: ستیدیو گرافیک اف ام ام

آماده گی کشور پولند

کشور پولند یک مرز طولانی با اوکراین دارد و در حال حاضر میزبان ۱،۵ میلیون مهاجر اوکراینی است. این کشور می گوید که آماده میزبانی یک میلیون نفررا دارد.

مقامات پولند روز چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفتند که باید برنامه های پیش از حالت اضطرار را برای جلوگیری یک فاجعه انسانی احتمالی به دلیل جنگ بین روسیه و اوکراین در نظر گیرند.

وزرات داخله این کشور گفت: «پولند در حال آماده شدن برای سناریوهای مختلف در رابطه با این بحران است.»

ماتیس موراویکی نخست وزیر پولند، یک گروه را برای کار بر روی نیازهای لوژستیکی، حمل و نقل، بهداشت و آموزش مهاجران اوکراینی تشکیل داده است.

وزیر تحصیلات پولند همچنان گفت که آماده است از کودکان و جوانان اوکراینی در مدارس و دانشگاه ها استقبال کند.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا روز سه شنبه اعلام کرد در صورت نیاز به پولند برای پذیرش پناهجویان اوکراینی و همچنین اداره پناهندگی اروپا (یوروپل) و آژانس مرزهای اروپا کمک اقتصادی می کند.

آماده گی رومانیا و سلواکیا

رومانیا که همسایه اوکراین است و در عین حال با مشکلات اقتصادی روبرو است، گفته است که انتظار ندارد تعداد زیادی از اوکراینی ها از کشور فرار کنند. اما گفته است که ۵۰۰ هزار مهاجر اوکراینی را می پذیرد.

وزیر دفاع رومانیا روز سه شنبه گفت که برای این تعداد پناهجویان آماده است و افزود که کشورش می تواند در فاصله ۶۵۰ کیلومتری در مرز با اوکراین، مرکز هایی را برای پذیرایی مهاجران ایجاد کند.

یکی دیگر از کشورهای اروپایی در شرق اوکراین، سلواکیا، نیز اعلام کرده است که برای موجی از مهاجران احتمالی اوکراین آماده است. یاروسلاوناد وزیر دفاع کشور روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: «چهار اردوگاه آماده اسکان پناهجویان اوکراینی هستند.»

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان که به دلیل موضع سخت خود در قبال مهاجرت شناخته می شود، گفته است که آماده پذیرش پناهجویان اوکراینی است. او اخیراً گفت که اگر در طول جنگ میلیون‌ها بی خانمان شوند، صدها هزار اوکراینی به مجارستان می‌آیند و وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور را تغییر می‌دهند.

یک خانواده افغان در اوکراین گیر مانده است

جاوید احمد حقمل، ترجمان نیروهای کانادایی در افغانستان، در ماه اگست سال گذشته پس از ورود طالبان، با یک هواپیمای نظامی به کیف پایتخت اوکراین رفت.

او شش ماه است که با خانواده اش در کیف به سر می برد و منتظر مهاجرت به کانادا است.

این جوان افغان به خبرگزاری رویترز گفت که به دلیل بوروکراسی کانادا سرگردان شده و امیدش را از دست داده است. او می گوید همسرش باردار است و مادرش دیابت و اضطراب دارد اما هیچکس به او کمک نکرده است.

 

در همین زمینه