محکمه دو مرد افغان به اتهام قتل خواهر شان در برلین آغاز گردید. عکس از آرشیف
محکمه دو مرد افغان به اتهام قتل خواهر شان در برلین آغاز گردید. عکس از آرشیف

محاکمه دو برادر افغان به ظن قتل خواهرشان آغاز شد. گفته می شود این دو خواهرشان را به این دلیل به قتل رسانده اند که از شوهرش جدا شده بود و نحوه زندگی اش با معیارهای اخلاقی ان ها مطابقت نداشت. جسد این زن افغان در ایالت بایرن پیدا شد.

اینک این دو برادر در برابر محکمه در برلین قرار دارند. گفته می شود که یک زن افغان دارای دو فرزند را دو برادر اش به دلیل اینکه شیوه زندگی اش با معیار های اخلاقی شان مطابقت نداشت، به قتل رساندند. مارتین اشتلتنر، سخنگوی مقامات قضایی برلین، در جلسه نخستین محکمه توضیح داده گفته است: «این زن افغان با عقاید قرون اوستایی، اخلاقی و تصویر شان از زن (دو برادر زن مقتول)، همخوانی نداشته است.»

این دو برادر افغان با قتل خواهر شان خبر ساز شدند و در آلمان بحث سیاسی در مورد به اصطلاح «قتل ناموسی» و ادغام پناهندگان آغاز شد. روز چهارشنبه (۲ مارچ) محاکمه این دو برادر در محکمه ایالتی برلین آغاز می شود. این محکمه برای فرزندان زن قربانی یک فشار جدید خواهد بود. بر اساس تحقیقات انجام شده، این دو برادر که ۲۳ و ۲۷ ساله اند، خواهرشان را در ۱۳ جولای ۲۰۲۱ به بهانه ملاقات نزد خود خواسته و او را کشتند. سپس احتمالا این دو برادر جسد خواهر شان را که ۳۴ سال داشت در داخل یک بکس جابجا کرده با تکسی به ایستگاه عمومی قطار برده و از آنجا با قطار به ایالت بایرن انتقال داده اند. آنها جسد خواهر شان را در یک منطقه که سالمندان سکونت داشتند، دفن کرده اند.

 بازرسان از برلین همراه با پولیس ایالت بایرن موفق شدند این دو مرد افغان را در اوایل ماه اگست سال گذشته بازداشت کنند.

هر دو برادر اهل افغانستان هستند. آنها نمی توانستند بپذیرند که خواهرشان پس از رفتارهای خشونت آمیز از سوی شوهرش که به سن ۱۶ سالگی با او ازدواج کرده بود، جدا شده و رو به مرد دیگری کرده است. فرزندان این زن کشته شده افغان از آن زمان در یک وضعیت استثنایی زندگی می کنند. اداره رفاه جوانان سرپرستی این خواهر و برادر را به دوش گرفته و یک وکیل نیز در اختیار شان قرار داده است.

رابرت وبر، وکیل مقتول، مسئول وکالت پسر ۱۴ ساله و دختر ۱۰ ساله زن مقتول نیز است.

رابرت وبر می گوید: «من سعی می کنم این دو را در این پرونده جنایی راهنمایی کنم و فشار بالای شان را تا حد امکان پایین نگه دارم.»

او چند روز قبل از شروع محاکمه به کودکان فرد مقتول توضیح داد که در محکمه چه اتفاقی می افتد.

همچنین رابرت وبر وظیفه دارد برای این خواهر و برادر در مورد پیشرفت قضیه و اینکه خارج از محکمه چه تبصره های صورت می گیرد، توضیح دهد. او می گوید به ویژه پسر کلان مقتول کنجکاو است و به رسانه های اجتماعی مراجعه می کند. در صورت امکان خود خواهر و برادر نباید در محکمه حضور داشته باشند، حتی به عنوان شاهد هم. اما وبر می گوید که هر دو آگاهی دارند که در صورت اینکه سوالی باشد با آنها تماس گرفته می شود. به خاطر جلوگیری از فشار های اضافی این خواهر و برادر از قبل آموزش دیده اند و بعدا تقریباً یک روز کامل در یک بازجویی ویدیویی مورد سوال و جواب قرار گرفته اند. قاتلین از اتاق دیگر در این نشست ویدیویی محکمه شرکت داشتند. بعدا می‌توان این ویدیو را در جلسه محکمه نشان داد و از فشار اضافی دیگر بالای فرزندان مقتول نیز جلوگیری می شود.

اما به گفته وکیلان مدافع، این محاکمه «طولانی و پرمناقشه» خواهد بود.

وکلای مدافع انتقاد کرده اند که سارنوالی بعد از اینکه این قضیه را علنی کرد، این قضیه را "قتل ناموسی" عنوان کرد. به قول رودر، این یک مورد واضح پیش قضاوتی است. او در ادامه گفته است که این دو برادر نخست از حق شان که می توانند ابراز نظر نکنند یا حق سکوت، استفاده خواهند کرد.

الکه برایتنباخ، سناتور امور اجتماعی پیشین برلین، از حزب چپ آلمان در آن زمان مخالف مفهوم «قتل ناموسی» بود و از واژه «زن‌کشی» صحبت می کرد. اما او با انتقاد سایر احزاب از جمله شهردار فعلی برلین فرانسیسکا گیفی مواجه شد. قتل های ظاهراً ناموسی قبلاً نیز در سرتاسر آلمان سر و صدا ایجاد کرده است. در برلین در سال ۲۰۰۵، هاتون سوروچو ۲۳ ساله ترک - آلمانی توسط برادرش با شلیک سه گلوله کشته شد. سازمان های مدافع حقوق زنان از موارد متعددی از این نوع در هر سال سخن زده اند.

توماس گروس، رئیس محکمه تا تاریخ ۱۲ آگست ۳۵ نشست را برنامه ریزی کرده است. تا کنون از حدود ۵۰ شاهد و ۷ کارشناس نام برده شده است.

 

در همین زمینه