مهاجر اوکراینی در حال انتظار برای عبور از مرز به مجارستان. عکس: رویترز
مهاجر اوکراینی در حال انتظار برای عبور از مرز به مجارستان. عکس: رویترز

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز پنجشنبه اعلام کرد که حدود ١٠٠٠٠٠ نفر در اوکراین خانه های خود را ترک کرده اند و هزاران نفر کشور را ترک کرده اند. مردم در انتظار عبور از مرز به مجارستان هستند. در پولند ٩ مرکز پذیرش فوری برای مهاجران اوکراینی آماده شده است.

از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، پنجشنبه ٢۴ فبروری، هزاران شهروند اوکراینی‌ با موتر و حتی گاهی با پای پیاده راهی جاده شدند تا از بمباران و جنگ فرار کنند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان اعلام کرد، حدود ۱۰۰ هزار اوکراینی به مناطق دیگر این کشور فرار کرده اند.

شابیه مانتو، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، گفت که چندین هزار اوکراینی نیز طی چند ساعت به کشورهای همسایه، عمدتاً مولداوی و رومانیا رسیده اند. وی افزود که این ارقام از اطلاعات جمع آوری شده توسط مقامات ملی، کارکنان آژانس سازمان ملل و آژانس های همکار به دست آمده است.

این ارقام ممکن است در روزهای آینده به میزان قابل توجهی افزایش یابد. آژانس های سازمان ملل روز جمعه تخمین زدند که تا پنج میلیون نفر می توانند به خارج از کشور پناه ببرند. به گفته این منبع در برخی مناطق مواد سوخت، پول نقد و تجهیزات صحی در حال حاضر رو به کاهش است.

«ما نمی خواهیم با صدای زنگ های خطر زندگی کنیم»

پلیس مجارستان اعلام کرد که در مرز ١۴٠ کیلومتری مجارستان و اوکراین، صف های طولانی مهاجران در پنج نقطه عبور منتظر هستند.

هر کسی سعی دارد تا خارج از کشور فرار کند. کریستیان ساولا، یک شهروند اوکراینی به نقل از خبرگزاری فرانسه می گوید که در تلاش است کشور را به همراه همسر و نوه اش ترک کند و وارد مجارستان شود. او گفت: «ما نمی خواهیم آنچه را که دوستان و هموطنان ما در آن تجربه می کنند زندگی کنیم. با هر بمباران روسیه، ما با صدای زنگ های خطر از خواب بیدار می‌ شویم.» او افزود: «من قبول نمی‌کنم که نواسه ام بدون پدر بزرگ شود. او نمی‌ خواهد که به نیروی نظامی بپیوندد.»

یک خانواده اوکراینی از مرز اوکراین به مجارستان می رسد. عکس: رویترز
یک خانواده اوکراینی از مرز اوکراین به مجارستان می رسد. عکس: رویترز


به گزارش خبرگزاری مجارستان، حداقل ۴٠٠ تا ٥٠٠ نفر روز پنجشنبه با پای پیاده از مرز عبور کردند.

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان که به دلیل موضع سخت خود در قبال مهاجرت شناخته می شود، گفته است که آماده پذیرش پناهجویان اوکراینی است. رقم تخلیه شده گان به این کشور ۶٠٠٠٠٠ نفر ذکر شده است.

وی در پیامی ویدیویی گفت: «ما آماده استقبال از آنها هستیم تا به سرعت و به طور موثر با این چالش مقابله کنیم.»

٩ مرکز پذیرش در پولند

توماس پراگا، فرمانده کل گارد مرزی پولند گفت: «در سمت مرز با پولند تعداد زیادی از افرادی که می خواهند از طریق گذرگاه های جاده ای از مرز عبور کنند مشاهده شده است. وضعیت پایدار است.»

 مردم اوکراین منتظر عبور از مرز در نزدیکی شهر مدیکا به پولند هستند. عکس: رویترز
مردم اوکراین منتظر عبور از مرز در نزدیکی شهر مدیکا به پولند هستند. عکس: رویترز


پولند خود را برای افزایش شدید این گذرگاه ها در روزهای آینده آماده می کند. وزیر کشور پولند روز پنجشنبه اعلام کرد که ٩ مرکز پذیرش را برای پناهندگان اوکراینی باز می کند.

این مراکز در نزدیکی گذرگاه های مرزی بین دو کشور واقع شده اند. مقامات پولند اطمینان دادند افرادی که وارد می شوند می توانند به اطلاعات مورد نیاز، غذا، امکانات استراحت و کمک های صحی دسترسی داشته باشند.

وزارت صحت پولند همچنان اعلام کرد که مکان‌هایی در صورت نیاز برای اسکان زخمی ها آماده شده است. این وزارت در پیامی که به خبرگزاری فرانسه ارسال کرد، اطمینان داد: «در حال حاضر امکان پذیرش چند هزار مریض را در این مراکز داریم. پولند دارای ذخیره دواهای ضروری است.»

در طول شب پنجشنبه تا جمعه، حدود ٢٠٠ نفر از اوکراین در ایستگاه پرزمیسل، شهری در جنوب شرقی پولند، در چند کیلومتری مرز پناه گرفتند. در میان آنها بیشتر زنان و کودکان حضور دارند.»

رومانیا هنوز آماده نیست

بر اساس گزارش های رسانه ها، از مرز اوکراین به رومانیا، چند صد نفر به ویژه زنان همراه با کودکان، به این کشور فرار کرده اند.

اما دولت رومانیا هنوز آماده گی اش را برای پذیرش مهاجران اوکراینی اعلام نکرده است.

عبور مردم از مرز بین اوکراین و رومانیا در شهر سیرت. عکس: رویترز
عبور مردم از مرز بین اوکراین و رومانیا در شهر سیرت. عکس: رویترز


فلاویوس ایلیونی لوگا، رئیس یک سازمان غیردولتی که به مهاجران کمک می کند، می گوید:« رومانیا یکی از فقیرترین کشورهای اتحادیه اروپا است. در این صورت آماده پذیرش مهاجران نیست.»

وی افزود: «چگونه مقامات می توانند همه چیز مربوط به کمک های بشردوستانه را تنظیم کنند؟ چه کسی قرار است غذا و داروی لازم را برای آنها فراهم کند؟» او خاطر نشان کرد که ادغام طولانی مدت، نبود امکانات مکتب کودکان و یافتن کار و مسکن اجتماعی نیز از چالش هایی اند که مهاجران به آن مواجه هواهند شد.

پلیس مرزی رومانیا قبلاً افزایش ورود افراد با به این کشور اعلام کرده بود. به گفته این منبع، تا هنوز حدود ٥٣٠٠ نفر را ثبت کرده است.

 

در همین زمینه