۲۵ فبروری سال ۲۰۲۲، اشخاصی که از جنگ در اوکرایین فرار می کنند، به معبر مرزی در مدوکا واقع در جنوب شرق پولند می رسند./عکس: Czarek Sokolowski/AP/picture alliance
۲۵ فبروری سال ۲۰۲۲، اشخاصی که از جنگ در اوکرایین فرار می کنند، به معبر مرزی در مدوکا واقع در جنوب شرق پولند می رسند./عکس: Czarek Sokolowski/AP/picture alliance

پس از آغاز جنگ در اوکرایین، صدها هزار نفر از این کشور در حال فرار هستند. اتحادیه اروپا پیش بینی می‌کند که احتمالاً میلیون‌ها پناهجو از این کشور فرار کنند. این اتحادیه در نظر دارد که پروسه پناهندگی را برای آن ها تسهیل کند. وزیر داخله فدرال آلمان از "هم‌صدایی" اعضای اتحادیه اروپا در برابر این پناهجویان اوکرایینی سخن گفت.

اتحادیه اروپا می‌خواهد که یک پروسه غیربوروکراتیک برای پذیرش پناهجویان از اوکرایین را ایجاد کند. ایلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا یکشنبه شب، پس از دیدار ویژه وزیران داخله اتحادیه اروپا خواهان این شد که یکی از قوانین اتحادیه اروپا در ارتباط با پذیرش پناهجویان از سال ۲۰۰۱ فعال شود.

بر اساس این قانون، پناهجویان جنگی بدون این که یک پروسه طولانی مدت رسیدگی به درخواست های شان را پشت سر بگذارند، در اتحادیه اروپا پناهندگی دریافت می‌کنند.

ژرالد دارمانن، وزیر داخله فرانسه و رئیس شورای وزیران امور داخله کشورهای عضو اتحادیه اروپا از فعال کردن این قانون حمایت می‌کند.

مرتبط:سازمان ملل متحد: در اوکرایین حدود ۱۰۰ هزار نفر در فرار اند

او اعلام کرد، این موضوع را در دستور جلسه دیدار بعدی وزیران داخله اتحادیه اروپا قرار می‌دهد و گفت، امیدوار است که اکثریت به فعال کردن این مکانیزم رای مثبت بدهند. 

یوهانسون افزود که در دیدار روز یکشنبه، اکثریت وزیران از فعال کردن این قانون طرفداری کرده اند.

به گفته او، همه به این عقیده نیستند که حالا زمان مناسبی برای انجام این کار است. اما به گفته یوهانسون و دارمانن هیچ کدام از وزیران داخله کشورهای عضو در برابر پذیرش شهروندان اوکرایینی مخالفت نکرده است.

هزاران شهروند اوکرایینی در حال فرار از این کشور هستند
هزاران شهروند اوکرایینی در حال فرار از این کشور هستند

نانسی فایزر، وزیر داخله آلمان فدرال قبل از دیدار در بروکسل، خواهان یک راه غیربوروکراتیک برای دادن محافظت (به شهروندان اوکرایینی) شد. او پس از این دیدار از «هم‌صدایی همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا» سخن زد. فایزر گفت: «ما در همه کشورهای عضو پروسه یکسان و غیربوروکراتیک برای پذیرش پناهجویان جنگی ایجاد می‌کنیم.»

وزیر داخله فدرال آلمان تاکید کرد، کشورهای اروپایی در پی تجاوز روسیه به اوکرایین با یک دیگر همصداتر شده اند. او افزود: «همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای پذیرش پناهجویان جنگی از اوکرایین آماده هستند.»

براساس قانون نامبرده از سال ۲۰۰۱ در صورت فرار دسته جمعی به اتحادیه اروپا، پروسه پناهندگی به گونه موقت تسهیل شده و پناهجویان محافظت دریافت می‌کنند تا به این ترتیب از فشار بیش از حد بر نهادهای پناهندگی جلوگیری شود. در آلمان نیز مبنای قانونی برای چنین مکانیزمی در پاراگراف ۲۴ قانون اقامت وجود دارد.

بیشتر بخوانید: از هر چهار آلمانی سه تن با پذیرش پناهجویان از اوکرایین موافق هستند

در این قانون مکانیزم همبستگی نیز درج شده است. بر این اساس، پناهجویان باید به صورت عادلانه در داخل اتحادیه اروپا توزیع شوند. این مساله سال ها است که در اتحادیه اروپا جنجال برانگیز است، چون همه کشورهای عضو تا به حال حاضر به پذیرش پناهجویان بیشتر نبودند.

یوهانسون تاکید کرد که میکانیزم همبستگی درج شده در این قانون داوطلبانه است. به گفته فایزر مدت زمان پناهندگی موقت می‌تواند حداکثر تا سه سال باشد.

 

در همین زمینه