ظریفه غفاری، شهردار سابق میدان وردک. عکس: پکچرالیانس
ظریفه غفاری، شهردار سابق میدان وردک. عکس: پکچرالیانس

ظریفه غفاری شهردار سابق میدان وردک که قبلا در ماه اگست سال گذشته به دلیل تهدیدات امنیتی به آلمان انتقال یافته بود، حالا دوباره به افغانستان برگشته است.

بر اساس گزارش رسانه ها، ظریفه غفاری شهردار سابق میدان وردک پس از پناهنده شدن به آلمان به افغانستان برگشته است. وی خبر بازگشت به افغانستان را در صفحه تویترش نوشت.

غفاری می گوید که دلیل برگشتش به افغانستان کمک به وضعیت بحرانی کشور است. وی گفته که این بار به عنوان یک فعال سیاسی نه بلکه در بخش های صحت و کمک های بشری به مردم افغانستان فعالیت خواهد کرد.

ظریفه غفاری قبلا گفته بود که گروه طالبان به دنبال ترور وی هستند. وی پس از رسیدن به آلمان از مقامات این کشور سپاسگزاری نموده که او و خانواده اش را نجات دادند.

او همچنان گفته است که با در نظر گرفتن ارزش ها و قواعد اسلامی به فعالیت های غیر سیاسی به ویژه برای کمک به زنان خواهد پرداخت.

ظریفه غفاری در سال ۲۰۱۸ در سن ۲۶ سالگی به عنوان جوانترین شهردار افغانستان معرفی شد و یکی از رهبران زن در این کشور بوده است. در ماه مارچ ۲۰۲۰ او جایزه زنان شجاع وزارت خارجه ایالات متحده امریکا را به دست آورد.

غفاری دختر یک افسر بلند رتبه نظامی است. او در پاکستان در رشته اقتصاد تحصیل کرده و در افغانستان یک سازمان غیر دولتی برای حمایت و ارتقای زنان به نام «کمک و ارتقای زنان افغان» تاسیس کرد.

در همین حال، برگشت ظریفه غفاری به افغانستان مورد انتقاد برخی از افغان ها قرار گرفته است زیرا آنها می گویند که برگشت او در واقع به نحوی همکاری با رژیم طالبان است.

 

در همین زمینه