رسیدن مهاجران اوکراینی در مرز پولند. عکس: پکچرالیانس
رسیدن مهاجران اوکراینی در مرز پولند. عکس: پکچرالیانس

به دلیل ادامه جنگ در اوکراین، شماری از افغان‌هایی که به اوکراین مهاجرت کرده‌اند، تلاش می‌کنند تا به کشور های اروپایی نقل مکان کنند. یکی از خانم های مهاجر افغان که با خانواده اش از اوکراین به مرز پولند رسیده است چشمدید خود را به مهاجرنیوز بازگو کرد.

الهه یکی از مهاجران افغان است که از چندین سال به این سو با خانواده اش در اوکراین زندگی می کند. او دستیار داکتر است و در یکی از مراکز صحی در شهر کیف کار می کرد. پس از بمباران روسیه در اوکراین الهه و خانواده اش راه دوباره مهاجرت را در پیش گرفتند.

او به مهاجرنیوز گفت: «حمله که در میدان هوایی کیف صورت گرفت تکان دهنده بود. ما مجبور شدیم که از این شهر فرار کنیم. تکسی نبود. سیستم های ترانسپورت بسته شده بود. ما با هزار مشکلات بالاخره خود را به مرز پولند رساندیم.»


مهاجران اوکراینی در حال فرار از جنگ. عکس: رویترز
مهاجران اوکراینی در حال فرار از جنگ. عکس: رویترز


او از جریان بر آمدنش از شهر کیف گفت: « ابتدا میترو گرفتیم، تا یک جایی دیگر میترو بسته شد. سپس تا یک قسمت راه مجبور شدیم تکسی بگیرم و به با سختی های تمام خود را تا منطقه مرزی پولند رساندیم. ملی بس ها هم پر بود و تا مرز زیاد پیاده روی کردیم. به نزدیک مرز که رسیدیم گفتند اینجا بسته است. فقط یک راه مرزی دیگر باز بود. آنهم دورتر، باز هم پیاده راه رفتیم تا که توانستیم از مرز بگذریم.»

در همین مورد: فرار ده ها هزار اوکراینی از خانه های آنها: هزاران نفر به خارج از کشور مهاجرت می کنند

«شرایط تیر شدن از مرز بسیار دشوار بود. آنها اول به زنان اوکراینی و کودکان اوکراینی اجازه می دادند. برای خارجی ها اجازه نمی دادند. بعد تر که اوضاع کیف خراب شد گفتند همه کیف را تخلیه کنید. بلاخره مجبور شدند که خارجی ها و اوکراینی را اجاره بدهند تا از مرز پولند بگذرند. اما زنان و کودکان در اولویت بود. در مرز پولند که رسیدیم، مردم به ما غذا و خوراک دادند و کمی استراحت کردیم. چندین شبانه روز نخوابیده بودیم.»

او ادامه داد: فکر نمی کردم که چنین جنگی اتفاق بیافتند. اوضاع دفعتا خراب شد. شهر سراسر وحشت زده شده بود. ما کمی وقت تر بیورن شدیمو اما پس از ما سرباز های روس در راه کسی را نمی گذاشند که بروند. از سقوط اوکراین چیزی نمانده اما رئیس جمهور مقاومت می کند.

« سربازان روس ها هیچ رحمی ندارند. هر کسی که سر راه شان آمد آتش می زنند...»

مهاجران افغان که از ترس طالبان به اوکرایین منتقل شده اند، اکنون در جنگ گیرمانده اند

الهه در مورد برخورد دوگانه مسئولان مرزی در پولند می گوید: «در مرز پولند تعداد زیادی از مهاجران منتظر عبور هستند. مسئولان مرز، خارجی ها به ویژه آنهایی که از کشور های افریقایی آمده اند را اجازه نمی دهند که از مرز عبور کنند. تنها خانواده های که با کودکان هستند می توانند از مرز بگذرند. زنان و کودکان اوکراینی در اولویت هستند. مرد های اوکراینی از سن ١٨ تا ۶٠ ساله به نیروی مقاومت با دولت پیوستند.»

حالا من و همسر و کودک چهار ساله ام در جایی امنی هستیم. یکی از سازمان های خیریه مردم را از مرز پولند به اروپای شرقی رهنمایی می کند. ما هم منتظریم که بالاخره سرنوشت ما را به کجا می کشاند.

 

 

 

 

 

 

در همین زمینه