گاردهای ساحلی یونان و تونس به صورت مشترک عملیات نجات مهاجران را انجام می دهند./عکس: Michael Svarnias/AP Photo/picture-alliance
گاردهای ساحلی یونان و تونس به صورت مشترک عملیات نجات مهاجران را انجام می دهند./عکس: Michael Svarnias/AP Photo/picture-alliance

وزارت دفاع تونس روز سه شنبه اعلام کرد، پس از این که یک قایق حامل مهاجران در برابر سواحل تونس غرق شد، دست کم ۹ مهاجر جان باختند.

ماموران گارد ساحلی تونس، اجساد مهاجران را از آب بیرون کشیدند. در حالی که دو واحد دیگر نیروی بحری این کشور، ۹ مهاجر را نجات دادند. دو تن که وضعیت شان بحرانی است، در میان نجات یافتگان حضور دارند. بر بنیاد گزارش وزارت دفاع، سرنشینان قایق از کشورهای مختلف افریقایی هستند.

در این بیانیه مشخص نشده است که این قایق چه تعداد سرنشین داشته است. تحقیقات در این باره هنوز جریان دارد.

این قایق روز دوشنبه در نزدیکی بندر المهدیه که در شرق این کشور موقعیت دارد، غرق شد. مهاجران بسیاری سعی می‌کنند از آن جا با عبور از بحیره مدیترانه خود را به اروپا برسانند.

بر بنیاد گزارش های بازماندگان، مهاجران که سن شان بین ۲۵ تا ۳۰ سال بود، یکشنبه شب شهر صفاقس را در جنوب تونس ترک کرده بودند.

به گزارش سازمان غیردولتی "فروم تونس" برای حقوق اقتصادی و اجتماعی که بر مسائل مربوط به مهاجران نظارت دارد، گارد ساحلی تونس سال گذشته جلو ادامه سفر ۲۰ هزار مهاجر را گرفت که سعی داشتند از تونس به اروپا یا لیبیا در کشور همسایه بروند.

آمار کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان «یو ان اچ سی ار» و سازمان بین المللی مهاجرت نشان می‌دهد که سال گذشته در بحیره مدیترانه دست کم ۱۳۰۰ مهاجر غرق شده یا مفقود شده اند. 

 

در همین زمینه