قایق مهاجران در دریای اژه میان ترکیه و یونان. عکس از آرشیف/ پکچر الیانس
قایق مهاجران در دریای اژه میان ترکیه و یونان. عکس از آرشیف/ پکچر الیانس

مقامات ترکیه می گویند ۷۵ مهاجر را از دریای اژه که توسط گارد ساحلی یونان به ترکیه اخراج بودند، نجات دادند. مقامات می گویند که آنها همچنان ۱۴۰ مهاجران غیرقانونی را در شرق و جنوب ترکیه گرفتار کرده اند.

بر اساس گزارش رسانه های محلی، نیروهای ترکیه ۳۵ مهاجر را که توسط مقامات یونانی در آب های ساحل ایوالیک نزدیک به شهر بالک عقب رانده شده بودند، نجات دادند.

۴۰ مهاجر دیگر نیز در آب های ساحلی ولسوالی های بودروم و داچا در ولایت موگلا نجات یافتند. به گفته رسانه های ترکیه، آنها نیز توسط مقامات یونانی به ترکیه اخراج شده اند.

ترکیه و سازمان های بشردوستانه بارها یونان را به عقب راندن مهاجران متهم کرده اند. اما یونان این اتهامات را رد کرده است.

در همین مورد: سازمان ملل نگران "عادی سازی" خشونت و عقب راندن مهاجران از مرزهای اروپا است

از سوی دیگر، جسد شش مهاجری که در اثر غرق شدن یک قایق جان خود را از دست داده بودند، روز سه شنبه در ساحلی در جزیره لسبوس پیدا شد.

۱۴۰ مهاجرغیرقانونی گرفتار شدند

در همین حال، نیروهای ترکیه ۱۱۶ مهاجر افغان را که در یک جهیل خشک در منطقه اپیکیولو در شهر وان پنهان شده بودند، گرفتار کردند. در میان آنها دو تن از قاچاقبران نیز حضور داشتند که می خواستند آنها را به گونه غیر قانونی رهنمایی کنند.

برای معلومات بیشتر: یک دختر افغان پس از یک سفر هفت ماهه با پای پیاده وارد ترکیه شد

همچنان ۲۴ مهاجر سوری در مناطق غازیانتپ و کیلیس ترکیه بازداشت شدند.

مقامات ترکیه گفتند که در میان آنها چهار شهروند ترک را نیز گرفتار نمودند. این دو قاچاقبر برای رهنمایی مهاجران غیرقانونی گماشته شده بودند.

 

در همین زمینه