مهاجران در مرز اوکراین با پولند منتظر عبور هستند. عکس: رویترز
مهاجران در مرز اوکراین با پولند منتظر عبور هستند. عکس: رویترز

مهاجران زیادی اعم از شهروندان اوکراینی و خارجی برای عبور از مرز این کشور تلاش می کنند. در این میان برخی از مهاجران با برخورد تعصب آمیز مواجه شده اند. یکی از افغان های مقیم اوکراین که از مرز عبور کرده است چشمدید خود را از برخورد تعصب گرایانه مسئولان در مرز پولند توضیح داد.

پس از حمله روسیه به اوکراین، تعداد زیادی از شهروندان اوکراینی و خارجی های مقیم این کشور روانه کشور های همسایه شدند. در این میان آنها افغان ها نیز شامل هستند.

همه در مرز ها منتظر هستند تا از این کشور خود را بیرون بکشند و جنگ همچنان ادامه دارد. الهه عظیمی یکی از افغان های مقیم اوکراین چشمدید خود را هنگام عبور از مرز با رفتار دوگانه و تعصب آمیز مرزبانان به مهاجرنیوز بیان کرد.

«وقتی به مرز پولند رسیدیم به ما اجازه نداند زیرا آن ورودی فقط برای اوکراینی ها بود. حتا دانشجویان و خارجی های که کارت اقامت اوکراین را داشتند، حق عبور از آن ورودی را نداشتند. به ما گفتند شما به ورودی دیگر بروید.»

در همین مورد: برخی از افغان هایی که در اوکراین به سر می بردند دوباره مهاجر شدند

او ادامه داد: «با آنکه به آنها گفتیم که ما هم انسان هستیم. به زبان اوکراینی با آنها صحبت کردیم اما به گونه بی تفاوت گفتند: برای عبور از مرز اوکراینی ها در اولویت هستند. سپس ما تا ساعت ها با پای پیاده به ورودی دیگر رفتیم. به آن ورودی شگین می گفتند. همه در صف ایستاده بودند. تعداد مهاجران زیاد بود. اتوبوس ها پر شده بودند. آنجا هم فقط برای کسانی راه می دادند که با خود طفل خورد داشتند. با هزار مشکل بلاخره با کودک و همسرم از مرز عبور کردیم.»


عبور از مرز اوکراین: مهاجران شب را در یک مکتبی در نزدیک مرز با پولند سپری کردند. عکس: الهه عظیمی
عبور از مرز اوکراین: مهاجران شب را در یک مکتبی در نزدیک مرز با پولند سپری کردند. عکس: الهه عظیمی


الهه همچنان می گوید که برای عبور از مرز زنان و کودکان در اولویت قرار دارند.

دانشجویان خارجی در اوکراین:«من در شهر خارکف مجروح شدم، اکنون می خواهم به لویو بروم»

به گزارش رسانه ها برخورد مرزبانان کشورهای همسایه و سربازان اوکراین در برابر خارجی ها و شهروندان اوکراینی دوگانه است. برخی از دانشجویان به ویژه از کشور های افریقایی نیز از تعصب مسئولان اوکراینی در موقع عبور از مرز شکایت کردند.

 

در همین زمینه