کشتی گارد ساحلی یونان در بندر میتیلین، ٦ سپتمبر ۲۰۲١. عکس: مهاجرنیوز/دانا البرز
کشتی گارد ساحلی یونان در بندر میتیلین، ٦ سپتمبر ۲۰۲١. عکس: مهاجرنیوز/دانا البرز

نیروهای دریایی یونان روز چهارشنبه جسد یک مهاجر را در نزدیک بندر میتیلین در جزیره لسبوس پیدا کردند. روز گذشته، شش جسد از جمله سه مرد و سه زن در ساحل لسبوس پیدا شده بود.

هفتمین جسد یک مهاجر توسط نیرو های دریایی یونان در یکی از سواحل لسبوس در کمتر از یک کیلومتری بندر میتیلین پیدا شد. این در حالیست که ساکنان جزیره لیسبوس در یونان، شش جسد گروهی از مهاجران را در منطقه شمال شرقی این جزیره صبح سه شنبه پیدا کردند.

به گفته مقامات، اجساد پیدا شده در آب، از جمله سه مرد و سه زن مهاجرانی از کشور های آفریقایی بوده اند. به گفته نیروهای دریایی، چهار جسد در ساحل آنواسکالا و دو جسد دیگر در دریا پیدا شدند.

این مساله را رسانه های محلی به گفته نیروهای دریایی یونان گزارش دادند. مقامات یونان گفتند که عملیات جستجو و نجات در منطقه ادامه دارد.

نیروی دریایی یونان در بیانیه ای گفت: جسد جدیدی که روز چهارشنبه پیدا شد، برای کالبد شکافی و تحقیقات طبی به شهر میتیلین منتقل گردید.

به گفته مقامات، در حال حاضر بقایایی از قایق این مهاجران پیدا نشده است.

درام های تراژیدی که در دریای اژه تکرار می شوند

ماه هاست که درام های تراژیدی در دریای اژه افزایش یافته و تکرار می شوند. در دسمبر سال گذشته، سه قایق در سه روز غرق شده و منجر به کشته شدن ۴٥ تن در یک مسیر دریایی گردید.

در سال‌های اخیر، یونان به کمک فرانتکس (آژانس نظارت بر مرز اروپا) کنترل‌ مرزهای دریایی را به میزان قابل توجهی افزایش داده و ورود مهاجران به جزایر شمال غربی دریای اژه را محدود کرده است.

از سوی دیگر، مدافعان حقوق بشر بازگرداندن غیرقانونی مهاجران در دریا را توسط نیروهای یونانی محکوم می کنند.

بر اساس گزارش سازمان غیردولتی نروژی ( راپور قایق های اژه) ٦۲۳ مورد عقب راندن غیرقانونی مهاجران در جزایر دریای اژه در سال ۲۰۲١ مشاهده شده است.

مهاجران پیوسته تلاش می‌کنند در قایق های کهنه و نامناسب از بحیره اژه در ترکیه به جزایر یونان و سپس به اتحادیه اروپا برسند. شرایط بد آب و هوایی عبور از این بحر را دشوارتر می‌کند.


 

در همین زمینه