کودکی در حال قدم زدن از پس پنجره بازداشت‌گاه اداری در پاریس. عکس: مهاجرنیوز/مایوه پوله
کودکی در حال قدم زدن از پس پنجره بازداشت‌گاه اداری در پاریس. عکس: مهاجرنیوز/مایوه پوله

مهاجران که اخراج می‌شوند نخست به بازداشت‌گاه اداری منتقل شده و پس از مدتی به کشور مبدا فرستاده می شوند. احسان مهاجر جوان افغان پس از پروسه درخواست پناهنده‌گی به بازداشت‌گاه اداری منتقل شده است. به گفته سازمان سیماد بازداشت او غیرقانونی بوده و در خطر اخراج به سر می‌برد.

احسان از ٢٣ فبروری، در بازداشت‌گاه اداری منیل املو به سر می برد. او در برابر خطر اخراج قرار دارد. سازمان سیماد بازداشت احسان را یک روند غیرقانونی خوانده و محکوم می کند. احسان خود را به عنوان یک مهاجر زیر سن معرفی کرده است. در حال حاضر اخراج او به افغانستان رسماً به حالت تعلیق درآمده است.

تقریباً ده روز است که احسان در بازداشت‌گاه اداری به سر می برد. او در جنوری سال روان پس از عبور از آلمان به فرانسه آمد و در پرفکتور"اوت دوسن" درخواست پناهندگی داد اما در وضعیت دوبلین قرار گرفت. به همین دلیل مقامات او را به بازداشت‌گاه اداری انتقال دادند تا پس از مدت تعیین شده به آلمان فرستاده شود. اگر درخواست پناهندگی او در آلمان پذیرفته نشود، وی در خطر اخراج به افغانستان قرار خواهد گرفت.

دفتر حقوقی سیماد گفت: «در همان روز به او حکم اخراج به کشور مبدا، افغانستان داده شد. او در واقع مجبور به ترک قلمرو فرانسه است.»

پرفکتور گفت: «او تحت تأثیر مقررات دوبلین قرار نمی گیرد. این مهاجر به دلیل اینکه وضعیت غیرقانونی داشت به بازداشت‌گاه اداری فرستاده شده است. قاضی تصمیم آزادی و یا بازداشت او را در تاریخ ٢٥ فبروری گرفته است. وی باید قلمرو فرانسه را ترک کند اما به افغانستان منتقل نخواهد شد.»

در همین مورد: فرانسه: روند تجدید نظر در دادگاه ملی حق پناهندگی را بهتر بشناسیم

با این حال، پس از تصرف کابل توسط طالبان در ماه اگست سال گذشته، اخراج مستقیم به افغانستان توسط مقامات فرانسوی به حالت تعلیق درآمده است. کاندیس لوروا وکیل دفتر سیماد می گوید که اخراج وی غیرقانونی است.

سرنوشت نامعلوم

احسان به دلیل اقامتش در آلمان، از سوی پرفکتور اوت دو سن دوبلین شده است. این بدان معناست که آلمان، بر اساس مقررات دوبلین، مسئول درخواست پناهندگی او است. کشور دومی مدت زمان مشخصی را برای پذیرش یا انتقال وی دارد. به همین دلیل، این جوان مجبور شد از ماه مارچ امسال در جلسات منظم پرفکتور شرکت کند.

اما بازداشت وی باعث مختل کردن این روند شده است. دفتر سیماد در بیانیه ای گفت: «پرفکتور با نادیده گرفتن حتی قواعد اداری خود، حقوق یک فرد مهاجر را در نظر نگرفته و توهین می کند.»

چگونه یک پناهجوی که به تازگی در پروسه دوبلین قرار گرفته است، در بازداشت قرار گیرد؟ وکیل کاندیس لوروا توضیح می‌دهد: «اگر پرفکتور اوت دوسن به قانون احترام می‌گذاشت، دستور انتقال او را به آلمان اطلاع می‌داد. در واقع پرفکتور این مهاجر را در یک سرنوشت نامعلوم قرار داده است.»

پرفکتور اخراج نمی کند اما در بازداشت‌گاه نگه می دارد

پرفکتور می گوید که او اخراج نخواهد شد... اما او را در بازداشت‌گاه نگه می دارند. پرفکتور همچنان می گوید که این جوان ملزوم مقررات دوبلین نیست.» در حالی که او در ابتدای درخواست پناهندگی در پروسه دوبلین قرار داشت. وکیل ژولیا لابورس از دفتر سیماد می گوید: «در این مورد اگر آلمان امتناع کرد، فرانسه مسئول درخواست پناهندگی اوست.»

در این صورت حتی اگر او دوبلین نیست، نباید در بازداشت‌گاه باشد. احسان باید بتواند به روند درخواست پناهندگی خود ادامه دهد، تا زمانی که متوجه شود که آیا از او درخواست پناهندگی او حمایت شده است یا خیر.

پرفکتور تایید می کند که خروج از خاک فرانسه به احسان ابلاغ شده است، اما تاکید می کند که او به افغانستان منتقل نخواهد شد.

وکلای وفتر سیماد می گویند: «ما خوشحالیم از اینکه او را به افغانستان باز نمی گردانند. اما چرا او را در بازداشت‌گاه نگه می دارند؟ پرفکتور اشتباه می کند.»

احسان می گوید ١۶ ساله است

به گفته وکلای سازمان سیماد، سه دلیل برای بازداشت غیرقانونی این مهاجر افغان وجود دارد: اقلیت بودن، داشتن ملیت افغان و وضعیت او به عنوان یک مهاجر. به گفته سیماد احسان ١۶ سال دارد. وکیل ژولیا لابورس می گوید: «زمانی که خود را زیر سن اعلام می‌کنید، اصل بر این است که شما ریر سن هستید.»

کاندیس لوروا می گوید: «علاوه بر این، احسان منزوی است، او در فرانسه خانواده ندارد. جوانی که خود را یک خردسال بدون همراه اعلام می کند، در صورت تشخیص وضعیت وی، باید قبل از اینکه مورد ارزبابی قرار گیرد، به اداره رفاه کودکان فرستاده شود. تمام حقوق او از ابتدا تا انتها نقض شده است.»

درهمین مورد: دادگاه درخواست یک سازمان برای افتتاح مرکز سکونت مهاجران را رد کرد

اما پرفکتور می گوید: «این تبعه افغانستان گفته است که در سال ٢٠٠٣ به دنیا آمده، بنابر این یک فرد بالغ است.» وکیل لابروس توضیح می دهد: «ممکن است به او توصیه بدی شده باشد و به او گفته شده باشد که برای ثبت درخواست پناهندگی باید خود را در سن قانونی اعلام کنید.» وکیل دیگر کاندیس لوروا اصرار می‌ورزد: «چطور است که این شخص مورد بررسی کامل قرار نمی‌گیرد؟»

وکلای سیماد با تیمی از حقوق دانان کودکان در این زمینه پژوهش کرده و موضوع را ارزیابی می نمایند تا از حقوق احسان دفاع کنند.

بازداشت غیرقانونی

اما ناهنجاری های پرونده این مهاجر به همین جا ختم نمی شود. احسان در محل اقامت اضطراری برای پناهجویان که توسط کوالیا اداره می شود، در اوت دوسن زندگی می کرد. در اواسط فبروری، گرفتاری وی توسط پلیس که منجر به بازداشت او در شرایط نامشخصی انجام شده بود، صورت گرفت.

دلیل گرفتاری وی در مرحله اول «تهمت سرقت» عنوان شده بود. وکیل کاندیس لوروا می گوید: «با این حال، در جلسه استماع متوجه شدیم که گزارش مربوط به این واقعیت است که او بلیت نداشته و مصرف وسایل نقلیه را مشاهده می کرد.»

به گفته این وکیل، بازداشت پلیس، که ۴٨ ساعت طول کشید، همچنین با چندین بی نظمی همراه بوده و غیر قانونی بود. در ابتدای بازداشت مترجم نداشت. او فقط در ٢۴ ساعت گذشته به دلیل نبود مترجم توانسته است از حقوق خود استفاده کند.»

شکایت در دادگاه اداری

قاضی تصمیم بازداشت او را به تاریخ ٢٥ فبروری تمدید کرد. مرد جوان با کمک وکلای سیماد درخواست تجدید نظر داد. جلسه رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر روز چهارشنبه دوم مارچ برگزار شد. اما باز هم قاضی حکم به آزادی او از بازداشت‌گاه نداد.

برای معلومات بیشتر: فرانسه: دادگاه اداری از یک تبعه افغان با اصلیت هزاره به دلیل آسیب پذیر بودن او حمایت می کند

بلاخره در دادگاه اداری به وضعیت احسان رسیدگی خواهد. او باید در روزهای آینده منتظر حکم نهایی دادگاه اداری باشد.

دفتر سیماد نیز با مدافعان حقوقی تماس گرفته و به وزارت داخله کشور نامه نوشته اند تا وضعیت احسان را به آنها ابلاغ نمایند.

 

در همین زمینه