یونان یکی از مقاصد اصلی مهاجران در اروپا است./عکس: Private
یونان یکی از مقاصد اصلی مهاجران در اروپا است./عکس: Private

گارد ساحلی یونان روز جمعه گفت، از ادامه سفر پنج قایق که حامل بیش از ۱۲۰ تن بودند، جلوگیری کرده است. این قایق ها قصد داشتند به گونه غیرقانونی از ترکیه وارد آب های یونان در شرق بحیره اژه شوند.

در بیانیه گارد ساحلی یونان آمده است، قایق های گزمه از آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا (فرانتکس) به انجام این عملیات کمک کردند و به هیچ کدام از قایق های مهاجران اجازه ورود به آب های یونان داده نشد.

در ادامه این بیانیه آمده است، قایق های گارد ساحلی ترکیه در نهایت به محل واقعه آمده و مهاجران را که در نزدیکی های جزیره کوس بودند، سوار کردند.

جزایر یونان در شرق بحیره اژه، مقصد اصلی مهاجرانی اند که از منازعه یا فقر در خاورمیانه، افریقا یا آسیا فرار می‌کنند و به دنبال یک زندگی بهتر در اتحادیه اروپا هستند.

در طول بحران مهاجرت اروپا در سال ۲۰۱۵ حدود یک میلیون تن از این طریق وارد اتحادیه اروپا شدند. ترکیه پس از عقد یک معاهده با اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ متعهد شد که از آمدن مهاجران به سواحل یونان جلوگیری کند.

اما با این وجود هر سال هزاران تن این سفر خطرناک را انجام می‌دهند. آن ها از قایق های کوچک و نامناسبی استفاده می‌کنند که باندهای قاچاقبران در اختیارشان گذاشته اند.

(عکس: آرشیف)، ماموران گارد ساحلی ترکیه مهاجرانی را سوار می‌کنند که می گویند توسط یونان به عقب رانده شده اند
عکس: Erdem Sahin/EPA ‌
(عکس: آرشیف)، ماموران گارد ساحلی ترکیه مهاجرانی را سوار می‌کنند که می گویند توسط یونان به عقب رانده شده اند
عکس: Erdem Sahin/EPA ‌

بسیاری از مهاجران در این راه جان‌های شان را از دست می‌دهند. افزایش بازداشت مهاجران توسط گارد ساحلی یونان و فرانتکس باعث کاهش قابل توجه شمار مهاجرانی شده است که به یونان می‌رسند.

مقام های ترکیه و گروه های حامی حقوق بشر یونان را متهم کردند که در پس فرستادن غیرقانونی مهاجرانی که به صورت غیرقانونی وارد آب ها یا خاک این کشور می شوند، دست دارد.

اتن این اتهامات را رد می کند. گروه های حامی حقوق بشر یونان را متهم می کنند که با جلوگیری از ورود مهاجران، حقوق آن ها را نقض می کند.

ترکیه و یونان پذیرای جمعیت قابل توجهی از مهاجران هستند. در روز جمعه نیز مقام های یونان گفتند که پنج مرد (چهار سوریه ای و یک الجزایری را) در نزدیکی مرز شمال شرقی با ترکیه بازداشت کرده اند. براین أساس آن ها به صورت غیرقانونی وارد کشور شده بودند و ده تفنگ با خود داشتند. به گفته مقام های رسمی، مظنونان ۲۱ تا ۳۲ سال سن داشتند. 

 

در همین زمینه