عکس تزئینی: تاکستان های انگور در فرانسه. Credit : Wikimedia Commons
عکس تزئینی: تاکستان های انگور در فرانسه. Credit : Wikimedia Commons

هارون رحیمی مهاجر افغان که ٢۴ سال دارد، در بخش تولید شراب در منطقه الزاس فرانسه کار می کند. او در مدت خیلی کم توانسته است در جامعه فرانسه ادغام شود و از نظر اقتصادی زندگی اش را رونق بدهد. هارون عاشق شراب فرانسه است و با عشق و علاقه به کارش، تاکستان های فراموش شده انگور ها را در شهر الزاس زنده می کند.

هارون رحیمی، مهاجر افغان که باشنده اصلی شهر مزار شریف است، در سال ٢٠١۶ به فرانسه آمده است. او پس از سفر دشوار مهاجرت، به پاریس رسید و هم اکنون در منطقه الزاس در شرق فرانسه زندگی می کند.

هارون در بخش شراب شناسی درس خوانده است. او شناخت خوبی از ساخت و تولید شراب دارد و در این بخش نیز آموزش دیده است. به گفته روزنامه فیگارو او سال گذشته در نخستین تجربه اش، سه نمونه از انگورها را در یک تاکستان «فراموش شده» در الزاس دوباره زنده ساخت تا از آنها شراب با کیفیت و متفاوت بسازد.

هارون دو مربی دارد که با او در تولید و ساخت شراب همکاری می کنند. این مربی ها چند تاک انگور را به او واگذار کردند که چندین دهه پیش ازسیستم زراعت حذف شده بودند. هارون در نتیجه تلاش‌ هایش بیش از ۶٠ تاک انگور را دوباره به راه انداخت.

هارون مدرک لیسانس حرفه ای را در شهر ناربون بدست آورده است و سپس دوره کارآموزی را در شاتو دو لو در شهر روسییون گذرانده است. او مدرک تخصصی را در رشته شراب شناسی در الزاس به پایان رسانده است.

در همین مورد: از مهاجرت تا اوج موفقیت: مصاحبه با یما سراج مبتکر اقتصادی و کارآفرین افغان در پاریس

هارون رحیمی در سال ١٩٩٧ در مزارشریف به دنیا آمد. یک سال قبل از آن، طالبان وارد کابل شده و قدرت را به دست گرفتند. خانواده او چند ماه پس از تولد هارون، از کشور خارج شدند.

در مسیر مهاجرت، هارون سرگردانی های بی‌شماری را تجربه کرد. در سال ٢٠١٥ درخواست پناهندگی اش در هلند مورد پذیرش قرار نگرفت. بالاخره در آغاز سال ٢٠١۶ به فرانسه آمد و زندگی را از سر شروع کرد.

در سرزمین اجدادش، شراب به عنوان یک نوشیدنی ممنوع است در حالی‌که در شعر و ادبیات فارسی نمونه های جام شراب و میکده در واژه ها بیان شده است. به گفته او، وی عاشق شراب است و از اسرار و رموز آن آگاه می باشد. او می گوید که در فرانسه به دور از قضاوت و افکار بسته زندگی می کند و به کارش ادامه می دهد.

در همین زمینه: رادا اکبر هنرمند و مهاجر افغان در فرانسه: «وقتی کابل سقوط کرد احساس کردم آخر زندگی همین است»

هارون قبلا از اینکه به کار تولید و ساخت شراب آغاز کند، در پاریس زندگی می کرد. او روزی تصمیم می گیرد و روانه الزاس می شود. در آنجا با همسرش آشنا شده و جشن کریسمس را با والدین همسرش که عاشق شراب هستند می گذراند. سرنوشتی که هرگز فکر نمی کرد چنین باشد.

او که مانند هزاران مهاجر دیگر تجربه تلخ سفر مهاجرت را دیده و از کشور دور شده است می گوید: «من می خواستم تصویر افغانستان را در جام های شراب بیایم.»

 

در همین زمینه