زنان بی جاشده افغان در برابر یک اداره عمومی شهرداری در کابل انتظار می کشند/ ۱۲ دسمبر سال ۲۰۲۱/عکس: EPA/Maxim Shipenkov
زنان بی جاشده افغان در برابر یک اداره عمومی شهرداری در کابل انتظار می کشند/ ۱۲ دسمبر سال ۲۰۲۱/عکس: EPA/Maxim Shipenkov

سازمان های امدادگر به مناسبت روز جهانی زن توجه عموم را به وضعیت زنان در اوکرایین و افغانستان جلب کردند. براین اساس از زمان تصرف قدرت توسط طالبان، حقوق عمومی زنان نقض می شود و آن ها تهدید به مرگ می شوند. در آلمان نیز نارسایی هایی وجود دارد.

سازمان امدادگر پروتستان «Brot für die Welt» (نان برای دنیا) و سازمان کلیسایی «دیاکونی» از کشورهای جهان خواستند، زنان و دختران را در مناطق جنگی محافظت کنند. 

داگمار پرویین، رئیس سازمان «نان برای دنیا» روز دوشنبه گفت: «آن ها شدیدا به حمایت نیاز دارند، در محل زندگی، در مسیر فرار و در کشورهای میزبان.» 

ماریا لوه آیده، رئیس «دیاکونی» گفت، پناهجویان به «کمک سریع و ساده» نیاز دارند. او افزود: «نه فقط امکانات اسکان، بلکه به اطلاعات راجع به حقوق شان، حمایت حرفه ای و همراهی.» سازمان امدادی کاتولیک آلمان «میزرور»، اتحادیه زنان کاتولیک «KDFB» و «پرو ازول» هشدار دادند که زنان در افغانستان نباید به خاطر جنگ در اوکرایین فراموش شوند. 

انا دیرکس مایر، کارشناس «میزرور» گفت، آلمان در مورد کمک به انسان ها مسئولیت اخلاقی دارد. ماریا فلاکس بارت، رئیس اتحادیه زنان کاتولیک خواهان این شد که زنان حامی حقوق زنان و خانواده های شان از کشور بیرون آورده شوند. 

بیشتر بخوانید: هشتم مارچ، روز جهانی زن: «زنان افغان را در مبارزه با فقر و بیکاری تنها نگذارید!»

«پرو ازول» نیز نامه ای را نشر کرد که ۳۳ زن گروه «United Voice of Women for Peace» (صدای متحد زنان برای صلح» فرستاده اند. آن ها اعضای باقی مانده این گروه هستند. در این نامه آمده است: «ما را از این جا بیرون بیاورید! ما را و خانواده های مان را به مکان امنی انتقال دهید! دیگر صبر نکنید. هر روز مهم است.» 

در ادامه این نامه آمده است: «ما را از طریق پیامک و نامه تهدید می کنند. چیزی نمانده که طالبان از ما نیز انتقام ظالمانه ای بگیرند.» 

سازمان امدادی کاتولیک «میسیو» از همه مردان خواست که برای حمایت از حقوق زنان بیشتر تلاش کنند. دیرک بینگنر، رئیس میسیو گفت: «تحقیر زنان به نقض شدید حقوق بشر می انجامد.» او به عنوان مثال از خشونت جنسی، ازدواج اجباری و ختنه زنان یاد کرد.  

بیشتر بخوانید: آغاز محکمه دو برادر افغان به اتهام قتل خواهر شان

این مساله به گفته کورنلیا اشترونس، داکتر در برلین برای آلمان نیز اهمیت دارد. او از موارد متعددی سخن گفت که در آن یک زن ختنه کننده به طور مثال از یک کشورهای افریقایی با هواپیما به آلمان آورده شده و یا این که دختران در تعطیلات به وطن زادگاهشان انتقال داده شده و آن جا ختنه می شوند.

اشترونس به خبرگزاری کاتولیک (KNA) گفت: «با ختنه زنان فقط می شود از طریق روشنگری مصممانه درباره پیامدها (از نظر تعقیب قضایی نیز) مبارزه کرد. به سکوت دسته جمعی درباره این جنایت و فشار اجتماعی باید پایان داده شود.» 

انجمن «هماهنگی خانه های زنان» در آلمان خواهان تمویل بهتر سیستم کمک رسانی برای کمک به زنانی شد که در زندگی مشترک قربانی خشونت خانگی می شوند. 

براین أساس دسترسی به تاسیسات حفاظتی برای بسیاری از افرادی که در معرض خشونت قرار گرفته اند، وجود ندارد. از هر چهار زن یکی باید بخشی از هزینه های اقامت در خانه های زنان را تامین کند.  

روز جهانی زن به ابتکار اتحادیه های سوسیالیستی در سال ۱۹۱۱ ایجاد شد تا به این ترتیب پروسه برابری زنان و حق رای دهی آن ها به پیش برده شود. این روز هر سال به تاریخ ۸ مارچ برگزار می شود.

 

در همین زمینه