مهاجران افغان در مرز با ایران. عکس: پکچرالیانس
مهاجران افغان در مرز با ایران. عکس: پکچرالیانس

به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، حدود ٩٩٠٠٠٠ مهاجر افغان بین ماه اگست تا دسمبر سال گذشته در تلاش برای فرار از سلطه طالبان، عمدتاً به ایران و پاکستان مهاجر شده اند.

به گفته خبرگزاری فرانسه، طبق آمار سازمان بین المللی مهاجرت، بین ماه اگست تا دسمبر ۲۰۲۱ حدود ٩٩٠ هزار شهروند افغان کشور شان را ترک کرده و به ایران و پاکستان مهاجر شده اند. آنها پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان، در اثر تهدید به مرگ و فقر مجبور شده اند به کشور های همسایه بروند.

هرچند بسیاری از افغان ها که با موسسات بین المللی و نیروهای امریکایی در افغانستان کار می کردند در ماه اگست گذشته تخلیه شدند اما برخی از افغان هایی که در دولت سابق کار می کردند و مورد تهدید قرار گرفتند، هنو زهم در افغانستان باقی مانده اند.

در این میان آنهایی که در بخش نظامی با دولت سابق و نیروی های خارجی کار کرده اند و تحت تهدید طالبان قرار گرفته اند، مجبور شده اند تا خود را به ایران و یا پاکستان برسانند.

در همین زمینه: ایران خواستار کمک جامعه بین‌المللی برای رسیدگی به مهاجران افغان ساکن این کشور شد

یک تن از این مهاجران افغان که اکنون در ایران به سر می برد به مهاجرنیوز گفت: «من به عنوان پلیس جنایی در دولت سابق افغانستان کار می کردم. با نیروهای ناتو نیز وظیفه اجرا کردم اما از عملیات تخلیه ماندم و مجبور شدم خود را به گونه قاچاقی به ایران برسانم. اینجا سرنوشتم معلوم نیست.»

خبرگزاری فرانسه در مورد یک خانواده افغان نوشته است که در یک دشت در ولایت زرنج، زیر غبار و آب و هوای نامناسب منتظر عبور از مرز هستند.

ستار، عضو این خانواده گفت: «من چاره ای دیگری ندارم، هیچ آینده ای در افغانستان وجود ندارد.»

روزانه بین ۵ تا ۶ هزار نفر از افغانستان وارد ایران می‌شوند

زرنج شهر مرزی در جنوب غربی افغانستان است که مهاجران اکثرا از آنجا به ایران می روند. به گفته شاهدان، روزانه در حدود ٥٠٠٠ تا ۶٠٠٠ نفر از مرز افغانستان به ایران عبور می کنند. این رقم نظر به دوره حکومت سابق چهار برابر بیشتر شده است.

اکثر این مهاجران می خواهند برای فرار از تهدید طالبان و فقر از کشور بیرون شوند.

به گفته سازمان ملل متحد، طالبان از ماه اگست تا کنون بیش از ١٠٠ تن از نیروهای امنیتی سابق را کشته اند.

میهن، مهاجری دیگری که تا کنون چندین بار تلاش ناموفق را تجربه کرده است می گوید: «قاچاقبران به ما دروغ می گویند. آنها با مرزبانان هماهنگی می کنند و به ما شلیک می کنند.»

در همین زمینه: افزایش هزینه های قاچاق انسان پس از روی کار آمدن طالبان

چندین جنگجوی طالبان در منطقه که نخواستند نامشان فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفتند که در طول شش ماه، حداقل ٧٠ تن زیر گلوله های مرزبانان ایرانی کشته شده اند.

ایران که میزبان ۳،۴ میلیون افغان در سال ٢٠٢٠ بوده است، پس از به قدرت رسیدن طالبان به اخراج مهاجران افغان ادامه می دهد.

به گفته رژیم طالبان، روزانه بیش از ٢٠٠٠ مهاجر از ایران اخراج می شوند.

 

در همین زمینه