عکس: رویترز
عکس: رویترز

نامزدهای احزاب چپ برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نیز برنامه های خود درباره سیاست مهاجرتی را اعلام کرده اند. برخی از پیشنهادات آنها مانند قانونی کردن مهاجران غیرقانونی و پایان دادن به آزمایش طبی تعیین سن برای مهاجران خردسال شامل برنامه های همه احزاب چپ می باشد.

قانونی ساختن مهاجران غیرقانونی

کاندیدا ها چه می گویند؟ ژان لوک میلانشون نامزد حزب چپ در یک گفتگوی تلویزیونی در برابر اریک زمور از حزب راست افراطی گفت : «هنگامی که خارجی ها به فرانسه رسیدند، من از بدرفتاری با آنها خودداری می کنم. شما باید با مردم رفتاری انسانی داشته باشید.»

فابین روسل، نامزد حزب کمونیست در دوم فبروری ٢٠٢٢ در تلویزیون پوبلیک سنا گفت:«در سفرهایم از سوی مهاجران غیرقانونی که دارای مجوز کار هستند، مورد خطاب قرار می گیرم تا از آن ها محترمانه استفا ده شود. آنها معاش دارند. کار می کنند و به دولت مالیه می دهند. اما کارفرما از امضای سند کاری امتناع می ورزد تا آنها مدرک قانونی را به دست آورند.»

ناتالی آرتو، نامزد انتخابات از حزب کمونیست می گوید: «بدون مهاجران، بخش‌های ساختمانی، بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها، صنعت هتل‌داری، نظافت، امنیت، حمل‌ونقل، و صنایع غذایی نمی‌توانند درست کار کند.»

ژولین بایو، سکرتر حزب سبزها و ایکولوژی اروپا در ١٧ نوامبر اعلام کرد: «افراد بدون اسناد باید قانونی شوند. این کار یک افتخار انسانی است.»

ان هیدالگو از حزب سوسیالیست در دسمبر سال گذشته اعلام کرد: «استخدام افراد کارگر برای پیشرفت اقتصاد ما مهم است.»

پیشنهاد چپ ها

برای کاندیدای حزب فرانسه نافرمان، لازم است که تمام کارگران غیرقانونی، قانونی شوند و همچنان دسترسی خارجیان قانونی برای بدست آوردن تابعیت فرانسوی مهیا گردد.

فابین روسل و ان هیدالگو نیز پیشنهاد مشابه دارند: «ما باید به همه کارگران بدون مدرک را که کار می کنند قانونی بسازیم.» ان هیدالگو شهردار فعلی پاریس تاکید می‌کند: «افراد غیرقانونی یا بدون مدرک که مدت‌هاست در فرانسه هستند و کار می کنند، باید قانونی شوند.»

به نوبه خود، ناتالی آرتو از حزب کمونیست ها و فیلیپ پوتو از حزب جدید ضد سرمایه داری، هر دو خواستار قانونی شدن مهاجران هستند.

یانیک ژادو، از حزب سبزها، از قانونی کردن «گسترده» مهاجران غیرقانونی صحبت می‌کند. این مهاجران شامل دانش‌آموزان، والدین بدون مدرک کودکانی که مکتب می روند و کارگران بدون مدرک است.

آنچه را که باید دانست:

قانونی ساختن از طریق یک شغل قبلاً در قواعد کار در فرانسه وجود دارد. یک خارجی با وضعیت غیرقانونی می تواند درخواست اجازه اقامت را با ارائه قرارداد کاری توجیه کند. او همچنان باید شرایط اقامت در فرانسه را ثابت بسازد و همزمان با در آمد قانونی، به زبان فرانسه نیز تسلط داشته باشد. این اقدام احتمالی به ویژه از طریق "سیرکولیر والس" صورت می گیرد.

لغو فرانتکس یا آژانس نگهبانی دریایی اروپا در مدیترانه

ژان لوک میلانشون نامزد حزب کمونست می گوید : «عملیات فرانتکس که ماموریت ها و اقدامات آنها با رعایت حقوق اساسی سازگار نیست باید متوقف شود.»

یانیک ژادو می گوید لازم است از اقدامات فرانتکس که در خدمت شرکت‌های امنیتی قرار دارد و مدیترانه را به کشتارگاه جمعی مردم مبدل کرده، بیرون رفت..

ان هیدالگو به طور خاص فرانتکس را هدف قرار نمی دهد، اما در برنامه خود تأکید می کند: «من با کانال های غیرقانونی و قاتل مهاجرت غیرقانونی مبارزه خواهم کرد.»

پیشنهاد آنها در این زمینه

نامزد های فرانسه نافرمان و یانیک ژادو به عوض فرانتکس آژانسی را پیشنهاد می کنند که ماموریت اصلی آن نجات در دریاخواهد بود.

میلانشون از ایجاد یک "ستاد امداد و نجات غیرنظامی اروپا" در دریا برای جلوگیری از غرق شدن هزاران مهاجر در دریای مدیترانه و اجازه انتقال مهاجران به انگلستان صحبت می کند.

این دو نامزد همچنین از «تقویت ابزارهای غیرنظامی نجات در دریای مدیترانه» برای جلوگیری از غرق شدن هزارن تن صحبت می کنند.

اما ان هیدالگو، فابین روسل، ناتالی آرتو و فیلیپ پوتو هیچ اقدامی را در این زمینه به تفصیل بیان نمی کنند.

آیا این پیشنهادات امکان پذیر است؟ در مرزهای دریایی اتحادیه اروپا، فرانتکس برای نجات در دریا در نظر گرفته نشده است بلکه نقش اصلی آن حفاظت از مرزها و در نتیجه سواحل اروپایی است. از سوی دیگر، فرانتکس موظف است به هر قایق در شرایطی که در قوانین بین المللی دریایی تصریح شده است، کمک کند. بنابراین آژانس اروپایی که دارای هلیکوپتر و کشتی است، باید به همه قایق هایی که با خطر مواجه اند، در کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمک کند.

منع آزمایش طبی تعیین سن و بازداشت اداری مهاجران زیرسن

برای میلانشون «کودکان بدون همراه باید مانند همه کودکان از حقوق اساسی مانند مکتب، مسکن و حمایت اجتماعی بهره مند شوند.»

یانیک ژادو می گوید: «ما از خردسالان بدون همراه با وقار استقبال خواهیم کرد. فرانسه، یکی از امضا کنندگان کنوانسیون بین المللی حقوق کودک است. ما تا زمانی که تصمیم نهایی قضایی برای تعیین سن خردسالان اعلام شود از آن‌ها حفاظت و روش های ارزیابی آنها را بازنگری خواهیم کرد.»

پیشنهاد آنها در این مورد

منع نگهداشتن کودکان زیر سن در بازداشت‌گاه های اداری و ممنوعیت آزمایش طبی برای تعیین سن آنها. آزمایش طبی استخوان برای تعیین سن شخص شامل عکسبرداری با اشعه ایکس از مچ دست و دست چپ است. این روش از نظر اخلاقی و علمی بحث برانگیز است.

به طور کلی، نامزد های چپ خواهان بهبود وضعیت افراد زیر سن قانونی هستند. به عنوان مثال، ژان لوک میلانشون می خواهد ظرفیت پذیرش و پشتیبانی مؤسسات اجتماعی برای کودکان را افزایش دهد تا دپارتمان ها مجبور نباشند آنها را به هتل ها بفرستند.

آیا این قابل اجراست؟

با توجه به دیدگاه میلانشون و ژادو، حبس افراد زیر سن قانونی دربازداشت‌گاه ها یک مسئله قضایی نه بلکه اداری است. سازمان های حمایت از مهاجران نگهداشتن کودکان زیر سن در بازداشت‌گاه اداری را محکوم می کنند.

بر اساس آخرین گزارش بازرسی کل اماکن محرومیت از آزادی در سال ۲۰۲۱، حبس کودکانن نتایج ناگواری دارد: «حتی برای مدتی کوتاه، این حبس پیامدهای منفی برای کودکان دارد. منزوی شدن در فضای بسته و نگران کننده، محاصره شده با دیوارها، دروازه ها و سیم های خاردار، شرایطی هستند که کودکان آنرا در بازداشت‌گاه ها تجربه می کنند. بسیاری از کودکانی که در معرض رفتار های نا مناسب قرار گرفته‌اند، دچار اضطراب‌های پایدار شده و از اختلالات خواب، سخن گفتن یا غذا خوردن رنج می‌برند.»

آن چه که به آزمایشات استخوان برای تعیین سن مربوط می شود، هر دپارتمانی آزاد است که آن را انجام می دهد یانه. این بحث فراتر از بحث اخلاقی است و می تواند به کافکایی شدن مسئله تبدیل شود: فردی که در یک دپارتمان بزرگسال شناخته شده ، می تواند در یک دپارتمان دیگر خردسال شناخته شود و تحت محافظت قرار بگیرد !

به پناهجویان اجازه کار داده شود و بهتر از آنها محافظت گردد

کاندیدا ها چه می گویند: یانیک ژادو در برنامه خود اعلام کرد: «ما باید با تبعیض و نژادپرستی مبارزه کنیم، با هر نوع طرد... سخنرانی ها دیگر کافی نیست، اراده و ابزار دولت را در خدمت این هدف قرار خواهیم داد. مبارزه با همه اشکال تبعیض باید یک اولویت مطلق باشد.»

ژان لوک میلانشون: «فرانسه کشور حقوق بشر، سرزمین پناهندگی و با نفوذ فرهنگی جهانی است.»

ان هیدالگو: «سیاست ادغام مجداً راه اندازی خواهد شد. این سیاست مبتنی بر دسترسی به کار به محض درخواست پناهندگی با سازماندهی کورس های رایگان زبان فرانسه، برای تازه واردان و همچنین برای مهاجرانی است که قبلاً مستقر شده اند و می خواهند زبان خود را بهبود بخشند.»


پیشنهادات کاندیداها

این سه نامزد می خواهند که پناهجویان، در جریان دوره انتظار برای بررسی پرونده شان اجازه کار داشته باشند. همه نامزدهای چپ نیز موافق اجرای الحاق خانواده هستند.

برای استقبال از مهاجران، کاندید فرانسه نافرمان، پیشنهاد می کند که مراکز پذیرش مطابق با استانداردهای بین المللی و با کمک سازمان بین المللی مهاجرت و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ایجاد شود.

یانیک ژادو می خواهد "وزارت بزرگ همبستگی" را ایجاد کند.

فابین روسل پیشنهاد می کند که مراکز بازداشت اداری بسته شود. از نظر او بازداشتگاه‌های اداری که مراکز بازداشت واقعی هستند، مانند مناطق انتظار در بنادر و فرودگاه‌ها که افراد خارجی را در مرزها بازداشت می‌کنند، بسته خواهند شد.

این مسئله تا چه حد قابل اجراست

در مورد دسترسی پناهجویان به بازار کار: این اقدام قبلاً وجود دارد، اما مراحل کاریابی پیچیده است. یک پناهجو در شش ماه اول ورودش به فرانسه حق کار را ندارد اما پس از آن می تواند کار کند. برای کار کردن لازم است تا کارفرمایی پیدا شود و موافقت کند. از سوی دیگر باید تمام مراحل درخواست کار آنلاین انجام شود. سپس پرونده باید به ریاست اداری که پناهجو در آن اقامت دارد ارائه شود. پرفکتور می تواند به متقاضی کار جواز بدهد یا ندهد.

با توجه به الحاق خانواده، فرانسه قبلاً به خانواده ها اجازه داده است که در خاک فرانسه فقط همسر و فرزندان زیر سن قانونی خود را بخواهند. با این حال، این روش زمان می برد. پرونده های الحاق خانواده به دلیل همه گیری کرونا با تأخیرهای زیادی روبرو شده است. دوسیه ها در حال حاضر به صورت درهم و برهم انجام می‌شوند. بسیاری از افغان‌هایی که با ورود طالبان درماه اگست به فرانسه آمده اند، خانواده هایشان هنوز به آنها نپیوسته اند.

تجدیدنظر در توافقنامه های بزرگ مهاجرت

توافقنامه توکه: مرز بین فرانسه و انگلستان را مشخص می کند. در حال حاضر بر اساس این توافقنامه مرز میان هردو کشور در کاله تعیین شده است.

توافقنامه دوبلین: مجموعه قوانین حاکم بر سیاست مهاجرت اروپا. به عنوان مثال، آنها مسئولیت بررسی درخواست پناهندگی یک پناهنده را به اولین کشوری که در آن درخواست پناهندگی داده است، محول می کنند.

نامزدهای چپ و حزب سبزهای فرانسه، هر دو از سیاست مهاجرت کنونی دولت انتقاد می کنند.

ملانشون پینشهاد تجدیدنظر در مورد توافقنامه توکه با انگلستان و ایجاد یک دفتر مشترک پناهندگی در کاله را ارائه کرده است.

یانیک ژادو می خواهد یک "مکانیسم همبستگی" اروپایی ایجاد کند تا کشورهای عضو، مسئولیت پناهندگی را از طریق اسکان مجدد با هم تقسیم کنند.

آن هیدالگو بازنگری اساسی در سیستم دوبلین را پیشنهاد می‌کند که مبتنی بر همبستگی بین کشورهای عضو، و متکی بر ظرفیت های پذیرش آنها خواهد بود، نه بر اساس قانونی که کشور اول را مسئول پذیرش می داند. به نظر او در صورت لزوم و برای جلوگیری از مشکلات، همکاری بین کشورهای عضو افزایش خواهد یافت.

آیا این پیشنادات قابل اجراست؟

با توجه به مکانیسم‌های همبستگی، اتحادیه اروپا در حال حاضر نیز تلاش می‌کند تا یک سیاست مهاجرتی مشترک برای همه کشورهای عضو اعمال کند و هزاران پناهجو را که به ایتالیا و یونان سرازیر می‌شوند به طور عادلانه به همه کشور های اروپایی بفرستد.

اما از سال ۲۰۱۵، برخی از کشورهای اتحادیه اروپا مانند پولند، مجارستان، اتریش و جمهوری چک طرفدار حمایت مهاجران نیستند و به توافق اتحادیه اروپا عمل نمی کنند.

 

در همین زمینه