میشل باچلت، کمیسار عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
میشل باچلت، کمیسار عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

کمیسار عالی حقوق بشر ملل متحد به کابل سفر کرده و با مقام‌های طالبان دیدار کرده است. او در این دیدار به تامین حقوق بشری زنان تاکید کرده و افزوده است که زنان باید در همه عرصه‌های زندگی عامه حضور داشته باشند.

دفتر مطبوعاتی حکومت طالبان اعلام کرد که میشل باچلت، کمیسار عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در کابل با مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری رئیس الوزرای طالبان دیدار کرد. در این دیدار دیبورا لاینز نماینده ویژه سرمنشی ملل متحد در امور افغانستان نیز حضور داشته است.

در این اعلامیه آمده است: «معاون رئیس الوزرا گفت که امارت اسلامی به تمامی اصول و قوانین حقوق بشری که با اصول اسلامی مغایرت نداشته باشد، به طور کامل متعهد است و مطابق به آنها عمل خواهد کرد.»

حنفی در این دیدار یادآور شده است که تعزیرات امریکا در رابطه با دارایی های افغانستان، یک نقض آشکار حقوق بشر است و باید هرچه زودتر به آن پایان داده شود.

نماینده طالبان افزوده است: «سیاست ما این است که اجازه نمی دهیم هیچ گروه یا فردی از قلمرو افغانستان امنیت کسی را تهدید کند و همه کسانی که می خواهند در افغانستان زندگی کنند، باید این قوانین را رعایت کنند.»

وزارت داخله طالبان اعلام کرده است که خانم باچلت با سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله که در لیست تحریم های امریکا قرار دارد، نیز دیدار کرده است. به گفته وزارت داخله طالبان، حقانی در این دیدار گفته است که طالبان عفو عمومی اعلام کرده و به فکر انتقام نیستند.

کمیسار عالی حقوق بشر ملل متحد با نشر یک اعلامیه خبری به تامین حقوق بشری زنان تاکید کرده و گفته است برای این که افغانستان به صلح و پیشرفت برسد، زنان افغان باید عوامل فعال تغییر باشند و به آن ها فرصت داده شود تا پروسه های ایجاد صلح، امور بشری و توسعه را رهبری کنند.

خانم باچلت به رفتن زنان و دختران به مکتب و دانشگاه و سهم گیری قوی آن ها در ساختن آینده کشور تاکید کرده و گفته است: «از زنان باید به شکل ملموسی در نیروی پولیس، محاکم، حکومت و سکتور خصوصی، و در واقع در همه حوزه های زندگی عمومی و مدنی نمایندگی صورت بگیرد.»

او گفته است که موضوعات مورد بحث اش در گفتگو با مقام های طالبان «نیازهای عاجل و حیاتی برای پیشرفت در جهت تحقق حقوق بشری اساسی زنان و دختران و پایان دادن به بسیاری از تخطی های جدی حقوق بشری که زنان و دختران در معرض آن قرار دارند» می باشند.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه