هربرت روئل وزیر داخله ایالت نوردراین وستفالن بر مبارزه علیه افراطگرایی تأکید دارد
هربرت روئل وزیر داخله ایالت نوردراین وستفالن بر مبارزه علیه افراطگرایی تأکید دارد

حکومت ایالت نوردراین وستفالن آلمان فعالیت «انجمن فرهنگی-اسلامی نورالاسلام» را ممنوع کرد. به گفته وزیر داخله این ایالت، انجمن مذکور از یک ایدئولوژی اسلامگرای افراطی نمایندگی می‌نمود.

هربرت روئل، وزیر امور داخله ایالت نوردراین وستفالن آلمان پس از ممنوعیت این انجمن اسلامی در شهر دورتموند و دستور انحلال این انجمن گفت: «آنچه امروز ممنوع گردید، مرکز و محل رشد و انتشار اسلامگرایی بود.»

روئل در شهر دوسلدورف آلمان توضیح داد که انجمن فرهنگی ـ اسلامی «نورالاسلام» یک نهاد مخالف نظم مبتنی بر قانون اساسی بود و در مخالفت با اندیشه های تفاهم میان خلق ها فعالیت داشت.

به گفته وزیر داخله این ایالت، انجمن «نورالاسلام» در موعظه ها و تدریس قرآن مردم را علیه دگراندیشان تحریک می نمود. افزون بر این، به گفته او این مسجد همچنین به عنوان مرکز جذب نیرو و سربازگیری برای گروه داعش فعالیت داشت.

روئل گفت که این انجمن دست کم هفت مرد جوان را به هدف اقدامات تروریستی تربیت کرده بود و این افراد به مناطق جنگی در سوریه و عراق اعزام شده بودند. به گفته وزیر داخله ایالت نوردراین وستفالن، یک واعظ معروف سلفی که در سراسر اروپا شهرت دارد، چندین بار به این مسجد دعوت شده است.

همچنان یک تن از اسلامگرایان که با انیس امری مهاجم میدان برایتشاد برلین ارتباط مستقیم داشته، نیز به این مسجد رفت و آمد داشته است.

امری در ۱۹ دسمبر سال ۲۰۱۶ بر یک بازار مزدحم کریسمس در میدان برایتشاد برلین با یک موتر لاری حمله کرد. در این حمله ۱۲ تن کشته شد و۵۰ تن زخمی گردید.

تلاشی پولیس در شهر دورتموند

براساس اظهارات هربرت روئل، بامداد پنجشنبه ۱۵۰ افسر پولیس ساختمان این مرکز فرهنگی و چندین آپارتمان و منزل شخصی افراد مرتبط به این مسجد را تلاشی کردند. پولیس در جریان این تلاشی کامپیوترها، دستگاه های ذخیره اطلاعات و دارایی های مالی این مرکز را توقیف و مصادره کرده است.

براساس منابع وزارت داخله ایالت نوردراین وستفالن، هرگونه فعالیت این انجمن در آینده ممنوع شده است. علاوه بر این تشکیل انجمن های بدیل و یا جایگزین ساختن انجمن هایی دیگر با این مرکز فرهنگی-اسلامی نیز ممنوع شده است. همچنان چندین سایت اینترنتی نزدیک و یا مرتبط به این مسجد نیز مسدود شده اند.

 

در همین زمینه