ورود پناهندگان اوکرایینی به ایستگاه راه آهن در بوداپست، مجارستان
ورود پناهندگان اوکرایینی به ایستگاه راه آهن در بوداپست، مجارستان

تعداد آوارگان جنگ اوکرایین به صورت سریع رو به افزایش است. ملل متحد گفته است که دو و نیم میلیون نفر این کشور را ترک کرده و دو میلیون نفر دیگر در داخل این کشور بیجا شده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت گفته است که از شروع تهاجم نظامی روسه به اوکرایین در حدود دو هفته قبل تا حالا دو و نیم میلیون نفر این کشور را ترک کرده اند. پاول دیلون، سخنگوی این سازمان گفت که یک و نیم میلیون نفر از اوکرایین وارد پولند شده اند که ۱۱۶ نفر آن ها را «شهروندان کشورهای سومی» تشکیل می دهند.

فلیپو گراندی، کمیسار عالی ملل متحد در أمور پناهندگان گفت که برعلاوه دو و نیم میلیون نفری که از اوکرایین مهاجرت کرده اند، حدود دو میلیون تن دیگر در داخل این کشور آواره شده اند.

تخلیه ۱۰۰ هزار تن در دو روز

رئیس جمهور اوکرایین گفته است که در طی دو روز حدود ۱۰۰ هزار نفر از شهرهای درگیر جنگ در این کشور به مناطق امن منتقل شده اند. سنای ایالات متحده امریکا بودجه ۱۳.۶ میلیارد دالری برای کمک به اوکرایین را تصویب کرد.

به گفته ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکرایین، در ظرف دو روز حدود ۱۰۰ هزار نفر از شهرهای درگیر جنگ به مناطق امن منتقل شدند. تنها در روز پنج شنبه حدود ۴۰ هزار نفر توانستند از طریق مسیرهای تخلیه که با روسیه در مورد آن توافق شده بود، از شهرهای تحت محاصره خارج شوند. زلنسکی همزمان در ویدیویی که شب جمعه نشر شد، روسیه را به حمله به یک کوریدور تخلیه از شهر بندری ماریوپول متهم کرد. این شهر در محاصره نیروهای روسیه قرار دارد.

زلنسکی در این ویدیو گفته است: «سربازان روسی جنگ را متوقف نکردند، با وجود آن تصمیم گرفتم که یک کاروان وسایل نقلیه حامل مواد غذایی، آب و دارو را به ماریوپول ارسال کنم.» او افزوده است که نیروهای روسیه دقیقاً جایی را که در مسیر این کوریدور قرار دارد هدف حمله قرار دادند. او این حمله را «ترور بیشرمانه از سوی تروریست های با تجربه» توصیف کرد.

مردم در ماریوپول، مهمترین شهر استراتژیک اوکرایین در نزدیکی دریای آزوف، از ده روز به این سو در محاصره قرار دارند. سازمان های امدادی از وضعیت وخیم حدود ۳۰۰ هزار غیرنظامی گزارش داده اند که در آنجا بدون آب و برق زندگی را به سختی سپری می کنند. پیش از این در روزهای گذشته آتش بس برای تخلیه غیرنظامیان از ماریوپول با شکست مواجه شد. مسکو و کی یف یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کردند.

طبق معلومات منابع روسی تاکنون «بیش از ۱۸۷ هزار نفر» از اوکرایین به مناطق امن در روسیه منتقل شده اند. این معلومات از سوی منابع مستقل قابل بررسی نیست.

بر اساس معلومات سازمان ملل متحد تا کنون به دلیل تهاجم روسیه به اوکرایین بیش از ۲.۳ میلیون نفر این کشور را ترک کرده اند.

در ادامه واکنش های بین المللی به تداوم جنگ در اوکرایین، به گزارش خبرگزاری رویترز، لی کی چیانگ، نخست وزیر چین در کنفرانس مطبوعاتی در پایان نشست سالانه پارلمان این کشور وضعیت در اوکرایین را «نگران کننده» خواند. او گفت که اکنون مهم است که روسیه و اوکرایین از مذاکرات در مورد آتش بس پشتیبانی کنند.

در ایالات متحده امریکا، بعد از مجلس نمایندگان حالا سنای این کشو نیز بودجه ۱.۵ تریلیون دالری را تایید کرد که ۱۳.۶ میلیارد دالر برای کمک به اوکرایین شامل آن می شود.

توقف موقتی پروازهای شرکت هوایی دولتی قزاقستان به روسیه

خبرگزاری روسی تاس با استناد به یک بیانیه شرکت هواپیمایی دولتی قزاقستان به روز جمعه گزارش داده است که «ایر آستانه» پروازهای خود به روسیه و پروازها از حریم هوایی این کشور را موقتا متوقف می کند. در بیانیه این شرکت ختم پوشش بیمه پروازهای تجارتی از روسیه یا از حریم هوایی این کشور دلیل توقف موقتی این پروازها اعلام شده است.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه