۲ مارچ سال ۲۰۲۲، ورود آوارگان اوکرایینی به مدوکا در پولند/عکس: picture alliance/ZUMAPress
۲ مارچ سال ۲۰۲۲، ورود آوارگان اوکرایینی به مدوکا در پولند/عکس: picture alliance/ZUMAPress

چک به خاطر شمار زیاد پناهجویان جنگی از اوکرایین، رسما از اتحادیه اروپا درخواست کمک کرد. در اوائل ماه روان به خاطر سرازیری پناهجویان اوکرایینی در چک وضعیت اضطراری اعلام شده بود.

پاولا یاکوب کووا، سخنگوی نیروی اطفائیه جمهوری چک روز شنبه در پراگ گفت، مسئولان در چارچوب مکانیزم محافظت مدنی اتحادیه اروپا تقاضای کانتینرهای مسکونی برای حداکثر ۵۰ هزار تن را ارائه کرده اند. او در ادامه گفت: «هر جای خالی به سرعت پر می شود». به گفته خانم یاکوب کووا این خطر وجود دارد که برای تازه رسیدگان فقط امکان سکونت در سالون های ورزشی یا خیمه ها وجود داشته باشد.

تا به حال بیشتر آوارگان اوکرایینی در آپارتمان ها یا هوتل ها اسکان داده می شدند. اداره اطفائیه در چک مسئولیت مدیریت شرایط اضطراری را نیز به عهده دارد.

براساس ارزیابی های نهادهای دولتی با استفاده از داده های تلفون های هوشمند، تا به حال حدود ۲۰۰ هزار پناهجوی اوکرایینی به چک رسیده است.

براساس آمار کنونی، حدود ۱۳۳ هزار از آن ها مدرک "حفاظت تحملی" دریافت کرده اند که حدود یک سوم از آن ها در پراگ زندگی می کنند. تقریبا نیمی از پناهجویان کودک هستند و ۸۰ درصد از پناهجویان بزرگسال را زنان تشکیل می دهند.

حکومت چک در پراگ در پی سرازیری پناهجویان در اوائل ماه مارچ وضعیت اضطراری ملی اعلام کرده بود.مهاج

 

در همین زمینه