آوارگان از اوکرایین به ایستگاه راه آهن شرقی بوداپست، پایتخت مجارستان رسیدند. ۷ مارچ سال ۲۰۲۲/عکس: EPA/ZOLTAN BALOGH
آوارگان از اوکرایین به ایستگاه راه آهن شرقی بوداپست، پایتخت مجارستان رسیدند. ۷ مارچ سال ۲۰۲۲/عکس: EPA/ZOLTAN BALOGH

جاپان روز سه شنبه گفت، شهروندان اوکرایینی که از این کشور تخلیه شده اند، خواهند توانست ویزاهای ورودی کوتاه مدت شان را به ویزاهای درازمدت تر تبدیل کرده و کار پیدا کنند. پذیرش پناهجویان توسط جاپان امری تقریبا بی سابقه است.

این جدیدترین اقدام توکیو برای استقبال از شهروندان اوکرایینی است که از کشور جنگ زده شان فرار می کنند.

شمار آوارگانی که از اوکرایین فرار می کنند، از زمان حمله روسیه به تاریخ ۲۴ فبروری، در روز دوشنبه از مرز ۲،۸ میلیون تن گذشت.

جاپان که سومین اقتصاد بزرگ جهان است، مدت های طولانی از پذیرش آوارگان امتنا می ورزید. براساس داده های سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۲۰ این کشور ۴۷ تن را پذیرفته است که ۴۴ تن از آن ها به دلایل «انسان دوستانه» پذیرفته شده اند.

اما در عرض چند روز پس از تهاجم روسیه به اوکرایین، فومیو کیشیدا، نخست وزیر جاپان گفت که کشورش تعدادی از اوکرایینی ها را قبول می کند. مقام های رسمی گفتند که در ابتدا درخواست های پناهجویان به خویشان و دوستان حدود ۱۹۰۰ اوکرایینی محدود خواهد شد که پیش از این هم در جاپان زندگی می کردند. 

بیشتر بخوانید: ملل متحد: چهار و نیم میلیون اوکرایینی خانه‌های خود را ترک کرده اند

روز سه شنبه، یوشی هیسا فوروکاوا، وزیر عدلیه جاپان گفت، اوکرایینی هایی که نخست با ویزای کوتاه مدت ۹۰ روزه وارد جاپان می شوند، می توانند آن را به نوعی ویزای ویژه تبدیل کنند که به آن ها اجازه کار می دهد. این نخستین قدم برای ساختن یک زندگی درازمدت در جاپان است.

حکومت جاپان در این مورد اقدامات لازم را انجام داده و پلان جامعی برای پذیرش آوارگان اوکرایینی تدوین کرده است. از زمان وقوع جنگ مجموعا ۴۷ اوکرایینی به جاپان رسیده اند.

شهرهای مختلفی در جاپان برای اسکان پناهجویان اوکرایینی اعلام آمادگی کرده اند و شرکت ها نیز وعده کار و حمایت مالی را داده اند.

به گفته حامیان مهاجران، واکنش سریع جاپان تقریبا بی سابقه است. نوری هیسا اوری، مدیر «Pathways Japan» یک سازمان حامی آوارگان گفت، جاپان متحد نزدیک ایالات متحده امریکا است و فکر می کنم می خواهد با پذیرش آوارگان اوکرایینی نشان دهد که به عنوان یک عضو بلوک غرب از کمک کوتاهی نمی کند.

بیشتر بخوانید: پناهجویان اوکرایین: چک رسما از اتحادیه اروپا کمک خواست

احتمالا به خاطر فاصله جاپان از اروپا، شمار شهروندان اوکرایینی که روانه این کشور می شوند، محدود خواهد بود، دست کم در آغاز. سرگئی کورسونسکی، سفیر اوکرایین در جاپان به رویترز گفت، فکر می کند که شمار اوکرایینی هایی که به جاپان می آیند، از چند صد نفر تجاوز نخواهد کرد.

الکساندر دمیتررینکو، یک وکیل کانادایی اوکرایینی که برای تدوین یک پلان حمایت از آوارگان کار می کند، گفت، ما باید از جاپان و حکومت این کشور به خاطر کمک های شان سپاسگذاری کنیم.

 

در همین زمینه