فلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در جریان سفر اش در کابل (مارچ ۲۰۲۲)
فلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در جریان سفر اش در کابل (مارچ ۲۰۲۲)

کمیسار ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که تهاجم روسیه بر اوکرایین نباید سبب فراموش شدن افغانستان از سوی جامعه بین‌المللی شود. او هشدار داد که بی‌توجهی به نیازهای بشری این کشور بسیار خطرناک خواهد بود.

فلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان که برای یک سفر چهار روزه به افغانستان رفته است، می گوید که جامعه جهانی باید به تعامل خود با مقام های طالبان ادامه دهد، زیرا این کشور به کمک های بشردوستانه مبرم نیاز دارد.

گراندی در دفتر سازمان ملل متحد در کابل به خبرگزاری فرانسه گفت: «تمام توجه جهان در شرایط فعلی به اوکرایین معطوف شده است. اما پیام من که اینجا آمده ام، این است که وضعیت های دیگر را فراموش نکنید، جاهایی که توجه و منابع مورد نیاز است و افغانستان یکی از آنهاست.»

این مقام سازمان ملل متحد در بخشی از سخنان خود افزود: «خطرات دور شدن توجهات [از افغانستان] بسیار بالا است، بسیار بالا... کمک های بشردوستانه باید ادامه یابد، فرقی نمی کند که چه تعداد بحران های دیگر در موازات با افغانستان وجود دارد.»

ملل متحد: ۲۳ میلیون افغان «گرسنگی حاد» را تجربه می کنند

کشورهای کمک کننده، نهادهای مربوط به سازمان ملل متحد و جامعه مدنی افغانستان یک برنامه آنلاین را به هدف جمع آوری کمک مالی به این کشور در ماه جاری راه اندازی می کنند. آنان می خواهند که از طریق این برنامه، مواد غذایی، سرپناه و خدمات صحی را به مردم افغانستان به ویژه زنان و دختران برسانند.

پس از به قدرت رسیدن دوباره گروه طالبان در افغانستان و خروج کامل نیروهای خارجی، بحران بشری در این کشور گسترش یافت. سازمان ملل متحد و نهادهای مددرسان دیگر جهانی هشدار دادند که در فصل زمستان حدود نیمی از جمعیت ۳۸ میلیونی این کشور با بحران گرسنگی مواجه می شوند.

سازمان ملل برای جلوگیری از یک فاجعه بشری، یکی از بزرگترین درخواست های کمک را در ماه جنوری امسال ارائه کرد که بالغ به پنج میلیارد دالر امریکایی می شد. در عین زمان، گراندی گفت که جنگ در اوکرایین سبب شده است که جمع آوری پول برای افغانستان با چالش روبرو شود.

به گفته او، تنها دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد برای پناهندگان درخواست داده بود که ۳۴۰ میلیون دالر امریکایی برای افغانستان در سال ۲۰۲۲ جمع آوری شود اما تا حال توانسته اند که حدود ۱۰۰ میلیون دالر را به دست آورند.

فلیپو گرانده افزود: «بنابراین ما نیاز داریم که فشار وارد کنیم چرا که سطح نیازمندی به همان اندازه است که در ماه سپتمبر، اندکی پس از تسلط طالبان بود. واکنش های سخاوتمندانه به افغانستان، کشوری که میلیون ها تن از شهروندانش به عنوان مهاجر در کشورهای همسایه، مانند ایران و پاکستان به سر می برند، باید ادامه یابند.»

این مقام ارشد کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اذعان کرد که با به قدرت رسیدن طالبان وضعیت امنیتی در سراسر این کشور بهبود یافته است. او علاوه کرد که گفتگویش با طالبان در ارتباط به کمک ها "صریح و باز" بوده است.

او گفت که به دلیل بهبود وضعیت امنیتی در هفت ماه گذشته، حدود ۲۰۰ هزار بیجاشده داخلی به محلات اصلی شان برگشته اند. به بیان او، اگر طالبان در بخش های دیگر به ویژه رعایت حقوق زنان پیشرفت هایی داشته باشند، کمک های جهانی به گونه پیوسته به افغانستان سرازیر خواهد شد.

کمک کنندگان جهانی به رهبری ایالات متحده امریکا همواره تاکید کرده اند که رسیدن کمک های خارجی به افغانستان وابسته به چگونگی سیاست طالبان در برابر حقوق زنان، تحصیل و کار این قشر می باشد.

پس از تسلط دوباره طالبان در افغانستان، این گروه محدودیت های مختلفی را بر زنان اعمال کرده اند. اما مقام های طالبان گفته اند که مکاتب متوسطه و لیسه به روی دختران باز خواهد بود.

فلیپو گراندی افزود: "ما در چند روز آینده که مکاتب باز می شوند خواهیم دید و سپس جامعه جهانی ارزیابی خود را انجام می دهد."

این مقام سازمان ملل متحد با اشاره به جنگ داخلی خونین در دهه ۱۹۹۰ و سپس حاکمیت طالبان که با حمله نیروهای بین المللی به رهبری ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۰۱ ساقط شد علاوه کرد: "۲۵ سال پیش، زمانی که این کشور از توجهات افتاد، انجام بسیار بدی داشت [...] ما نمی توانیم همان مسیر را طی کنیم، امیدوارم که عقل سلیم پیروز شود."

 

 

در همین زمینه