بیش از سه میلیون تن از جنگ در اوکرایین به کشورهای همسایه فرار کردند./عکس: IOM/Safa Msehli
بیش از سه میلیون تن از جنگ در اوکرایین به کشورهای همسایه فرار کردند./عکس: IOM/Safa Msehli

طبق اطلاعات سازمان ملل، پس از حمله روسیه به اوکرایین، تا به حال بیش از ده میلیون تن مجبور به فرار از این کشور شده اند. ۹۰ درصد از آوارگان در خارج از این کشور، زنان و کودکان هستند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که در کمتر از یک ماه گذشته، دست کم ده میلیون نفر مناطق اصلی خود را در اوکرایین ترک کرده اند. فیلیپو گراندی، رئیس کمیسیاریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (یو ان اچ سی ار) روز یکشنبه در صفحه اجتماعی تویتر نوشت، این افراد یا به مناطق دیگر اوکرایین رفته و یا به خارج از این کشور رفته اند. به گزارش «یو ان اچ سی ار» حدود ۳.۴ میلیون تن از جنگ در اوکرایین به کشورهای دیگر فرار کرده اند.

از زمان آغاز حمله روسیه به تاریخ ۲۴ فبروری امسال، روزانه ده ها هزار تن به کشورهای همسایه اوکرایین به خصوص پولند می‌رسند.

۹۰ درصد از این آوارگان زنان و کودکان هستند. مردان اوکرایین در سنین ۱۸ تا ۶۰ سالگی ممکن است که برای خدمت در اردو موظف شوند و اجازه ندارند که از این کشور بیرون شوند.

مرتبط:سازمان ملل: جهان نباید افغانستان را به دلیل جنگ در اوکرایین فراموش کند

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» هشدار داد که در بین پناهجویان جنگی در خارج از اوکرایین ۱.۵ میلیون کودک هستند و این خطر که آن ها قربانی قاچاقبران انسان شوند «واقعی است و افزایش می یابد.»

قبل از حمله روسیه در اوکرایین ۳۷ میلیون تن در مناطق تحت کنترول حکومت در کی‌یف زندگی می‌کردند. باشندگان شبه جزیره کریمیه که در سال ۲۰۱۴ ضمیمه روسیه شد و مناطق جدایی طلبان روس در شرق اوکرایین شامل این جمعیت نیستند.

 

در همین زمینه