فقر و گرسنگی در افغانستان
فقر و گرسنگی در افغانستان

امدادگران به این باورند که جنگ در اوکرایین باعث افزایش گرسنگی در بدترین مناطق بحرانی جهان خواهد شد. بنابراین اگر دولت‌های اهداکننده تعهدات خود را افزایش ندهند، کمک‌های بشردوستانه کاهش می یابد و این شرایط به قیمت جان انسان‌ها تمام می شود.

به این خاطر سازمان امدادرسان کمیته بین المللی نجات (IRC) روز دوشنبه از سران کشورها و دولت ها خواست تا تعهد خود را برای حمایت از مردم آسیب دیده از بحران ها در سراسر جهان تجدید کنند.

باب کیچن، معاون کمک‌های اضطراری سازمان امدادرسان کمیته بین المللی نجات (IRC)، گفت طور مثال، وضعیت مواد غذایی در شاخ افریقا بحرانی است و همچنان بدتر خواهد شد. زیرا این منطقه به غله جات اوکرایین و روسیه وابسته است. علاوه بر این، حاصلات سال گذشته در منطقه به دلیل بارندگی کم به شدت کاهش یافته است. به گفته وی، حداقل چهار میلیون سومالیایی تا ماه جون دچار قحطی خواهند شد.

در عین حال، به گفته این سازمان کمک‌رسانی، تنها کمتر از ۴ درصد برنامه کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل تامین می‌شود.شرایط در مناطق بحرانی مانند افغانستان، یمن، سوریه و اتیوپیا نیز مشابه است. به گفته کمیته بین المللی نجات (IRC)، کمبود غلات از روسیه و اوکرایین، کمبود بودجه کمک‌های بشردوستانه و افزایش شدید قیمت مواد غذایی امنیت غذایی را «به‌شدت» بدتر خواهد کرد.

کیچن با اشاره به سازمان ملل متحد گفت: «اگر دولت‌های اهداکننده تعهدات خود را افزایش ندهند، کمک‌های بشردوستانه حیاتی کاهش خواهد یافت و این شرایط به قیمت جان انسان‌ها تمام خواهد شد.»

 

در همین زمینه