مهاجران در آلمان، عکس از پیکچر الاینس
مهاجران در آلمان، عکس از پیکچر الاینس

رقم متقاضیان پناهندگی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱ براساس آمار جدید به مقایسه سال قبل آن افزایش یافته است. سال ۲۰۲۰ به دلیل محدودیت‌های مرتبط به پاندمی کرونا تعداد درخواست‌های پناهندگی کاهش یافته بود.

اداره آمار اتحادیه اروپا «یوروستات» در گزارش اخیر خود از افزایش رقم پناهجویان در کشورهای عضو این اتحادیه خبر داده است. بنا بر گزارش این اداره، در سال ۲۰۲۱ تعداد متقاضیان پناهندگی که برای نخستین بار در این کشورها درخواست حفاظت داده اند، به ۵۳۵ هزار تن رسیده است.

بنابر این گزارش که امروز چهارشنبه در لوکزامبورگ منتشر شده است، این رقم ۲۸ درصد افزایش را به تناسب سال ۲۰۲۰ نشان می دهد. در این گزارش آمده است که بیش از یک چهارم این درخواست های پناهندگی (۱۴۸۲۰۰) در آلمان ارائه شده اند.

چنین آمار بلند درخواست های اولیه پناهندگی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ ثبت شده بود. به گزارش یوروستات، یک سال بعد از آن در سال ۲۰۱۵ موج بزرگی از پناهجویان عازم اروپا شدند که در نتیجه بیش از ۲/۱ میلیون تن به کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی دادند.

آمار اتحادیه اروپا نشان می دهد که به تناسب جمعیت کشورها، بیشترین رقم درخواست های پناهندگی در قبرس ارائه شده است. در درجه دوم اتریش و کشور سومی سلوانیا می باشد.

کمترین تعداد درخواست های پناهندگی در مجارستان ثبت شده است. آلمان به تناسب نفوس این کشور در جایگاه هفتم قرار دارد و فرانسه و اسپانیا در جایگاه هشتم و نهم می باشند.

تقریباً ۴۰ درصد درخواست های پناهندگی در اتحادیه اروپا در سال گذشته توسط شهروندان سوریه، افغانستان و عراق ارائه شده است.

 

 

در همین زمینه