زنان و کودکان اوکراینی در شهر مدیکا در پولند، ۷ مارچ ۲۰۲۲. عکس از رویترز
زنان و کودکان اوکراینی در شهر مدیکا در پولند، ۷ مارچ ۲۰۲۲. عکس از رویترز

کمیساریای امور اداخلی اروپا می‌گوید که کودکان در حال فرار از جنگ اوکراین را خطر افتادن به دام گروه‌های قاچاقبران تهدید می‌کند. براورد می‌شود که از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، حدود ۳،۳ میلیون اوکراینی از شکور شان فرار کرده‌ و عازم کشورهای اتحادیه اروپا شده‌اند.

یلوا جوهانسون، کمیسار امور داخلی اروپا روز دوشنبه این هفته در یک کنفرانس خبری نسبت به خطر افتادن کودکان اوکراینی به دام گروههای قاچاق انسان هشدار داد. او گفت که انتظار می رود میلیون‌ها اوکراینی دیگر نیز وارد اتحادیه اروپا شوند.

بیشتر بخوانید: سازمان ملل: در اثر جنگ در اوکرایین ۱۰ میلیون تن فرار کرده اند

او تاکید کرد خطری که کودکان اوکراینی را تهدید می‌کند بیشتر در مرزها متمرکز است؛ جایی که شبکه‌های جنایتکار نقش امدادگران را بازی و از فرصت استفاده می‌کنند تا با پیشنهاد مسکن، از افراد آسیب پذیر سوء استفاده کنند.

تعداد زیادی از کودکان در اوکراین از مادرانی تولد شده‌اند که رحم خود را به کرایه داده‌اند اما والدین اصلی این کودکان فرزندان شان را تحویل نگرفته‌اند. این موضوع خطر کودک ربایی یا به فرزندی گرفتن تحمیلی برای این کودکان را افزایش داده است.

خانم جوهانسون با تاکید روی این که «خطر بزرگ قاچاق کودکان آسیب پذیر وجود دارد» گفت که تا کنون تعداد کمی از کودکان بدون همراه و موارد قاچاق اوکراینی‌ها در مرزهای اتحادیه اروپا دیده شده است.

موارد هشدار دهنده

این در حالیست که پولیس و فعالان حقوق کودکان و زنان در اوکراین قبلاً از موارد تخطی نگران کننده در جریان مهاجرت‌های گروهی خبر داده‌اند.

روز ۱۰ مارچ، پولیس پولند یک مظنون ۴۹ ساله را به اتهام تجاوز به دختر اوکراینی ۱ ۹ ساله دستگیر کرد. مظنون از طریق انترنت با قربانی تماس گرفته و به او پیشنهاد کمک کرده بود.

یلوا جوهانسون گفت: «ما نباید منتظر مدارک برای موارد متعدد قاچاق انسان باشیم زیرا در آن صورت شاید دیر شود.» به گفته او یک کارزار جلب افکار عمومی به این موضوع، به زودی به راه خواهد افتاد.

تعداد زیادی از کودکان بدون والدین ناپدید هستند

روز ۱۷ مارچ، گروه کارشناسان مبارزه علیه برده داری انسان در شورای اروپا از وضعیت کنونی اظهار نگرانی کرد. به گفته این گروه «کودکان بدون والدینی که از اوکراین فرار می‌کنند» از اهداف ویژه قاچاقبران هستند و «بسیاری از آن‌ها همین اکنون ناپدید شده‌اند.»

روز دوشنبه این هفته سازمان یونیسف اعلام کرد که «بین ۲۴ فبروری و ۱۷ مارچ، بیشتر از ۵۰۰ کودک بدون همراه را در مرز بین اوکراین و رومانیا ثبت کرده است.»


به گفته این سازمان رقم اصلی کودکان اوکراینی که بدون خانواده‌های شان به کشورهای همسایه پناه برده‌اند، احتمالاً بسیار بیشتر است. 

در همین مورد:  کمیته بین المللی نجات: ۱۸ هزار پناهجوی زیرسن در اروپا ناپدید شده اند

 

در همین زمینه