پناهجویان اوکرایینی که به پولند رسیده اند
 Photo: EPA/Vitaliy Hrabar POLAND OUT
پناهجویان اوکرایینی که به پولند رسیده اند Photo: EPA/Vitaliy Hrabar POLAND OUT

عبدالرشید، ترجمان پیشین نیروهای پولندی در افغانستان، پس از تسلط دوباره طالبان در این کشور به لهستان انتقال داده شد. او درد و اندوه پناهجویان اوکرایینی را درک می‌کند و با آنان در پولند همکاری می‌نماید.

عبدالرشید، جوان پناهجوی افغان در لهستان به خوبی می‌داند که فرارها چگونه اتفاق می‌افتند. او پنهان شدن یا فرار برای زنده ماندن را تجربه کرده است. این مرد افغان، پس از اینکه طالبان در ماه اگست سال گذشته، کابل را تصرف کردند، ناگزیر شد که پا به فرار نهد. این ترجمان پیشین نیروهای پولندی در افغانستان و خانواده اش، پس از ترک کابل وارد اسلام آباد شدند و سپس توانستند که به شهر وارسا برسند.

عبدالرشید تصور نمی‌کرد که فصل دیگر از فرارها را در پولند مشاهده کند. در اثر تهاجم روسیه بر اوکرایین، میلیون ها تن از اوکرایین فرار کرده و بیشتر آنان در پولند، کشور همسایه مسکن گزین شده اند.

این پناهنده افغان که با یکی از زنان در بیرون از ایستگاه مرکزی قطار وارسا همکاری می‌کرد گفت: «برای من فوراً مشخص شد که چه کاری باید انجام بدهم.» این مرد رضاکار افزود که "درد دو فرار با هم گره می‌خورد و ما از عامل مشابه در افغانستان رنج می‌بریم."

عبدالرشید که در چند روز بدون وقفه با پناهجویان اوکرایینی همکاری کرده بود افزود: «من دقیقا نمی‌دانم چه تعداد پناهنده از اینجا عبور کرده اند، اما این را می‌دانم که هزاران نفر در هر روز می‌آیند. ده هزار نفر، شاید بیشتر. واکنش جامعه پولند تعجب آور است. همه کمک می‌کنند و از پناهجویان استقبال می‌نمایند.»

مرتبط: بررسی حقیقت: آیا فرانسه با پناهجویان افغان و اوکراینی رفتار دوگانه دارد؟

او به خود می‌بالد که بخشی از یک برنامه همکاری داوطلبانه است. این جوان افغان علاوه کرد "چندین مرکز پذیرش در شهر وجود دارند که غذای گرم، دارو، لباس و اسکان مؤقت برای پناهجویان فراهم می‌کنند."

برخورد متفاوت با پناهجویان "نژادپرستی" است

در حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال شرق وارسا، با پناهجویانی که از طریق بلاروس وارد پولند می‌شود، به جای خوش‌آمد گویی، خشونت صورت می‌گیرد.

مردان، زنان و کودکانی که بسیاری از آنها شهروندان افغانستان هستند، از تابستان سال گذشته به این طرف در بین بلاروس و پولند در حالت بلاتکلیفی گیرمانده اند.

عبدالرشید می‌گوید "این رفتار با پناهجویان را می‌توان نژادپرستی نامید که این برخورد قوانین بین المللی را نقض می‌کند. اما اینجا موضوع انسانیت است چرا که مردم برای به دست آوردن یک شانس زندگی بهتر تلاش می‌کنند."

 

در همین زمینه