عکس از آرشیف/ شماری از مسافران در ماه سپتمبر سال گذشته از کابل به سوی اسلام آباد می‌روند
عکس از آرشیف/ شماری از مسافران در ماه سپتمبر سال گذشته از کابل به سوی اسلام آباد می‌روند

مسئولین طالبان برای ده‌ها زن اجازه ندادند که از میدان هوایی بین المللی کابل پرواز کنند. از سفر این زنان به دلیلی جلوگیری شد که آنان همراهان مرد نداشتند.

دو مقام شرکت های هواپیمایی افغان به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفتند که حاکمان طالبان، روز جمعه برای ده ها زن اجازه ندادند وارد هواپیما ها شوند. این زنان قصد داشتند از میدان هوایی بین المللی کابل در پرواز های جداگانه، به داخل و خارج از این کشور پرواز کنند.

این مقام ها بدون ذکر نام شان به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفتند که برخی از این زنان تابعیت دوگانه داشتند که به خانه های شان باز می گشتند. شماری از این زنان، شهروندی کانادا را داشتند.

به گفته این مسئولین، زنان اجازه نیافتند که در پروازها به اسلام آباد، دوبی و ترکیه در هواپیماهای مربوط به شرکت هوایی کام ایر و شرکت هوایی دولتی آریانا سفر کنند.

یکی از این مسئولین گفت که این دستور از سوی رهبری طالبان صادر شده است. یکی از این مقام ها افزود، هرچند برای برخی از زنانی که به ولایت غربی هرات روز شنبه سفر می کردند با تاخیر اجازه داده شد اما آنان پرواز خود را از دست دادند.

رئیس میدان هوایی بین المللی کابل و رئیس پولیس این فرودگاه، که هر دو از اعضای گروه طالبان اند، روز شنبه با مسئولین خطوط هوایی ملاقات کردند.

یکی از این مسئولین به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت "آنان تلاش می کنند که این موضوع را حل کنند."

تا هنوز مشخص نیست که آیا سفر هوایی زنان بدون همراه مرد هم شامل دستوری می شود که گروه طالبان یک ماه پیش صادر کرده بود یا خیر. در این دستور آمده بود که زنان بدون همراه مرد، اجازه ندارند که بیشتر از ۷۲ کیلومتر را در وسایط نقلیه سفر کنند.

این نقض حقوق زنان از سوی گروه طالبان یک روز پس از آن صورت می گیرد که این گروه تعهدات شان را نقض کردند و برای دختران دانش آموز بالاتر از صنف ششم اجازه ندادند به مکتب بروند.

این اقدام طالبان، خشم جامعه بین المللی را برانگیخت. جامعه جهانی پس از به قدرت رسیدن گروه طالبان در ۱۵ آگست سال گذشته تا حال، تمایل نداشت که این گروه را به رسمیت بشناسد. کشورهای مختلف جهان در هراس بودند که این گروه تندرو، به برخورد خشن دهه ۱۹۹۰ خود دوباره متوصل خواهند شد.

خودداری طالبان از گشایش مکاتب به روی دختران، خشم شهروندان افغانستان را در داخل و خارج از این کشور نیز برانگیخت. ده ها دختر روز شنبه بار دیگر در شهر کابل دست به تظاهرات زدند و خواستار حق شان برای رفتن به مکتب شدند.

 برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه