آوارگان از اوکرایین پس از رسیدن به اتن، پایتخت یونان باید آزمایش کرونا بدهند- ۲۸ فبروری سال ۲۰۲۲/عکس: EPA/GEORGE VITSARAS
آوارگان از اوکرایین پس از رسیدن به اتن، پایتخت یونان باید آزمایش کرونا بدهند- ۲۸ فبروری سال ۲۰۲۲/عکس: EPA/GEORGE VITSARAS

از آغاز تهاجم روسیه به اوکرایین، ۱۴۷۵۷ پناهجوی اوکرایینی به یونان رسیدند. وزرات محافظت از شهروندان در یونان، روز یکشنبه اعلام کرد که ۴۶۶۹ فرد خوردسال شامل آن ها هستند.

همه پناهجویان پس از ثبت مشخصات شان فورا شماره بیمه اجتماعی و مالیات دریافت می کنند تا بتوانند در یونان حساب بانکی باز کنند.

وزارت محافظت از شهروندان در ادامه گفت، بیشتر پناهجویان از طریق مسیر اوکرایین، رومانیا، بلغاریا به گذرگاه مرزی بلغاریا به یونان می رسند که پروماهون نام دارد.

آتن تا به حال درهای سه کمپ را برای این پناهجویان باز کرده است. این کمپ ها در زمان سرازیری شدید پناهجویان از سوریه و کشورهای دیگر آسیایی و افریقایی در طی هفت سال گذشته ایجاد شده بودند. برخی از این کمپ ها در حال حاضر خالی هستند.

نخستین اردوگاه حدود پنج کیلومتر از گذرگاه مرزی پروماهون فاصله دارد و دارای تعداد زیادی کانتینرهای مسکونی مجهز به دستگاه تهویه هوا است.

به گزارش فرستنده تلویزیونی دولتی «ای آر تی» در روز یکشنبه، مردم در آن جا می توانند نخست استراحت کنند و بعد لباس دریافت می کنند و به آن ها رسیدگی می شود. 

در مجموع می شود در یونان ۱۵ هزار پناهجو را در چنین کمپ هایی اسکان داد. ایجاد ۱۵ هزار جای خالی دیگر در کمپ ها طی هفته های آینده به پایان خواهد رسید.

براساس گزارش این فرستنده تلویزیونی، آتن آماده است که شمار بیشتری از پناهجویان اوکرایینی را قبول کند. اما به گفته برخی از مقام های وزارت مهاجرت یونان، اتحادیه اروپا باید این پروسه را سازمان دهی کند.

بیشتر پناهجویان از اوکرایین که تا به حال به یونان رسیده اند، در نزد دوستان و اقارب شان ساکن شده اند. پس از سقوط پرده آهنین در سال ۱۹۸۹ گروهی از مردم اوکرایین به یونان مهاجرت کرده و آن جا سکونت گزیدند. 

 

در همین زمینه