انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان فدرال
انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان فدرال

در شروع کنفرانس کشورهای کمک‌دهنده به افغانستان، وزیر خارجه آلمان فدرال اعلام کرد که کشورش می‌خواهد ۲۰۰ میلیون یورو کمک بشری دیگر را در اختیار مردم افغانستان قرار دهد. او تعامل آینده را به عملکرد طالبان مشروط کرد.

انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه در کنفرانس مجازی کشورهای کمک‌دهنده به افغانستان از اهدای ۲۰۰ میلیون یوروی دیگر به افغانستان خبر داد . این کنفرانس مجازی از جانب کشورهای قطر، بریتانیا و آلمان راه اندازی شده است.

بئربوک در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس گفت: «بحران بشری که مردم افغانستان از آن رنج می‌برند، از جمله شدیدترین بحران‌ها  جهان به شمار می‌رود. بعد از بدترین خشکسالی در ۳۰ سال گذشته، ۲۳ میلیون نفر را گرسنگی تهدید می‌کند.»

ملل متحد گفته است که برای رسیدگی به نیازمندی‌های بشری در افغانستان در سال روان میلادی به ۴،۴ میلیارد دالر کمک نیاز است. به این ترتیب، نیاز به کمک در مقایسه با سال گذشته سه برابر افزایش یافته است.

براساس این محاسبه، ۶۰ درصد جمعیت افغانستان وابسته به حمایت بشری هستند. سازمان ملل متحد توضیح داده است که این پول برای تامین مواد غذایی، مراقبت‌های صحی، بخش‌های آموزشی و اقامتگاه‌های اضطراری برای بیجاشدگان ضروری است.

وزیر خارجه آلمان گفت: «تصرف قدرت توسط طالبان اقتصاد افغانستان را به سختی متأثر کرده است، در حالی که پاندمی کرونا شفاخانه‌ها را به سرحد ظرفیت‌هایشان رسانده است. بعد از سال‌ها خشونت و جنگ، میلیون‌ها کودک، زن و مرد در داخل کشور شان بیجا شده اند. به این دلیل جامعه جهانی باید حمایت‌های بشری برای افغانستان را تقویت کند.»

فقر در افغانستان  روز به روز شدت می‌گیرد
فقر در افغانستان روز به روز شدت می‌گیرد

بئربوک تأکید کرد که آلمان برای کمک‌های بشری، تعامل‌اش با افغانستان را به عملکردهای حکومت طالبان مشروط می‌کند: «ما آن‌ها (طالبان) را براساس اعمال شان می‌سنجیم، نه گفتار شان.»

وزیر خارجه آلمان تصریح کرد که انتظارات جامعه جهانی از طالبان روشن است: «آنها باید حقوق بشر را رعایت کنند، یک حکومت همه شمول تشکیل بدهند و با تروریسم مبارزه کنند.»

او خاطرنشان کرد که هیچ کشوری نمی‌تواند «با حذف زنان از زندگی اجتماعی و اقتصادی پیشرفت کند». به گفته او، پیشرفت‌های که زنان و دختران در دو دهه گذشته به دست آورده اند، «نباید به سادگی مانند یخی که در گرمای آفتاب ذوب می‌شود، نابود گردد.»

kna/af/hm

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه