یک کشتی گارد ساحلی لیبیا از کنار قایق های لاستیکی حامل مهاجران و آوارگان در بحیره مدیترانه عبور کرد. صبراته، لیبیا، ۱۵ جون سال ۲۰۱۷/عکس: AP Photo/Emilio Morenatti
یک کشتی گارد ساحلی لیبیا از کنار قایق های لاستیکی حامل مهاجران و آوارگان در بحیره مدیترانه عبور کرد. صبراته، لیبیا، ۱۵ جون سال ۲۰۱۷/عکس: AP Photo/Emilio Morenatti

به گزارش سازمان های ملل متحد و داکتران بدون مرز، در پی واژگونی یک قایق مهاجران در بحیره مدیترانه ده ها تن جان باخته اند.

 فیلیپو گراندی، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» روز یکشنبه در توییتر گفت: «طی یک تراژیدی دیگر در بحیره مدیترانه بیش از ۹۰ تن جان باخته اند».

به گزارش سازمان داکتران بدون مرز، در روز شنبه یک تانکر تجاری نفت چهار فرد بازمانده را که سوار یک قایق نجات شده بودند، نجات داد.

براین اساس افراد نجات یافته گفتند که دست کم چهار روز در یک قایق که حامل تقریبا ۱۰۰ تن بوده است، در راه بوده اند. بر بنیاد گزارش ها حدود ۹۶ تن غرق شده اند. گفته می شود که این قایق از لیبیا به سوی اروپا در حرکت بوده است.

به گفته داکتران بدون مرز، افراد بازمانده «شدیدا به محافظت و رسیدگی» نیاز دارند و نباید به لیبیا بازگردانده شوند.

مقام های این سازمان گفتند: «هیچ فرد بازمانده ای نباید به محلی بازگردانده شود که در آن جا خطر بازداشت، سواستفاده جنسی و بدرفتاری او را تهدید می کند».

لیبیا یک کشور مهم ترانزیت برای مهاجران و آوارگان از افریقا و خاورمیانه است که می خواهند از طریق بحیره مدیترانه به اروپا برسند.

در صورتی که این پناهجویان به لیبیا بازگردانده شوند، در کمپ های اقامت اجباری اسکان داده می شوند. حامیان حقوق بشر پیوسته از شرایط زندگی در این کمپ ها شدیدا انتقاد می کنند.

گراندی از اتحادیه اروپا خواست که وارد عمل شود. او گفت: «اروپا ثابت کرده است که می تواند سخاوتمند باشد ... و چهار میلیون پناهجو را از اوکرایین قبول کرده است». حالا اروپا باید هرچه سریع تر به این فکر کند که چگونه می تواند همین عملکرد را در قبال پناهجویان و مهاجران دیگری داشته باشد که در وضعیت اضطراری هستند. 

در همین زمینه