در گذشته کمپ های پناهجویان در سراسر آلمان هدف یک سلسله حملات با مواد آتش زا بودند./عکس: COPYRIGHT: Picture alliance / dpa / B. Schoelzchen
در گذشته کمپ های پناهجویان در سراسر آلمان هدف یک سلسله حملات با مواد آتش زا بودند./عکس: COPYRIGHT: Picture alliance / dpa / B. Schoelzchen

به گفته لوی سارنوالی آلمان فدرال، عامل حمله مرگبار با مواد آتش زا به یک کمپ پناهجویان بازداشت شد. این حمله در سال ۱۹۹۱ در شهر سارلویی رخ داده است که در ایالت سارلند قرار دارد.

پس از ۳۰ سال از حمله با مواد آتش زا به یک کمپ پناهجویان در سارلوئی که یک کشته و دو زخمی به جا گذاشت، پولیس فرد مظنون احتمالی را بازداشت کرد. او یک شهروند آلمان است و گفته می شود که این آتش افروزی را به دلایل نژادپرستانه انجام داده است. 

لوی سارنوالی آلمان فدرال روز دوشنبه در کارلسروهه اعلام کرد، این فرد آلمانی متهم است که با انگیزه های راست افراطی و به دلایل نژادپرستانه به تاریخ ۱۹ سپتمبر سال ۱۹۹۱ به صورت عمدی باعث این آتش سوزی شده است.

یک پناهجوی ۲۷ ساله از غنا که یکی از ۲۱ باشنده این کمپ بود، در این آتش سوزی جان باخت. دو تن دیگر توانستند جانشان را فقط با پریدن از پنجره نجات دهند. آن ها دچار شکستگی استخوان شدند. ۱۸ ساکن دیگر این کمپ توانستند بدون این که متحمل هیچ جراحتی شوند، به محل امنی انتقال یابند.

طبق اطلاعات لوی سارنوالی آلمان فدرال، فرد مظنون احتمالی دوشنبه صبح توسط ماموران پولیس ایالت سارلند بازداشت شد. او به قتل، تلاش به قتل و آتش افروزی با پیامد مرگبار متهم شده است.

بیشتر بخوانید: حکم عامل آتش افروزی در یک کمپ پناهجویان قطعی شد

قرار است که دستور صادر شده بازداشت این فرد در همان روز برای او قرائت شود. این اقدام در محکمه عالی فدرال آلمان توسط یک مامور تحقیق انجام می شود. محکمه نامبرده در شهر کارلسروهه آلمان قرار دارد.

براساس تحقیقات، این مرد در شام ۱۸ سپتمبر سال ۱۹۹۱ در یکی از مهمانسراهای شهر سارلویی با همفکران راست افراطی اش راجع به حملات نژادپرستانه به کمپ های پناهجویان در هویرس وردا صحبت کرده بود.

به گفته لوی سارنوالی آلمان فدرال: «شرکت کنندگان در این گفتگو به وضوح گفتند که از انجام چنین حملاتی در سارلویی نیز استقبال خواهند کرد».

براین أساس، پس از بسته شدن مهمان سرا این مرد به کمپ پناهجویان رفته و در آن جا در طبقه همکف، یک گالن پلاستیکی بنزین را خالی و شعله ور کرده است.

بیشتر بخوانید: یادبود از قربانیان حملات نژادپرستانه در شهر هاناو آلمان

سپس این آتش با سرعت زیاد به طبقه انبار بالایی رسیده که در نهایت به مرگ جوان ۲۷ ساله غنایی منجر شده است. براین اساس او براثر سوختگی شدید و مسمومیت ناشی از استنشاق دود جان باخت.

حدود دو سال پیش، لوی سارنوالی آلمان فدرال رسیدگی به این دوسیه را به عهده گرفت. سارنوالی ایالت سارلند تحقیقات در این باره را قبلا متوقف کرده بود. زیرا آن ها نتوانستند مجرم را پیدا کنند.

گفته می شود که تحقیقات «براساس اطلاعات جدید» از سر گرفته شده اند. لوی سارنوالی در این باره اطلاعات بیشتری نشر نکرد.

 

در همین زمینه