ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در جلسه پارلمان این کشور در ۳۰ مارچ ۲۰۲۰. عکس از رویترز
ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در جلسه پارلمان این کشور در ۳۰ مارچ ۲۰۲۰. عکس از رویترز

ویکتور اوربان، صدراعظم ناسیونالیست مجارستان (هنگری) که به دلیل سیاست‌های ضد مهاجرتی اش معروف است، برای بار چهارم در انتخابات کشورش پیروز شد. گفته می‌شود او این پیروزی اش را مدیون موضوع محتاطانه‌اش در قبال جنگ اوکراین و دفاع از ارزش‌های مسیحی است.

نخست وزیر ۵۸ ساله مجارستان که به روابط مالی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه شهرت دارد، روز یکشنبه گفت که به این دلیل به پیروزی دست یافته که از «حاکمیت و آزادی هنگری» دفاع کرده است.

بر اساس آخرین ارقام منتشر شده (۹۹ درصد آرای شمارش شده) اوربان در انتخابات روز یکشنبه ۳ اپریل، بیش از ۵۳ درصد آراء را به دست آورده است در حالی که درصدی آرای مخالفان به ۳۵ درصد می‌رسد.

گفته می شود که او این پیروزی اش را مدیون موضوع محتاطانه‌اش در قبال جنگ اوکراین و مهاجران این کشور و دفاع از ارزش‌های مسیحی سنتی است.

در همین باره: پولیس هنگری طی سه روز مانع ورود حدود ۶۰۰ مهاجر شد

به گفته گروشا ماتیوژیچ، وکیل کمیته هلسینکی مجارستان، دولت ویکتور اوربان طی هفت سال گذشته، سیاست ضد مهاجرتی داشته و «با انتشار پوسترها، تبلیغات تلویزیونی و غیره» «در مورد خطرات مهاجرت و این که چگونه مهاجران، کارمجارستانی‌ها را می‌گیرند و با ارزش‌ها و ادیان دیگر وارد [این کشور] می شوند» با مهاجرت مقابله کرده است.

او در ماه می سال ۲۰۲۰ قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن «دیگر امکان درخواست پناهندگی در مجارستان وجود ندارد. این بدان معناست که این افراد حتی اگر از بازگشت به کشور مبداء خود بترسند، نمی توانند در مجارستان درخواست پناهندگی بدهند.»

اما علیرغم این اقدام، ویکتور اوربان از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین از خود نرمش نشان داده و درهای کشورش را به روی آوارگان اوکراینی باز کرد، حتی اگر بار اصلی پذیرایی از این مهاجران به دوش جامعه مدنی است و نه دولت.

در همین زمینه: در مجارستان، «بدون جامعه مدنی، آوارگان اوکراینی در جاده‌ها می ماندند»

او در ۳ مارچ در جریان بازدید از مرکز پذیرش Beregsurany، در نزدیکی مرز با اوکراین، به شبکه الجزیره گفت: «ما در غرب راحت زندگی نمی‌کنیم. ما در سختی‌ها زندگی کرده‌ایم و نه فقط در حال حاضر، بلکه در طول تاریخ، و به همین دلیل است که می‌توانیم تفاوت بین مهاجر و پناهنده را تشخیص دهیم.»

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که صدراعظم مجارستان در مخالفت با تحریم‌های اعمال شده علیه نفت و گاز روسیه از سوی کشورهای غربی، ادعا کرد که به عنوان مدافع منافع ملی کشورش عمل می‌کند. او با سایر تحریم‌های اعلام شده علیه روسیه نیز مخالفت کرد اما در عمل کاری برای جلوگیری از این تحریم‌ها انجام نداد.

در همین زمینه: اخراج یک دانشجوی افغان از مجارستان؛ آغوش باز دربرابر پناهجویان اوکرایین

 

در همین زمینه