فرار افغان ها به مسیر مرز های افغانستان (عکس آرشیف)
فرار افغان ها به مسیر مرز های افغانستان (عکس آرشیف)

براساس یک سروی، پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان و تصرف قدرت توسط طالبان، اکثریت افغان‌ها گفته اند که اگر زمینه و فرصت ترک کشور را می‌داشتند، مهاجرت می‌کردند.

این نظرسنجی موسسه امریکایی گالوپ از تاریخ ۹ آگست تا ۲۹ سپتمبر انجام شده است. به تاریخ ۱۵ آگست سال گذشته طالبان قدرت را تصرف کردند.

در این نظرسنجی با ۲۰۰۰ فرد بالای ۱۵ ساله مصاحبه شده و نتایج آن روز دوشنبه نشر گردیده است. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۵۳ درصد مصاحبه‌شوندگان گفته اند اگر می‌توانستند کشورشان را برای همیشه ترک می‌کردند.

این موسسه تحقیقاتی گفته است: «این درصدی که یکی از بلندترین درصدی‌ها در جهان در سال ۲۰۲۱ است، حالا احتمالاً به مراتب بیشتر خواهد بود، چونکه بعد از تصرف قدرت توسط طالبان میلیون‌ها نفر در آستانه قحطی قرار دارند.»

بیشتر بخوانید: مرد افغان از کابل فرار کرده و حالا با پناهجویان اوکرایینی در پولند همکاری می‌کند

نظرسنجی موسسه گالوپ نشان می‌دهد که کشورهای ترکیه، آلمان، کانادا و ایالات متحده امریکا مقصدهای مورد علاقه افغان‌ها برای مهاجرت است. آروزی مهاجرت خصوصاً در میان مردان و آن‌هایی که دست کم آموزش ابتدایی داشته اند، بیشتر بوده است.

بعد از بازگشت طالبان به قدرت، صدها هزار افغان این کشور را ترک کرده اند. بسیاری از افغان‌ها کشور بحران‌زده شان را به عنوان یک زندان بزرگ برای بیش از ۳۰ میلیون باشنده آن می‌دانند.

af/rsh (dpa)

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه