شهر میکولایف، از اهداف بمباران نیروهای روسی بوده است. عکس از رویترز
شهر میکولایف، از اهداف بمباران نیروهای روسی بوده است. عکس از رویترز

با وجود ادامه جنگ و بمباران‌ها در اوکراین، دهها تن از مهاجران از جمله افغان‌ها در مراکز بازداشت به سر می‌برند. سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید که شماری از مرکز بازداشت در مناطق جنگی قرار دارند و مهاجران بازداشت شده باید آزاد شوند.

بر اساس یک گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر که روز دوشنبه ۴ اپریل منتشر شد، در حالی که بمباران شهرهای مختلف اوکراین توسط روسیه ادامه دارد، دهها مهاجر در مراکز بازداشت گیر مانده‌اند.

نادیه هاردمن، پژوهشگر حقوق پناهندگان و مهاجران در دیدبان حقوق بشر به مهاجر نیوز گفت که «مهاجران و پناهجویان در مناطق جنگی گیر افتاده‌اند و وحشت زده‌ هستند.»

بعد از آغاز حملات روسیه به اوکراین در ۲۴ فبروری، مرکز بازداشت چرنییف در نزدیکی مرز بلاروس تخلیه شد اما مراکزی مانند میکولایف، در جنوب اوکراین در صد کیلومتری اودیسا و مرکز ژوراویجی، در ۴۰ کیلومتری شمال لوتسک، هنوز هم فعال هستند.

این مناطق از جنگ متاثر شده‌اند و در هفته‌های اخیر صدای انفجار در آن‌ها به گوش می‌رسید.

نادیه هاردمن گفت: «ما با مقام‌های اوکراینی در این زمینه تماس گرفتیم اما تا کنون جوابی دریافت نکرده‌ایم. بدون شک ما شرایط دشوار حاکم را درک می‌کنیم اما این موضوع نمیتواند بازداشت مهاجران را توجیه کند.»


به گفته نادیه هاردمن، دیدبان حقوق بشر با مهاجران بازداشت شده در مرکز میکولایف تماس گرفته و از این نگران است که «این منطقه هنوز هم صحنه اقدامات بزرگ نظامی است.»

یک ساختمان بمباران شده در شهر میکولایف، ۲۴ مارج ۲۰۲۲. عکس از رویترز
یک ساختمان بمباران شده در شهر میکولایف، ۲۴ مارج ۲۰۲۲. عکس از رویترز

آزادی در برابر شرکت در جنگ

دیدبان حقوق بشر توانسته با خارجی‌های مرکز ژوراویچی گفت و‌گو کند و در اوایل ماه مارچ، حدود یک صد مهاجر افغان‌، الجزایری‌، کامرونی‌، غنایی یا سوری در این مرکز به سر می‌بردند.

نهاد لایت هاوس رپورت نیز که در این باره تحقیق می‌کند گفته است که تا کنون حدود ۴۵ تن، از جمله چندین زن و یک کودک سه ساله، در مرکز یاد شده باقی مانده‌اند.


مهاجرانی که در مراکز بازداشت اوکراین به سر می‌برند کسانی هستند که قبل از اشغال روسیه، می‌خواستند به گونه غیرقانونی از طریق مرز وارد پولند گردند.

آن‌ها به دیدبان حقوق بشر گفته‌اند که چون ویزای دانشجویی آن‌ها تمام شده می‌خواستند برای رفتن به یک کشور دیگر اروپایی تلاش کنند. این مهاجران بدون دسترسی به وکیل یا امکان در خواست پناهندگی، به دوره‌های بین ۶ تا ۱۸ ماه زندان محکوم شده‌اند.

به گفته دیدبان حقوق بشر، محافظان مرزی به مهاجران پیشنهاد کردند که در صورت شرکت در اقدامات جنگی «به سرعت شهروندی اوکراینی» را به دست خواهند آورد اما هیچیک از خارجی‌ها این پیشنهاد را نپذیرفتند.

مرکز ژوراویچی، یک ساختمان قدیمی نظامی است که در سال ۲۰۰۷ با کمک مالی اتحادیه اروپا، به مرکز بازداشت مبدل شده بود.

در آِغاز جنگ علیه روسیه، بخشی از این مرکز دوباره نظامی شد و ارتش اوکراین در مرکز آن مستقر گردید. به گفته دیدبان حقوق بشر، مهاجران به یک ساختمان دیگر مجتمع انتقال داده شدند تا جا را برای ارتش خالی کنند.

به همین دلیل است که این مرکز هدف حملات روسیه قرار دارد و بازداشت شدگان می‌توانند «صدای تیراندازی سنگین و انفجار را بشنوند.»

شبکه الجزیره گزارش داده که مرکز بازداشت ژوراویچی «هیچگونه پناهگاهی برای حفاظت از بمباران ندارد.»

بنابر گزارش دیدبان حقوق بشر، همسر یک تن از بازداشت شدگان که هفته گذشته آزاد شده، گفته است که با بلند شدن صدای آلارم احتمال بمباری روس‌ها، سربازان اوکراینی خود را به سرکها رساندند اما مهاجران نتوانستند سلول‌های خود را ترک کنند.

 

در همین زمینه