نیروهای یونان فعالیت های شان را برای پیدا کردن قاچاقبران انسان گسترش داده اند
Photo: Nicolas Economou / Nur Photo / picture alliance
نیروهای یونان فعالیت های شان را برای پیدا کردن قاچاقبران انسان گسترش داده اند Photo: Nicolas Economou / Nur Photo / picture alliance

مقام های یونانی از بازداشت دو تن در پیوند به قاچاق گروهی از پناهجویان و در خطر انداختن جان آنان خبر داده اند. این دو تن مظنون اند که گویا پناهجویان را از ترکیه به ایتالیا انتقال می‌داده اند.

گارد ساحلی یونان می‌گوید که آنان دو نفر را به ظن قاچاق مهاجران و به خطر انداختن حیات آنان، دستگیر کرده اند. این دو تن همچنان مظنون اند که گویا قایق حامل یک گروه ۶۸ نفری پناهجویان که هفته گذشته با مشکل در بحر مواجه شده بود را نیز هدایت می‌کرده اند.

به گفته گارد ساحلی یونان، این دو نفر که شهروند سوریه و عراق هستند، تا زمان برگزار شدن روند دادگاه شان در زندان به سر خواهند برد.

در یک رویداد جداگانه دیگر در شمال یونان، یک مهاجر جوان پاکستانی در اثر برخورد با قطار جان باخت و دو تن دیگر زخمی شدند. این مهاجران در امتداد خط آهن به سوی مرز مقدونیه شمالی در حرکت بودند.

بیشتر بخوانید: دستگیری تعدادی از قاچاقبران مهاجران در مرز پولند با بلاروس

نیروهای گارد ساحلی یونان همچنان توضیح داده اند که قایق حامل این پناهجویان از ترکیه حرکت کرده بود و در تلاش بود که به ایتالیا برسد. این قایق روز پنجشنبه گذشته در غرب یونان با مشکل فنی روبرو شد. سرنشینان این قایق شامل ۵۲ مرد، ۹ زن و ۹ کودک، شهروندان ایران، سوریه و عراق بودند.

نیروهای گارد ساحلی یونان با راه اندازی عملیات نجات، گروهی از پناهجویان را به بندر پیلوس انتقال دادند
عکس از ANSA
نیروهای گارد ساحلی یونان با راه اندازی عملیات نجات، گروهی از پناهجویان را به بندر پیلوس انتقال دادند
عکس از ANSA

عملیات جستجو و نجات این پناهجویان سپس آغاز شد و همه سرنشینان این قایق به بندر پیلوس در منطقه جنوب غربی یونان انتقال یافتند.

یونان در مسیر یکی از گذرگاه های عمده پناهجویان و مهاجران موقعیت دارد. این پناهجویان و مهاجران که اغلب شهروندان کشورهای افریقایی، خاور میانه و آسیایی هستند، به دلیل فقر و ناامنی کشورهای شان را ترک می‌کنند.

یونان با عملی کردن سیاست سختگیرانه و انجام ماموریت های بازدارنده مرزی تلاش می‌کنند که مانع ورود پناهجویان از ترکیه به قلمرو این کشور شوند.

گروه‌های مدافع حقوق بشری و مددرسانان، با انتقاد از حکومت یونان مدعی اند که نیروهای مرزی این کشور، پناهجویان و مهاجران را به گونه اجباری در مناطق آبی و خشکه پس می‌فرستند.

با وجود نشانه‌های بارز از ارتکاب چنین اعمال، مقام های حکومت یونان، این ادعاها را همواره رد کرده اند.

 

در همین زمینه