نگرانی نسبت به اینکه مبادا پناهجویان زیرسن در معرض تهدید قاچاقبران انسان قرار گرفته باشند، همواره مطرح می‌شود
نگرانی نسبت به اینکه مبادا پناهجویان زیرسن در معرض تهدید قاچاقبران انسان قرار گرفته باشند، همواره مطرح می‌شود

حکومت اتریش می‌گوید که حدود ۴۵۰۰ پناهجوی زیرسن که درخواست پناهندگی کرده بودند، لادرک می‌باشند. بیشتر این کودکان، شهروندان افغانستان هستند. این نگرانی وجود دارد که مبادا این کودکان در معرض تهدید قاچاقبران انسان قرار گرفته باشند.

حکومت اتریش آماری را در مورد پناهجویان زیرسن ناپدید شده در این کشور به نشر رسانده است. بر بنیاد معلوماتی که وزارت داخله اتریش منتشر کرد، حدود ۵۷۷۰ کودک و نوجوان در سال ۲۰۲۱ در این کشور درخواست پناهندگی کرده بودند. این گروه بدون والدین و بدون مدرک بوده اند.

بخش عمده این پناهجویان (۳۴۰۱ نفر) شهروندان افغانستان بوده اند. سوریه با داشتن (۱۳۴۵ نفر) در جایگاه دوم قرار داشته و متباقی کودکان از کشورهای سومالیا، بنگله دیش، پاکستان، مراکش و مصر بوده اند.

گیرهارد کارن، وزیر امور داخله اتریش در پاسخ به درخواست اشتیفانی کریسگر، عضو حزب پارلمان این کشور گفته است، حکومت دقیق نمی‌داند که به ۴۴۸۹ پناهجوی زیرسن چه اتفاق رخ داده است. به عبارت دیگر، ۷۸ درصد از کودکان مهاجر که سال گذشته وارد اتریش شده بودند ناپدید می‌باشند.

دور از چشم

لیزا ولفسیگر از سازمان غیردولتی موسوم به "هماهنگی پناهندگی" از چند سال به این طرف، برای محافظت بهتر از کودکان بی‌سرپرست مبارزه می‌کند. او در بیانیه ای گفته است: «تصور کنید که در یک سال، حدود ۱۸۰ صنف یک مکتب بدون هیچ اثری ناپدید شدند. این همه بچه کجا رفته اند؟»

کودکان مهاجر افغان در اردوگاه الیوناس در شهر آتن در یونان (امان الله جواد، اکتوبر ۲۰۲۰)
کودکان مهاجر افغان در اردوگاه الیوناس در شهر آتن در یونان (امان الله جواد، اکتوبر ۲۰۲۰)

خانم ولفسیگر گفت، به نظر می‌رسد که بخش بیشتر این کودکان به اعضای خانواده های شان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا یکجا شده باشند.

پیوستن به اعضای خانواده در اروپا در واقع به معنی ناپدید شدن از مقامات ملی و سفر از طریق مسیرهای "غیرقانونی" است. زیرا از لحاظ قانون، کودکان می‌توانند که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تنها با والدین، خواهران و برادران یکجا شوند. اقارب دور، شامل این امر نمی‌شوند.

ولفسیگر در ادامه بیان کرد، این همچنان متصور است که برخی از آنان قربانی قاچاقبران انسان شده باشند. خطر برای کودکان مهاجری که به تنهایی سفر می‌کنند، بسیار گسترده است. در هر سال، هزاران کودک مهاجر به کشورهای اروپایی قاچاق می‌شوند.

آمار اخیری که از سوی دفتر مبارزه با قاچاق سازمان ملل متحد به نشر رسید، نشان می‌دهد که پسران و دختران، یک سوم حصه قربانیان قاچاق را در سراسر جهان تشکیل می‌دهند.

لیزا ولفسیگر، ریشه همه مشکلات را در این می‌داند که گویا برای پناهجویان زیرسن به گونه فوری، سرپرست [در اتریش] تعیین نمی‌شود. به گفته او، در مراحل اولیه روند پناهندگی، هیچ فرد به تنهایی مسئول آنها نیست و در نتیجه، کودکان اغلب اطلاعات مهمی را در مورد حقوق و فرصت های خود از دست می‌دهند.برخی از آنان، خود را در وضعیت بسیار دشوار می‌بینند و راه‌های مخفیانه را انتخاب می‌کنند. در نتیجه آنان، قربانی استثمار و قاچاقبران انسان می‌شوند.

ولفسیگر می‌گوید، اگر برای پناهجویان بدون والدین، مانند سایر کشورهای اروپایی به گونه فوری سرپرست تعیین شود، خطرات می‌توانند که به حداقل کاهش یابند.

 

در همین زمینه