AFP - HOSHANG HASHIMI | مرز اسلام قلعه - مهاجرت افغانها به ایران با روی کار آمدن طالبان دوباره شدت گرفت.
AFP - HOSHANG HASHIMI | مرز اسلام قلعه - مهاجرت افغانها به ایران با روی کار آمدن طالبان دوباره شدت گرفت.

در پی نشر فیلمها و تصاویر آزار و اذیت مهاجران افغان در ایران، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل گفته است که این فیلم ها به صورت هدفمند و سازماندهی شده برای تخریب روابط دو کشور به نشر میرسد. سفارت ایران می‌گوید که دولت جمهوری اسلامی به خوبی از پنج میلیون افغان میزبانی میکند.

روز یکشنبه ۱۰ اپریل/۲۱ حمل، سفارت ایران در کابل اعلام کرد که سیاست کلی ایران در قبال افغانستان و اتباع آن بر اصل حسن همجواری و رعایت احترام متقابل استوار است.

پس از کشته و زخمی شدن سه روحانی در حرم امام رضا در مشهد (امام هشتم شیعیان)، ویدیو ها و تصاویر زیادی از برخورد نادرست، لت و کوب، توهین و تحقیر مهاجران افغان توسط شماری از جوانان ایرانی و نیروهای انتظامی کشور در فضای مجازی به نشر رسید.

دو تن از روحانی‌هایی که در مشهد هدف حمله قرار گرفتند کشته شدند. ابتدا گفته شد که فرد ضارب موسوم به عبداللطیف مرادی، تبعۀ افغانستان است. به طوری که حتی ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان ناچار شد حمله به روحانیون را محکوم، و تأکید کند که "این کار ربطی به افغان‌ها و افغانستان ندارد".

کمی بعد، خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی نوشتند که قاتل ازبک‌تبار است و حدود یک سال پیش به طور غیرقانونی از مرز پاکستان وارد ایران شده است.

با اینهمه، به نظر می‌رسد که رویداد مشهد، برخی واکنش‌های خشن را علیه افغان‌های ساکن ایران برانگیخته است.

در پی نشر ویدیوهایی در این باره، حکومت طالبان سفیر ایران در کابل را احضار کرد و خواستار رفتار درست دولت با مهاجران افغان شد.

حال سفارت ایران در کابل با نشر اعلامیه‌ای در مورد "فتنه و توطئه ای که در روابط دو کشور در جریان است" هشدار داده و گفته است : "اخبار و اطلاعاتی که حاکی از بدرفتاری سازماندهی شده نیروی انتظامی ایران در قبال اتباع افغانستان بوده، بی اساس و فاقد اعتبار می‌باشند".

در اعلامیه ذکر شده است که کلیپ‌های منتشره در فضای مجازی مبنی بر آزار و اذیت اتباع افغانستان در ایران به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده در صدد گل آلود ساختن روابط عمیق و تاریخی بین دو ملت ایران و افغانستان بوده و به دنبال القای ایران هراسی در جامعه افغانستان است.

بر اساس اعلامیه سفارت ایران در کابل، این فیلم ها و تصاویر نمیتواند مبنای قضاوت عادلانه در مورد رفتار ایرانیان با مهاجران افغان به شمار رود.

در اعلامیه افزوده شده است که ویدیو ها و تصاویری نیز به نشر میرسد که مهاجران افغان را در ایران مرتکب جرم و جنایت نشان میدهد که این دو نوع تصاویر از یک کانال به نشر میرسد و در پی تخریب روابط دوستانه دو کشور است.

موج تازه مهاجرت افغان‌ها به ایران

در جریان چهل سال جنگ های داخلی صد ها هزار پناهجوی افغان روانه ایران شدند و زندگی تازه ای را آنجا آغاز کردند، اما هنوز این روند ادامه دارد و با آمدن طالبان زمینه زندگی کردن در افغانستان بیشتر از پیش با مشقت و سختی همراه است و بار دیگر موج مهاجرت به سوی کشور های همسایه افغانستان افزایش یافته است.

در اعلامیه سفارت ایران آمده است: "جمهوری اسلامی ایران بیش از چهل سال است که به شایستگی میزبان مهاجران افغانستانی بوده و هم اکنون نیز میزبان حداقل پنج میلیون نفر از آنان می‌باشد که عموما از امکانات موجود در جمهوری اسلامی ایران هم‌چون شهروندان ایرانی بهره‌مند هستند".

بخشی بزرگ از مهاجرین افغان به صورت غیر قانونی در آن کشور اقامت دارند.

سفارت ایران در اعلامیه خویش گفته است با اینکه مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها علیه ایران دامنگیر مردم این کشور است، اما هیچ مانعی برای ورود قانونی اتباع افغانستان وجود ندارد.

در اعلامیه افزوده شده است: "اما ورود غیرقانونی به خاک ایران به معنی نقض حاکمیت سرزمینی آن به شمار می رود و نیروهای انتظامی (مرزی) جمهوری اسلامی ایران موظف هستند از ورود غیرقانونی کلیه اتباع بیگانه به خاک کشور ممانعت به عمل آورند".

مسوولان سفارت ایران یادآوری کرده‌اند که نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان شامل سفارت در کابل و سرکنسولگری‌های هرات، قندهار، جلال آباد و مزار شریف همه روزه به جز ایام تعطیل نسبت به صدور ویزه اقدام می نمایند.

دیدگاه افغان‌ها 

افغان ها نسبت به ویدیوهای نشر شده در مورد لت و کوب و آزار و اذیت مهاجران افغان توسط شهروندان ایرانی دیدگاه های متفاوت دارند.

بسیاری از افغان ها این کار شهروندان ایران را خلاف عدالت، حسن همجواری و زیر پا گذاشتن اصول حقوق بشری میدانند.

محبوبه نسرین دخت، یکی از شهروندان کابل، از طالبان خواسته است که برای جلوگیری از ادامه خشونت ها علیه مهاجران افغان، بر دولت ایران فشار وارد نمایند.

او گفته است:"هرچند توقع زیادی از طالبان در عرصه دیپلماسی و سیاست خارجی ندارم، اما امارت اسلامی در حال حاضر به عنوان مسئول نظام افغانستان باید برای حل این موضوع راه حل مسالمت آمیز و معقول ارانه نماید".

به باور این شهروند کابل یکی از عوامل اصلی بیچارگی مردم افغانستان عملکرد طالبان است که افغان ها را وادار به مهاجرت کرده و زمینه زورگویی و آزار و اذیت همسایگان افغانستان را بر آنها فراهم ساخته است.

خلیل الرحمن، دیگر باشنده کابل میگوید که یکی از راه های فشار وارد کردن بر ایران بستن آب رود هیرمند است و طالبان باید از بند کمال خان و بند سلما به عنوان ابزار فشار علیه دولت ایران عمل نماید.

او میگوید که دولت ایران عدالت را تنها برای شهروندان خویش اجرا کرده و از مهاجرین افغان استفاده ابزاری میکند.

این باشنده کابل با اشاره به تشکیل گروه فاطمیون در ایران می افزاید: "در حالی که کشور ما به مبارزه جوانان نیاز دارد، اما دولت ایران با استفاده از مهاجران افغان گروهی را تحت نام فاطمیون تشکیل داده و برای پیاده کردن سیاست های خارجی خویش در کشور های منطقه از این نیروهای جنگی استفاده میکند، اما در مقابل هرگونه ظلم که بخواهد بر مهاجران افغان روا میدارد".

با این وجود، شماری از ایرانیان در شبکه های مجازی گفته اند که افغان های مهاجر برادران ما هستند و دولت نباید زمینه توهین، تحقیر و لت و کوب افغان ها را در داخل خاک ایران ایجاد کند.

 

در همین زمینه