کشتی آلمانی سی واچ ۴ در سومین عملیات نجات خود در مدیترانه حدود یک صد مهاجر را از غرق شدن نجات داد. عکس از سی واچ
کشتی آلمانی سی واچ ۴ در سومین عملیات نجات خود در مدیترانه حدود یک صد مهاجر را از غرق شدن نجات داد. عکس از سی واچ

سازمان امداد رسان آلمانی «Sea-Watch»، می‌گوید که در این آخر هفته، بیشتر از ۲۰۰ مهاجر را از غرق شدن در بحیره مدیترانه نجات داده است. شمار زیاد مهاجران دیگری، در دو روز اخیر در مسیر اروپا در آب غرق شده اند.

سازمان امداد رسان آلمانی «Sea-Watch» مستقر در برلین، که برای نجات مهاجران و پناهجویان در بحیره مدیترانه فعالیت می‌کند، روز یکشنبه در توییتر نوشت که کشتی «Sea-Watch 3» متعلق به این سازمان، در ۲۴ ساعت گذشته پنج بار برای نجات انسان ها از غرق شدن مأموریت انجام داده است. با آنهم شماری از مهاجرانی که قایق رابری شان خراب شده بود، نتوانستند نجات یابند و برخی از آنها در آب غرق شده اند.

این سازمان گفته است پس از آنکه به روز شنبه جمعاً ۲۶ نفر در دو عملیات با کشتی نجات داده شدند، کشتی دیگری را که دچار سانحه شده بود و حامل ۶۰ نفر بود، پیدا کردند. کمی بعد از آن، در پی غرق شدن یک قایق رابری، یک تماس دیگر اضطراری بر قرار شد و تیم نجات این سازمان ۳۴ نفر را از آب نجات داد. نجات یافتگان گفته اند که جمعاً ۵۳ نفر سوار بر این قایق بودند و بقیه در آب غرق شده اند. تیم نجات کشتی «Sea-Watch 3» نیز چند جسد را در آب دیده است. این تیم، اندکی پس از آن، در پنجمین اقدام خود ۸۷ نفر دیگر را نجات داده و سوار کشتی خود کرده است.

بیشتر بخوانید:در روز های شنبه و یکشنیه بیش از ۷۰۰ مهاجر از بحیره مدیترانه نجات داده شدند

کشتی این سازمان در سواحل لیبیا گشت می زند. از آنجا بسیاری از مهاجران تنگاتنگ همدیگر سوار قایق های غیر مجهزی می‌شوند که اصلاً گنجایش افراد به مراتب کمتری را داشته و به این گونه راه پر خطر به سوی اروپا را در پیش می‌گیرند. هدف اولی آنها رسیدن به جزیره ایتالیایی مالتا و از آنجا به اتحادیه اروپاست، به امید اینکه بتوانند به زندگی بهتری برسند.

کشتی نجان "سی واچ" در بحیره مدیترانه (می ۲۰۲۱)
کشتی نجان "سی واچ" در بحیره مدیترانه (می ۲۰۲۱)

۱۳ مهاجر در سواحل تونس جان باختند

به اساس یک گزارش دیگر، در دو سانحه قایق های حامل مهاجران در سواحل تونس، جمعاً ۱۳ تن جان خود را از دست داده اند. به قول سخنگوی محکمه شهر بندری صفاقس، شش کودک و شش زن در میان جان باختگان اند.

این قایق ها، که به روز های جمعه و شنبه در آب غرق شده اند، جمعاً ۳۷ نفر را حمل می‌کرده اند. ۱۲ تن دیگر تا هنوز مفقودالاثر اند. گفته شده است که این مهاجران از کشورهای جنوب صحرای بزرگ بوده اند که می‌خواستند از سواحل تونس با قایق های رابری خود را به ایتالیا برسانند.

مرتبط: ۴۱۲ تن در برابر ساحل لیبیا از خطر غرق شدن نجات داده شدند

مسیر آبی از طریق مدیترانه مرکزی، از شمال افریقا به ایتالیا، یکی از خطرناک ترین مسیرها برای مهاجران است. به قول کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان، در سال گذشته میلادی حدود ۱۳۰۰ مهاجر در این مسیر در آب غرق شده اند. به اساس تخمین سازمان بین المللی مهاجرت، از سال ۲۰۱۴ به این طرف بیشتر از ۱۸ هزار نفر در تلاش برای رسیدن به اروپا، در این مسیر جان باخته اند.

در همین حال کشتی نجات موسوم به «Geo Barnets»، متعلق به سازمان امدادرسانی داکتران بدون مرز، با ۱۱۳ مهاجر، بالاخره پس از دو هفته اجازه یافت در بندر سیسلی ایتالیا لنگر بندازد. این کشتی در پایان ماه مارچ سال روان این مهاجران را از غرق شدن در بحیره مدیترانه نجات داده بود. سازمان داکتران بدون مرز در صفحه توییتر خود نوشته اند: «این سفر شاید برای این افراد به پایان نرسیده باشد، اما آنها اکنون در امن هستند.»

(dpa, AFP) / si, aj

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه