گزمه‌های پولیس یونان در  کنار دیوار تازه ساخته شده در منطقه اوروس. عکس از EPA/Dimitris Tosidis
گزمه‌های پولیس یونان در کنار دیوار تازه ساخته شده در منطقه اوروس. عکس از EPA/Dimitris Tosidis

شماری از پناهجویان افغان در یونان باید خانه ها را برای مهاجران اوکرایینی تخلیه کنند. حکومت محافظه کار یونان، سیاست مهاجرتی "سخت" خودرا برای آوارگان اوکرایینی نرم کرده، اما برای همه پناهجویان یکسان نیست.

یونان سیاست خود را در قبال پناهجویان "منصفانه" می خواند، اما در عین زمان تلاش می کند جلو عبور هزاران آواره از مرزهای جنوب شرقی اتحادیه اروپا را بگیرد. اما از پناهندگان اوکرایینی که از حملات نظامی روسیه فرار می کنند، استقبال می کند.

مهاجرانی که از چند سال به این سو در یونان گیرمانده اند، اولین کسانی بودند که متوجه این تفاوت رفتار یونان شدند. شهرام، یکی از حدود ۱۰۰ پناهجوی افغان در یونان است که اخیراً به آنها گفته شده باید از محل اقامت خود در اردوگاهی در منطقه "سرس" در شمال یونان خارج شوند تا جای کافی برای پناهندگان اوکرایینی ایجاد شود.

این پناهجوی افغان به خبرگزاری فرانسه گفت: «وقتی اوکرایینی‌ ها شروع به آمدن کردند، به ما گفتند که خانه ‌ای را که در آن زندگی می‌ کردیم ترک کنیم. سپس ما را در یک کانتینر بسیار کثیف به منطقه دیگری از کمپ بردند. نمی دانم چرا؟»

نوتیس میتاراچی، وزیر مهاجرت یونان ماه گذشته پس از اینکه اوکرایینی ها را "پناهنده واقعی" خواند، به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. دولت محافظه کار یونان که از سال ۲۰۱۹ در قدرت است، گشت زنی در مرز با ترکیه را تقویت کرده تا پناهجویان نتوانند وارد خاک این کشور شوند.

مرتبط:شورای اروپا عقب راندن مهاجران از مرزها را محکوم کرد

وزارت مهاجرت یونان همچنان مزایای اجتماعی برای پناهندگان قبول شده از خاورمیانه، افریقا و جنوب آسیا را کاهش داده است؛ کسانی که بسیاری از آنها سال ها برای جذب در جامعه یونان تلاش کرده اند.

یونان با بودجه اتحادیه اروپا در جزایر خود اردوگاه های بسته برای پناهجویان ایجاد کرده و گروه ها و سازمان های امدادی که به پناهجویان کمک می کنند را به شدت محدود کرده و نظارت می کند.

اردوگاه مهاجران در جزیره ساموس یونان/عکس از سازمان داکتران بدون مرز
اردوگاه مهاجران در جزیره ساموس یونان/عکس از سازمان داکتران بدون مرز

اما در عوض، در عرض چند هفته پس از شروع درگیری در اوکرایین، آتن مجوز اقامت موقت را برای پناهندگان اوکرایینی صادر کرد که می توانند به مدت یک سال در این کشور بمانند و کار کنند. دولت یونان به آوارگان اوکرایینی قول اشتغال داده و خاطرنشان کرده که بیش از ۱۴۰ هزار شغل در بخش کشاورزی و حدود ۵۰ هزار شغل در گردشگری برای آنان ایجاد می کند. بیش از ۱۸ هزار اوکرایینی تا کنون به یونان گریخته اند؛ در حالی که ۳۲۶۰۰ پناهجو در کمپ های این کشور اقامت دارند.

پپی پاپادمیتریو، رئیس آموزش در اردوگاه ریتسونا در نزدیکی آتن، گفت: «میان پناهجویان اوکرایینی و پناهجویانی که از دیگر کشورها آمده اند و چندین سال است با خانواده شان اینجا هستند، پناهجویانی که هنوز هم از ترکیه وارد می شوند، تفاوت گذاشته می شود.» او خاطرنشان می کند که به عنوان مثال، ده ها کودک در ریتسونا از سه و نیم سال پیش که به یونان آمده اند به مکتب نرفته اند.

برای پناهندگان اوکرایینی در منطقه سرس، نزدیک محل ورود شان از مرز با بلغاریا دو اردوگاه اختصاص داده شده است. ایرن، یک پناهجوی اوکرایینی از شهر وینیتسیا، دو هفته است که با دو فرزندش در یکی از کمپ های سرس زندگی می کند. او به خبرگزاری فرانسه گفت که او تحت تأثیر مهمان نوازی یونانی ها قرار گرفته است: «ما دوباره شروع به زندگی عادی کرده ایم. کودکان به مکتب می روند و دوستانی پیدا کرده اند.»

دیدبان حقوق بشر: یونان از مهاجران بدون مدرک برای اخراج سایر مهاجران استفاده می‌کند

دسپینا بها، مدیر یکی از این کمپ ها می گوید از سوی جامعه یونان نیز هیچ واکنشی به این تصمیم وجود نداشته است: «در سال ۲۰۱۸ در همین منطقه، زمانی که گزارش شد که ۱۱ کودک مهاجر ایزدی در صنف های درس حاضر می شوند، ده ها نفر از والدین، یک مکتب محلی را تحریم کردند.» وی افزود: «در آن زمان اعتراضات گسترده ای علیه ورود پناهجویان به کمپ های شمال کشور وجود داشت.» به گفته وی کمپ سوم نیز در الفسینا، نزدیک شهر آتن پایتخت یونان نیز برای اقامت آوارگان اوکرایینی در حال بازسازی است.

اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره ساموس یونان (سپتمبر ۲۰۲۱)
اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره ساموس یونان (سپتمبر ۲۰۲۱)

ورونیکا بوهولیوبسکا، در اوایل ماه مارچ همراه با دختر و نواسه هایش از شهر اودسا در جنوب غربی اوکرایین فرار کرد. او تقریباً یک ماه را در اردوگاهی در اوزهرود، در مرز اوکرایین با سلواکیا گذرانده بود. بعدا او تصمیم گرفت به یک کشور امن برود و یونان را انتخاب کرد و حالا منتظر آمدن دیگر اعضای خانواده اش می باشند. این پناهجو که با سه خریطه کوچک به اردوگاه الفسینا رسیده، گفت: «ما سه روز سفر کردیم، در رومانیا و بلغاریا تعداد زیادی پناهنده وجود داشت، سپس در فیس بوک دیدم که یونان پناهندگان اوکرایینی را می پذیرد و دسترسی به همه چیز رایگان است.»

برای استلا ننو، رئیس بخش یونانی کمیساریای عالی پناهندگان در سازمان ملل متحد، "همبستگی نشان داده شده توسط اتحادیه اروپا با پناهندگان اوکرایینی باید نمونه ای برای رسیدگی به همه بحران های پناهندگان باشد". به باور وی این نشان می دهد که اتحادیه اروپا می تواند "رویکردی سازمان یافته برای پناهندگی" داشته باشد.

یونان: هزاران پناهجو دسترسی به خدمات رایگان صحی را از دست می‌دهند

بیل فرلیک، مدیر حقوق پناهجویان و پناهندگان در دیدبان حقوق بشر، این هفته واکنش یونان به بحران اوکرایین را با رویه ادعا شده این کشور مبنی بر اخراج غیرقانونی مهاجران در مرزهایش مقایسه کرد. فرلیک در یک گزارش جامع گفت: «زمانی که یونان از اوکرایینی‌ ها به‌عنوان "پناهنده واقعی" استقبال می‌ کند، افغان‌ها و دیگر پناهجویانی که از جنگ و خشونت ‌های مشابه فرار می‌ کنند را ظالمانه عقب می زند.» وی اضافه کرد: «استاندارد دوگانه، ارزش‌ های مشترک اروپایی در مورد برابری، حاکمیت قانون و کرامت انسانی را به مسخره می‌ گیرد.»

یونان پیوسته دخالت نیروهای امنیتی این کشور در پس زدن غیرقانونی را رد کرده است. هفته گذشته، مرجع شفافیت ملی این کشور اعلام کرد که تحقیقات چهار ماهه ای که در نوامبر آغاز شد، هیچ مدرکی دال بر چنین اقداماتی پیدا نکرد.

ر.ش/ص.ا (خبرگزاری فرانسه) برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه