DR | تجمع اعتراضی در هرات علیه رفتار توهین آمیز پلیس ایران در برابر مهاجران افغان. ١٠سپتامبر ٢٠۱۶
DR | تجمع اعتراضی در هرات علیه رفتار توهین آمیز پلیس ایران در برابر مهاجران افغان. ١٠سپتامبر ٢٠۱۶

به دنبال نشر ویدیوهایی مبنی بر شکنجه و آزار و اذیت مهاجران افغان در ایران، شماری از باشنده‌گان ولایت های هرات، کابل و خوست روز دوشنبه ٢٢ حمل/١١ اپریل دست به اعتراض زدند. در پیوند به این امر فعالیت سفارت ایران در کابل متوقف گردیده و تهران سرپرست سفارت افغانستان را احضار کرد.

چند روزی است که نشر ویدیوهایی از شکنجه شدن مهاجران افغان در ایران، در افغانستان جنجالی شده و احساس مردم را جریحه‌دار کرده است.

در ادامه واکنش‌ها به این ویدیوها، روز دوشنبه ٢٢ حمل/١١ اپریل شماری از باشنده‌گان هرات در غرب افغانستان در مقابل قنسول‌گری ایران جمع شدند و به «بدرفتاری» ایران با مهاجران افغان، اعتراض کردند.

اعتراض‌کننده‌گان با سر دادن شعارهایی چون «حقوق بشر کجا است» خواهان رسیدگی به وضعیت مهاجران افغان در ایران شدند.

برخی از رسانه‌های افغانستان نیز از آتش زدن دروازه قنسولگری ایران در این ولایت خبر داده‌اند. گفته شده که پس از مدتی، طالبان با شلیک هوایی، این جمع اعتراضی را متفرق کردند.

در کنار این، شماری دیگر از فعالان مدنی، گردهمایی مدنی دیگری را در مقابل سفارت ایران در کابل نیز برگزار کردند. این فعالان مدنی با اعتراض به «بدرفتاری»‌های ایران با مهاجران افغان، خواهان توقف آن شدند. همپنین در ولایت خوست نیز مردم دست به اعتراض زدند.

افزون به این، اخیرا وزارت خارجه طالبان، مسئولان سفارت ایران را نیز در پیوند به این مساله، احضار کرده و خواهان توضیحات شده بود.

توقف فعالیت سفارت ایران در کابل

وزارت خارجه ایران امروز با نشر اعلامیه ای از احضار شارژدافیر (کاردار) سفارت افغانستان در تهران و توقف فعالیت نمایندگی های سیاسی این کشور در افغانستان خبر داده است.

در یک اعلامیه وزارت خارجه ایران آمده است که مدیرکل آسیای جنوبی وزارت خارجه ایران امروز سه شنبه با احضار سرپرست سفارت افغانستان در تهران در پی «حملات انجام شده» به سفارت ایران در کابل و قونسلگری آن کشور در هرات، به شدت اعتراض کرده است.

این مقام وزارت خارجه ایران خواستار برخورد قانونی با حمله کنندگان به نمایندگی های سیاسی این کشور در افغانستان شده است.

 در این اعلامیه تاکید شده است، تا زمانی که از تامین امنیت کامل نمایندگی های سیاسی ایران در افغانستان اطمینان داده نشود، فعالیت نمایندگی های سیاسی ایران در افغانستان متوقف خواهد بود.

پس از حمله به سه روحانی در شهر مشهد ایران که فرد عامل این حمله از سوی رسانه های ایران شهروند خارجی اعلام شد، تصاویر آزار و اذیت شهروندان افغان در ایران در شبکه های اجتماعی به گونه گسترده منتشر شد. در این نوار های ویدیویی دیده شده که حتی کودکان مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفته اند.

 پس از نشر این تصاویر و واکنش های تند شهروندان افغانستان در شبکه های اجتماعی، سفارت ایران در کابل شکنجه و بدرفتاری با مهاجران افغان را رد کرده و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی را «برنامه ریزی شده» دانست.

سفارت ایران بدرفتاری با مهاجران را نیز رد کرده و گفته که هدف از نشر ویدیوها به‌ صورت «هدفمند و برنامه‌ ریزی‌شده گل‌آلودساختن روابط مردم دو کشور و القای ایران ‌هراسی در جامعه‌ افغانستان است.»


 

در همین زمینه